دولت با حزم و احتیاط به مذاکرات ادامه دهد.حل مساله زندانیان و حصر شخصیت های برجستهء اصلاحات ، مایه موفقیت بیشتر دولت خواهد بود.
دولت با حزم و احتیاط به مذاکرات ادامه دهد.حل مساله زندانیان و حصر شخصیت های برجستهء اصلاحات ، مایه موفقیت بیشتر دولت خواهد بود.

همزمان با سیزدهم آبان سالروز مبارزه با استکبار جهانی و آغاز دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) که قرار است در تاریخ ۷ و ۸ نوامبر (۱۶ و ۱۷ آبان) در ژنو برگزار شود ، سایت خط امام(ره) به طرح پنج پرسش از دبیرکل مجمع نیرو های […]

همزمان با سیزدهم آبان سالروز مبارزه با استکبار جهانی و آغاز دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) که قرار است در تاریخ ۷ و ۸ نوامبر (۱۶ و ۱۷ آبان) در ژنو برگزار شود ، سایت خط امام(ره) به طرح پنج پرسش از دبیرکل مجمع نیرو های خط امام(ره) پرداخته است. متن این پرسش و پاسخ در ادامه می آید.

نظر حضرتعالی در خصوص تداوم سر دادن شعار مرگ بر آمریکا همزمان با سیزده آبان سالروز تسخیر سفارت آمریکا در ایران ، بویژه در زمانیکه مذاکرات ایران و غرب و بویژه ایران و آمریکا برای حل و فصل پرونده هسته ای در حال انجام است چیست؟

  • در این مورد ،چند نکته باید مد نظر قرار گیرد:اول اینکه موضعگیریهای مردم اگر نشانه های حمایت از دولت را در برداشته باشد در این صورت ، دولت در مذاکرات با طرف مقابل ، موضع قوی تری خواهد داشت ،طرف مقابل اگر دولت ایران را نماینده واقعی خواست و اراده مردم تلقی کند به آنها و مواضع شان اهمیت بیشتری خواهند داد
  • دوم:بعضی از سیاستمداران معتقدند که موضع حکومت با موضع مردم متفاوت است، دنیا هم این را می داند و در همه جا مرسوم است که مردم علیه حکومت یک کشور (مثلا آمریکا) شعار می دهند ولی دولت با همان حکومت مذاکره می کند در زمان جنگ ویتنام و کامبوج ، رزمندگان علیه اشغالگران آمریکا می جنگیدند “همزمان”سران با آمریکائی ها مشغول مذاکره بودند بنابراین نظریه ، دولت فعلی ایران می تواند با حزم و احتیاط ، به مذاکرات با آمریکائی ها ادامه بدهد ، مردم هم شعار خودشان را بدهندچه بسا همین شعارها ، به موضع دولت هم کمک کند ، البته شعارمخالفت ،الزاما مرگ بر فلان و بهمان نیست شعارهای برای مخالفت با ادبیات دیگری هم می توان داد.
  • سوم:بسیاری از صاحب نظران ، براساس آمار و ارقام ، این ادعا را که مردم خواستار شعار مرگ بر آمریکا هستند را قبول ندارند و گویندگانی را که در رسانه های عمومی ، چنین ادعائی می کنند و از زبان مردم ، سخن می گویند را فاقد اعتبار می دانند برای روشن شدن حقیقت بهترهمان است که دولت ، به سنجش افکار به صورت دقیق بپردازد و نتیجه را بی کم و کاست ، اعلام نماید تا از این پس ، هرکسی ادعا های شخصی یا گروهی خود را به نام مردم و ملت ، مطرح نسازد.

نسبت شعارهای انقلابی با منافع ملی چگونه تعریف می شود؟ همانطور که حضرتعالی می دانید بسیاری از شعارهای انقلابی به مرور رنگ باختند و بنا به شرایط و مصالح کشور منسوخ شدند مثل مرگ بر شوروی یا مرگ بر آل سعود و تحریم حج بعد از کشتار حجاج ایرانی در سال ۶۶ . آیا امکان دارد شعار مرگ بر آمریکا هم دچار همان سرنوشت بشود؟

  • پاسخ مثبت است ، تردیدی نیست که هر اقدام عملی یا شعاری ، توسط مسئولین ، می باید مبتنی بر مصالح و منافع ملی باشد .تشخیص مصداق ها نیز بر عهده مسئولین است که اگر لازم دیدند می توانند از مردم هم سوال کنند بهرحال بنفع جمهوری اسلامی است که برای همیشه فرصت میدان داری و سوء استفاده را از گروههای خود سر و غیر مسئول بگیرد.

روند مذاکرات دولت جدید برای حل و فصل بحران هسته ای میان ایران و غرب را چگونه ارزیابی می کنید؟ برخی جریانات سیاسی آنرا سازشکارانه می دانند ، شما فکر می کنید تا اینجا که تیم جدید پرونده هسته ای را بدست گرفته اند توانسته اند از منافع ملی حفاظت نمایند و در عین حال به اعتماد سازی با غرب بپردازند؟

  • روند فعلی به لحاظ شیوهای کار ، معقول و قانونی بنظر می رسد. در صورتی که مسئولان مربوط ، برای رسیدن به نتیجه عجله نداشته باشند و امتیازهای داده و گرفته را بطور منطقی بالانس کنند و خیلی به لبخندهای طرف مقابل اعتماد نکنند و ذوق زده نشوند ، هر نتیجه ای حاصل شود قابل قبول است.

اگر فرض کنیم دولت جدید بتواند مشکلات دیپلماسی ایران و دنیا را حل بکند اما معضلات داخلی بویژه مسئله زندانیان سیاسی و حصر رهبران جنبش سبز حل نشود آیا فکر می کنید می توان انتظار داشت که امیدها و انتظارات از دولت جدید محقق شود؟

  • شرط اساسی موفقیت دولت ها ، رضایت ملت ها و برخورداری از پشتیبانی آنهاست باتوجه به اینکه اکثریت مردم براساس امار و نتایج آرای انتخاباتی ، حامی جبههء اصلاحات هستند به روشنی می توان گفت که حل مساله زندانیان سیاسی و حصر شخصیت های برجستهء اصلاحات ، مایه موفقیت بیشتر دولت خواهد بود.

    امروز مقام معظم رهبری از اقدامات دیپلماسی دولت حمایت کرده اند و اعلام کرده اند نباید ماموران دولتی مسئول دراین مذاکرات را به سازش متهم کرد. اما رسانه ها و تریبونهای مدعی پیروی از رهبری همچنان به ایراد اتهامات خودشان می پردازند چرا؟

  • جالب است بدانیدکه بنده پس از استماع سخنان رهبری در جمع دانشجویان و دانش آموزان که عمدتا در زمینه مذاکره با آمریکا بود احساس کردم موضع ایشان با موضع ما هیچ تفاوتی ندارد ، اما اینطور که شما می گوئید معلوم می شود که متهم کنندگاندولت فعلی به سازشکاری ، دارای مواضعی متفاوت با مواضع رهبری هستند ، علت آن را بهتر است از خودشان بپرسید.