ظرافت ظریف دیپلماسی عمومی موفقی را نوید میدهد.
ظرافت ظریف دیپلماسی عمومی موفقی را نوید میدهد.

بعضی وقت ها به جای (پ) (÷) و به جای (ژ) (پ) تایپ کنم.
عیدتان مبارک.

دوستان سلام،
متاسفانه صفحه بنده با ورود غیر قانونی مورد سوء استفاده قرار گرفت. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند ناگزیر خواهم شد علیرغم میل باطنی این ارتباط را قطع کنم.
با تشکر از توجه دوستان

این پیام وزیر امور خارجه دولت یازدهم بود پس از انتشار شایعه هک شدن صفحه فیس بوک خود که تا چندی پیش، زمان کوتاهی قبل از انتخابات ریاست جمهوری 24 خرداد، کمتر مقام ایرانی در آن صفحه رسمی به نام خود داشتند و شمار اندکی که صفحه ای به نام خود داشتند، به ندرت در این فضای مجازی فعال بودند. اما در دوران پسا انتخابات، نه تنها فیس بوک بین مقامات محبوب شد، بلکه پای دیپلماسی نیز به آن باز شد.

نخستین پست فیس بوکی ظریف در صبح یک روز جمعه توجه اغلب رسانه های داخلی و خارجی را به خود معطوف کرد. توجهی که حاکی از اهمیت این صفحه برای مخاطبان دارد.در این پست ظریف نخست شش پرسش را در مورد اقدام نظامی علیه سوریه در صفحه فیس بوک خود منتشر کرد. واکنش مخاطبان به این پست و تعداد اظهار نظرها به اندازه ای زیاد بود که وزیر خارجه ساعاتی بعد، یک پست دیگر در فیس بوک خود گذاشت که در آن به برخی انتقادهای مطرح پاسخ داد او در پست فیس بوک خود خاطرنشان کرده که 85 درصد کشورهای آغاز کننده جنگ به اهداف خود نرسیده اند.به این ترتیب وزیر خارجه ایران در این صفحه پرمخاطب با زبانی دیپلماتیک به نکوهش جنگ پرداخت نکوهشی که به تدریج فراگیر تر شد تا آنجا که آمریکا به طور جدیدی از مواضع جنگ طلبانه خود در قبال سوریه عقب نشینی کرده و رویکردی عاقلانه تر در پیش گرفت.

دکتر ظریف در کتاب آقای سفیر که نتیجه 40 ساعت گفتگو با وی است، تاکید می کند که او اولین رایانه را به وزارت امور خارجه برده او حالا از تسلط توامان با علوم کامپیوتری و زبان انگلیسی برای فعالیت در فضایی مجازی استفاده می کند که یک میلیارد نفر از جمعیت جهان و 18 میلیون آن را ایرانیان تشکیل میدهند . نماینده سابق ایران در سازمان ملل متحد و دانش آموز دبیرستان علوی که نخستین سخنرانی خود را در حالی انجام داد که سال دوم دبستان بود، اکنون بیش از 200 هزار مخاطب فیس بوکی دارد.

شک نیست که ظریف با ظرافت و زکاوتی چشم گیر توانست از ظرفیت های شبکه های اجتماعی در جهت تحقق اهداف یک دیپلماسی عمومی موفق در مقطع پر تنش کنونی استفاده نماید و به فعال ترین و موفق ترین عضو دولت در شبکه های اجتماعی تبدیل شود .

ارتباط مستقیم و بدون واسته آقای وزیر با بیش از دویست هزار نفر در کمتر از یک ماه کافی بود تا هکرهای سفارشی را به فکر اخلال در این ارتباط و اعتماد به وجود آمده اندازد ،ولی پس از مقطع کوتاهی او مجددا به این عرصه بازگشت و خطاب به مردم ضمن تبریک تولد میلاد حضرت امام رضا علیه السلام  نوشت چند روزی توفیق پیدا نکردم با شما گفتگو کنم. دسترسی خودم به اینترنت را برای پیشگیری از ورود غیرقانونی مجدد محدود کردم تا راهی برای حل این مشکل پیدا کنم. به هرحال خوشحالم که مجددا در خدمت شما هستم تا میلاد پناه کشور و مردم ایران را شادباش بگویم.

ضمن آرزوی موفقیت برای ظریف که این روزها در خط مقدم یک رویاروی همه جانبه اما عقلانی با دشمنان این آب خاک است متن آنچه در آخرین پست خود پس از باز پس گیری صفحه شخصی از هکرها نوشته است را می آوریم

سلام دوستان
میلاد حضرت امام رضا علیه السلام را به همه شما تبریک عرض می کنم.
بعد از هک شدن صفحه فیس بوک، چند روزی توفیق پیدا نکردم با شما گفتگو کنم. دسترسی خودم به اینترنت را برای پیشگیری از ورود غیرقانونی مجدد محدود کردم تا راهی برای حل این مشکل پیدا کنم. به هرحال خوشحالم که مجددا در خدمت شما هستم تا میلاد پناه کشور و مردم ایران را شادباش بگویم.
از روز دوم سفر بیشکک برای شما نگفته بودم که حتما در خبرها شنیده اید. ملاقات ها بسیار خوب بود. ملاقات طولانی دکتر روحانی با پوتین هم به یاری خدا آثار و منافع ملموسی برای توسعه کشور و معیشت مردم خواهد داشت.
امشب برای شرکت در مجمع عمومی ملل متحد عازم نیویورک هستم. در حاشیه مجمع عمومی با برخی وزرای خارجه، خانم اشتون و احتمالا با 1+5 ملاقات خواهم داشت. امیذوارم با دعای خیر شما مردم عزیز و خداجوی ایران در حل مشکلات مردم با حفظ تمامی حقوق کشور توفیقی به دست آورم و بتوانم شایسته ذره ای از این همه محبت و بزرگواری شما مردم خوب که در این دو ماه بنده را با محبت های بی دریغ خود شرمنده کرده اید باشم.
دوستانی هم که نگران فونت بودند حتما توجه کرده اند که فونت هم فارسی شد. البته چون من به این صفحه کلید که در فیس بوک حرف (ی) را درست و به فارسی و بدون نقطه می نویسد عادت ندارم، ممکن است بعضی وقت ها به جای (پ) (÷) و به جای (ژ) (پ) تایپ کنم.
عیدتان مبارک.