علی خمینی: انتقال آرمان ها نیازمند تندزبانی نیست
علی خمینی: انتقال آرمان ها نیازمند تندزبانی نیست

حجت الاسلام و المسلمین سید علی خمینی نوه بنیانگذار انقلاب اسلامی همزمان با شب شهادت حضرت امام سجاد (ع) در آیین یادواره 28 شهید شهرستان بابلسر گفت: برای انتقال آرمان های انقلاب نیاز به تندزبانی نیست و منظور از حکومت اسلامی، نظام طالبانی نیست. به گزارش خط امام  وی گفت: بیان کردن مناسب آرمان های […]

حجت الاسلام و المسلمین سید علی خمینی نوه بنیانگذار انقلاب اسلامی همزمان با شب شهادت حضرت امام سجاد (ع) در آیین یادواره 28 شهید شهرستان بابلسر گفت: برای انتقال آرمان های انقلاب نیاز به تندزبانی نیست و منظور از حکومت اسلامی، نظام طالبانی نیست.

به گزارش خط امام  وی گفت: بیان کردن مناسب آرمان های شهدا باید توسط عالمان، سخنوران و عاشقان این آرمان ها انجام شود و باید در چنین جلساتی بیان شود که شهدای ما برای حفظ اسلام همانند امام حسین(ع) و یارانش به شهادت رسیدند پس شناخت آرمان ها کافی نیست و باید بیان این آرمان ها در جلسات عمومی و خصوصی به مردم و نسل جوان منتقل شود، اگر جوانان آرمان های نظام را ندانند مقصر کسانی هستند که این آرمان ها را شناخته ولی آن را به این نسل منتقل نکرده اند در این مرحله اهل منبر، اساتید و معلمان نقش به سزایی در بیان این آرمان ها دارند و نباید شرایط به گونه ای شود که بعد از سال ها ببینیم که نظام و انقلاب در شکل مانده، اما از آرمان ها تهی شده است.

وقتی از مفهوم آزادی برای نسل جوان سخن به میان می آوریم باید اول بفهمیم که این آزادی یعنی چه؟ و مرادمان ولنگاری و رهایی از هر قید و بند نیست و اگر از استقلال و حکومت اسلامی سخن می گوییم منظورمان نظام طالبانی نیست.

مرحله دیگر در تحقق آرمان های شهدا تلاش در جهت عملی شدن این آرمان هاست باید اسلام مناسب با زمان روز که امام خمینی(س) آن را اسلام ناب محمدی (ص) نامیده اند شناخته و بیان شده و توسط مسوولان و مردم این اسلام واقعی در جامعه محقق شود. مطمئناً اگر اسلام واقعی در جامعه محقق شود بیگانگان جرات نمی کنند در عرصه نظامی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به این کشور تجاوز کنند.

جدایی علم از عالم از اولین آسیب هایی است که در این راه مشاهده می شود مگر می شود این آرمان ها که شامل مسایل علمی ، تحقیقی و تفسیری است را از افرادی که درس دین نخوانده اند فرا بگیریم کسانی که از عالمان جدا هستند و در محضر علما کسب فیض نکرده اند نمی توانند منتقل کننده این آرمان ها باشند و هرکس که دم از آرمان ها می زند ولی از علما جداست یا اشتباه می کند یا در حال فریب دادن مردم است.

باید به این نکته توجه کرد که امروز ممکن است زمان و مکان مصادیق آرمان ها تغییر کند، یک وقتی مسئله حفاظت از خطوط مرزی کشور آرمان بود اما امروزه پافشاری بر روی همان مصادیق قبلی و عدم توجه به مصادیق جدید ممکن است به ما ضربه و آسیب وارد کند.

نباید برای انتقال آرمان های نظام تندزبانی کرد، تند زبانی و بیان تحکم آمیز آرمان ها هیچ تاثیری ندارد اگر با جوان امروز با زبان تند سخن بگوییم نتیجه عکس می گیریم. پس تند زبانی مخل تحقق آرمان های نظام است. باید آرمان های نظام، امام و شهدا را فهمید، شناخت و با زبان آرام و نرم به نسل جوان منتقل کرد. اگر این دغدغه ها احساس شود باید ابتدا در محضر علما این آرمان ها را کسب کرد و پس از شناخت درست آن را به نسل جوان انتقال داد.

