گزارش رونمایی از کتاب فرهنگ امثال و تعابیر قرآنی
گزارش رونمایی از کتاب فرهنگ امثال و تعابیر قرآنی

به گزارش خط امام آیین رونمایی از کتاب ارزشمند «فرهنگ امثال و تعابیر قرآنی» نوشته دکتر محسن معینی دوشنبه شب ۲۹ مهر با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی واقع در خیابان ورشو تهران با سخنرانی استاد بهاء الدین خرمشاهی قرآن پژوه ، دکتر احمد تمیم داری استاد ادبیات فارسی و حجت الاسلام محمد علی مهدوی […]

به گزارش خط امام آیین رونمایی از کتاب ارزشمند «فرهنگ امثال و تعابیر قرآنی» نوشته دکتر محسن معینی دوشنبه شب ۲۹ مهر با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی واقع در خیابان ورشو تهران با سخنرانی استاد بهاء الدین خرمشاهی قرآن پژوه ، دکتر احمد تمیم داری استاد ادبیات فارسی و حجت الاسلام محمد علی مهدوی راد قرآن پژوه حوزه علمیه قم و با اجرای شاعر مردمی آقای سهیل محمودی برگزار شد.

در این مراسم استاد بهاء الدین خرمشاهی، در سخنان کوتاهی با ذکر اینکه کتاب « فرهنگ امثال و تعابیر قرآنی» جامع‌ترین کتاب امثال قرآنی است که در این زمینه وجود دارد، یادآور شد: دکتر محسن معینی بیش از ۱۰۰۰ مقاله در خصوص قرآن برای دانشنامه قرآن و قرآن پژوه به نگارش در آورده است و تلاش محققانه مولف کتاب از سال ۱۳۷۲ در راستای جمع آوری اطلاعات و نگارش این کتاب امسال به ثمر نشسته است .

وی افزود: وسعت منابع  ادبی و قرآنی کتاب «فرهنگ امثال و تعابیر قرآنی» جزو یکی از محاسن این کتاب است. این کتاب هم خواندنی است و هم ماندنی ؛ ایشان در ادامه افزود پیشنهاد می‌کنم از نظر اساتید و پژوهشگران این حوزه در ویراستاری‌های بعدی استفاده شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد علی مهدوی‌راد نيز در این برنامه با گرامی‌داشت داوود موسایی مدیر انتشارات فرهنگ معاصر به سبب کتاب‌سازی‌های خوبش، از نویسنده کتاب « فرهنگ امثال و تعابیر قرآنی » تقدیر کرد.

این قرآن‌پژوه  حوزه علمیه قم گفت: اگر قرآن را به خاطر عمل بخوانیم، قرآنی می‌شویم. آنچه دکتر معینی در این کتاب عرضه کرده یک قالب جدید است، معینی در کتاب «فرهنگ امثال و تعابیر قرآنی» به خوبی این کار را انجام داده که در آینده در ذهن و زبان جاری خواهد شد.

در بخش پایانی این مراسم دکترمحسن معینی در سخنانی با تجلیل از برگزار کنندگان مراسم رونمایی از کتابش، ابتدا از بهاء‌الدین خرمشاهی قدردانی کرده و گفت: فکر نگارش این کتاب بعد از خواندن مقاله‌ای از استاد خرمشاهی آغاز شد. وی همچنین از حضور اساتید و پژوهشگران قرآنی که در مراسم رونمایی این کتاب حضور داشتند، تقدیر کرد.

در پایان این مراسم، سید حسین بیضایی نویسنده کتاب «بابا نظر»، با اهدای تابلوی منقش به نام حضرت علی(ع)، از دکتر معینی تقدیر کرد. این تابلوی نفیس توسط استاد ثبوت به آقای محسن معینی اهدا شد

محسن معینی متولد مشهد مقدس و از رزمندگان مخلص تخریب لشگر ۲۱ امام رضا (ع)  در زمان دفاع مقدس بوده و بیش از دو دهه سابقه تحقیق در مرکز دانشنامه قرآن و قرآن پژوهی را در کارنامه خود دارد.