پیام های تسلیت خاتمی/روحانی/ظریف/بانکی مون….در پی در گذشت ماندلا
پیام های تسلیت خاتمی/روحانی/ظریف/بانکی مون….در پی در گذشت ماندلا

پیام سید محمد خاتمی برای درگذشت نلسون ماندلا بسم الله الرحمن الرحیم «ماندلا» نمی میر%:.7< !و نام او الهام بخش همه کسانی است که زندگی را برای همگان شاداب و پر امید می خواهند. او زنده است تا آنگاه که انسان هست و برای آزادی و سربلندی تلاش می کند. «نلسون ماندلا» بزرگ مردی است […]

پیام سید محمد خاتمی برای درگذشت نلسون ماندلا

بسم الله الرحمن الرحیم

«ماندلا» نمی میر%:.7< !و نام او الهام بخش همه کسانی است که زندگی را برای همگان شاداب و پر امید می خواهند. او زنده است تا آنگاه که انسان هست و برای آزادی و سربلندی تلاش می کند.«نلسون ماندلا» بزرگ مردی است از تبار آزادگی و انصاف که پربارترین دوران عمر خود را در زندان به سر برد تا انسانیت اسیر بیداد و تبعیض را در هر کجای زمین از زندان برهاند و آنگاه که در میان شور بی همانند هموطنانش و هلهله شادمانی همه آزادیخواهان بر مسند قدرت رسمی جا گرفت حتی از دشمنان خویش که نماینده پلیدترین شکل ستم یعنی تبعیض نژادی بودند انتقام نگرفت و حتی آنان را نیز از مهربانی و رأفت و گذشت خود بی نصیب نگذاشت.او که قدرت معنوی بی نظیرش را از مردم و عشق مردم گرفته بود هیچگاه به افسون قدرت پیدا فریفته نشد و در اوج محبوبیت و مقبولیت قدرت ظاهری را به دیگران واگذاشت و تا باز هم به میان مردم بیاید و با دردها و سختی های آنان همنوا شود و تا آنجا که بتواند در کاهش آن ها بکوشد.قهرمان مبارزه با آپارتاید و استعمار و خودکامگی در مهربانی، در پاسخ خشونت را با محبت دادن بی آن که ذره ای از اصول و معیارهای ارزشمندی که به آن پای بند بود کوتاه بیاید نیز قهرمان بود.امروز تنها مردم بزرگوار و سربلند آفریقای جنوبی نیستند که در ماتم از دست دادن این مرد جلیل القدر داغدارند بلکه جان همه آزادگان همه آنان که حرمت انسان و حقوق او را پاس می دارند و همه آن ها که در جستجوی عدالت اند و از بیداد بیگانه و جباریت قدرتهای خودی رنج می برند در عزای او آتشناک است.یادش را گرامی می داریم و به روان پاکش درود می فرستیمسید محمد خاتمی

پیام تسلیت دکتر روحانی در پی درگذشت نلسون ماندلا
جناب آقای جاکوب زوما

رییس جمهور محترم آفریقای جنوبی

با نهایت تأسف و تأثر از درگذشت عالی جناب نلسون ماندلا رییس جمهور پیشین کشور دوست، آفریقای جنوبی مطلع شدم.

نلسون ماندلا به آزادی و برابری انسانها نه تنها در کشورش آفریقای جنوبی بلکه در پهنه جهان، باور شک ناپذیری داشت و در این باور راستین هیچگاه به خود تردید راه نداد. او در این راه پر فراز و نشیب و سراسر رنج، با تحمل آوارگی، دوری از خانه و خانواده و زندانهای طویل المدت “راه طولانی آزادی” را شکوهمندانه معنا بخشید. او بی تردید شخصیت ممتازی بود که پس از پیروزی و به بار نشستن مبارزات، با پیوند اخلاق و سیاست، شیرینی بخشش در عین فراموش نکردن را حتی به زندانبانان و به بند کشندگان خود چشانید و از خود خاطره کم نظیری برای جهان بشریت به جا گذاشت. شگفتی زندگی او در آن بود که می دانست چگونه زندگی کند.

امروز ما نه فقط شاهد نتایج سیاستهای خردمندانه او در یکدلی نژادها و یکرنگی رنگهای مختلف در تلاش برای ساختن آفریقای جنوبی هستیم، بلکه آثار گرانسنگ این زندگی پرامید ونشاط را در کل قاره آفریقا برای کسب آزادی و برابری و زدودن آثار شوم به جا مانده از دوران استعمار و استثمار و دمیدن تدبیر در حیات مردم می توان نظاره کرد.

سوگمندانه فقدان این شخصیت بزرگ جهانی را به جنابعالی، خانواده ایشان و ملت بزرگ آفریقای جنوبی تسلیت می گویم و برای آن فقید آرامش ابدی مسألت دارم.

حسن روحانی رییس جمهوری ایران

دبیرکل سازمان ملل درگذشت ماندلا را تسلیت گفت

سازمان ملل، دبیرکل سازمان ملل ضمن ابراز تاسف از مرگ نلسون ماندلا، رهبر اسطوره ای آفریقای جنوبی که باعث سرنگونی آپارتاید شد، گفت این مرد بزرگ، تلاش و اراده مثال زدنی برای احقاق حقوق انسان ها از خود نشان داد.

دبیرکل سازمان ملل درگذشت ماندلا را تسلیت گفت

بان کی مون با حضور در جمع خبرنگاران سازمان ملل اظهارداشت وقتی که خبر مرگ این شخصیت بزرگ را شنیدم، بسیار متاثر شدم که جامعه جهانی چنین فرد والایی را از دست داد.

وی با اشاره به تلاش های ماندلا برای چیده شدن آپارتاید گفت : شیوه زندگی این شخصیت کم نظیر همه ما را تحت تاثیر خود قرار داده است و بهترین درسی که می توانیم از ماندلا بگیریم، استفاده از خرد و اراده مثال زدنی او برای تحقق عدالت در جهان و احقاق حقوق انسان ها است.

دبیرکل سازمان ملل افزود با توجه به اینکه هنوز بسیاری از مردان و زنان در جهان از حقوق انسانی خود محرومند، روش ماندلا بهترین روش برای رسیدن به این هدف والا است.

پیام تسلیت دکتر ظریف به مناسبت در گذشت ماندلا

دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در پیامی درگذشت نلسون ماندلا را به مردم و دولت آفریقای جنوبی تسلیت گفت. ظریف در این پیام از ماندلا به عنوان رهبری بزرگ در مبارزات ضد تبعیض نژادی یاد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان نلسون ماندلا را نماد جاودانه آزادی‌خواهی و مبارزه با آپارتاید توصیف کرد و گفت: زندگی سراسر مبارزه نلسون ماندلا احترام همه جهانیان را برانگیخت و درس‌های آموختنی بر جای گذاشته است.