اگر آرمان ها هر روز و هرشب به یک صورت تکراری برای مردم بازگو شود اثر خود را از دست خواهد داد. به همین دلیل است که نظام و مقام معظم رهبری توجه به هنرمند متعهد را تاکید دارند، چرا که ساخت فیلم بدون هیچ جذابیت تصویری ، تاثیر خاصی بر نسل جوان ندارد و به همین دلیل باید دست به دامن هنرمندان متعهد شویم. خوشبختانه در دولت های قبلی فیلم ها، کتاب ها، و مستند های خیلی خوبی مجوز گرفته اند که می توان از آن ها استفاده کرد.

اگر یک حرف خوب را صد مرتبه و به یک شکل بیان کنیم اثر خود را از دست می دهد، باید با نوآوری و خلاقیت آرمان های نظام و انقلاب به شکل های جذاب و امروزی به نسل جوان منتقل شود. دشمنان امروزه برای تهاجم فرهنگی هزاران راه را پیدا می کنند و هر لحظه به یک شکل جدید در صدد ضربه زدن به انقلاب هستند پس ما هم باید افراد شاخصی که می توانند در نسل جوان اثرگذار باشند را شناسایی و از آن ها حمایت کنیم.

عمل نکردن مسئولان به سخنان شان از دیگر آسیب هایی است که باعث عدم تحقق آرمان های انقلاب می شود اگر مردم احساس کنند مسئولان شان به دنبال تحقق عملی آرمان های انقلاب نیستند حرف و سخن آن ها را گوش نخواهند داد چرا که مردم باید واقعاً به صورت عینی و عملی ببینند که مسوولان به گفته های خود عمل می کنند یعنی وقتی مسوولان از ساده زیستی حرف می زنند اما خودشان در عمل در بهترین شرایط و با بهترین امکانات لوکس زندگی می کنند دیگر حرف آن ها برای مردم باور پذیر نیست.

کسانی که دغدغه تحقق آرمان های نظام و انقلاب را داشته و در این جهت تلاش می کنند مطمئناً این رفتار آن ها توسط مردم و جوانان دیده می شود و از این رفتارها الگو برداری می کنند. بزرگان ما می گویند اگر می خواهید انقلاب اسلامی به جهان صادر شود باید تلاش کنیم تا جامعه ای مطلوب در ایران بنا کرد و اگر این امر محقق شد جهانیان این آرمان ما را باور کرده و از آن الگو برداری می کنند.

یکی از دلایلی که امام (س) فرمودند برای حفظ حکومت باید ولی فقیه در این کشور حضور داشته باشد به این معناست که ولی فقیه جامع الشرایط، عادل و آگاه به زمان می تواند آرمان ها را در مقام عمل با مصالح کشور در کنار هم قرار دهد ولی فقیه عادل، مدیر و مدبر می گوید که باید در حال حاضر چه کاری انجام داد البته برای تحقق آرمان ها در کنار ولی فقیه حضور مردم الزامی است.

اگر جوانان دوران انقلاب و جنگ تحمیلی اعتقاد عملی به سخنان امام (س) پیدا نمی کردند آیا انقلاب اسلامی امروز به چنین جایگاهی می رسید؟ پس امام (س) با همراهی مردم انقلاب را به پیروزی رساندند.

به قول امام(س) مسوولان خادمان مردم هستند و مردم، ولی نعمت آن ها. پس اگر مردم و نسل جوان ما آرمان های انقلاب، امام و شهدا را به خوبی بشناسند و سخنوران و مسوولان بدون افراط، بدزبانی، تکرار های بی جا، در جهت تحقق عملی این آرمان ها تلاش کنند و همچنین یک رهبر به عنوان ولی فقیه عادل و آگاه به زمان وجود داشته باشد قطعا مشکلات کشور حل شده و نظام به موفقیت های بیشتری دست پیدا می کند.

source:www.jamaran.ir