صدور فرمان هشت ماده‌ای برخاسته از نگرانی امام برای تندروی‌ها بود
صدور فرمان هشت ماده‌ای برخاسته از نگرانی امام برای تندروی‌ها بود

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حرف، سكوت، اشارات و عمل امام جهت خدایی داشت و صدور فرمان هشت ماده‌ای هم برخاسته از نگرانی ایشان برای تندروی‌هایی بود كه بعضی‌ها به اسم انقلاب و اسلام، امنیت اجتماعی مردم را مخدوش می‌كردند. پایگاه اطلاع رسانی خط امام : آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به مناسبت سالروز صدور فرمان تاریخی […]

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حرف، سكوت، اشارات و عمل امام جهت خدایی داشت و صدور فرمان هشت ماده‌ای هم برخاسته از نگرانی ایشان برای تندروی‌هایی بود كه بعضی‌ها به اسم انقلاب و اسلام، امنیت اجتماعی مردم را مخدوش می‌كردند.

پایگاه اطلاع رسانی خط امام : آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به مناسبت سالروز صدور فرمان تاریخی هشت ماده‌ای امام (ره)، صبح امروز در دیدار جمعی از اعضای مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در دفتر قم، با تأكید بر این جمله كه «همه سخنان آن مرد خدا برخاسته از اخلاق انسانی و اسلامی بود»، گفت: تمام خصوصیاتی كه برای انسان تالی تلو معصوم متصور است، در امام وجود داشت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، حفظ، تدوین و انتشار آثار گفتاری و نوشتاری امام (ره) را از ضرورت‌های همیشگی برای ارتقای جایگاه اسلام در جامعه دانست وگفت: مهمتر از همه، حراست عملی از تفكرات ایشان است كه از زمان حضور در حوزه علمیه قم تا زعامت سیاسی و دینی جامعه، از لحاظ علم و عمل به عقاید خود، سرآمد روزگار بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با ابراز تأسف از اینكه «هرچه از خورشید وجود ایشان دورتر می‌شویم، حاجب‌ها زیاد می‌شوند و نور آن كم می‌شود»، گفت: حرف، سكوت، اشارات و عمل امام جهت خدایی داشت و صدور فرمان هشت ماده‌ای هم برخاسته از نگرانی ایشان برای تندروی‌هایی بود كه بعضی‌ها به اسم انقلاب و اسلام، امنیت اجتماعی مردم را مخدوش می‌كردند.

ایشان افزود: فرمان هشت ماده‌ای امام مترقی‌ترین متن برای حقوق شهروندی و منشور كاملی برای حكومت اسلامی است كه اگر درست اجرا شود، نظام اسلامی الگوی نظام حقوق بشری خواهد شد.

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی یكی از ویژگی‌های رهبری امام راحل را برنامه‌ریزی برای حفظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن خواند و با یادآوری انحرافاتی كه در انقلاب مردمی كشورهای اسلامی در طول سال‌های اخیر اتفاق افتاد، گفت: فقدان رهبری جامع الشرایط خون مردم و جوانان را در خیلی از كشورهای اسلامی هدر داد و حكومت‌ها پس از یك دوره كوتاه دوباره به دست استبداد و استعمار افتادند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به اشارات تاریخی امام برای جلوگیری از میدان گرفتن افراطیون در داخل كشور و دیگر كشورهای اسلامی، گفت: حل مسایلی چون پایان جنگ 8 ساله عراق علیه ایران، بن بست شكنی قانون گذاری و تأسیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و پایان تعطیلی حج و روابط با عربستان سعودی، برخاسته از درایت سیاسی بود كه هیچ كس جز ایشان نمی‌توانست حل كند.

ایشان افزود: اهمیت بیشتر آنجاست كه امام تمام این كارها را برای دوران پس از خودشان انجام داده‌اند.

ایشان با تأكید بر وجود بقایای فكری افراطی‌گری در همه جوامع، گفت: همین الان شاهدیم كه چگونه یك عده افراطی در دنیا، به خصوص در اسرائیل و آمریكا دارند تلاش می‌كنند تا توافقات ژنو را بشكنند و دوباره تهدید، تحریم و تحقیر فضای مذاكرات را تحت الشعاع قرار دهد و همكاری‌ها به بن بست برسد.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنانشان به ابتكار مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج احمد آقا خمینی برای تأسیس مؤسسه حفظ و تنظیم و نشرآثار امام اشاره كرد و گفت: خلف صالح ایشان، حاج حسن آقا نیز با جدّیت و انتخاب همكارانی محقق و دلسوز نمی‌گذراند غبار فراموشی برآثار امام بنشیند.

ایشان افزود: پیشنهاد می‌كنم كه فرمان هشت ماده ای امام را به گونه‌ای فصل بندی و تنظیم كنید تا در هر مناسبتی مردم و مخصوصاً جوانان كه از فضای انفاس قدس ایشان استثمام نكرده‌اند، آگاه شوند كه چه مرد روشن ضمیری این انقلاب را پایه‌ریزی كردند.

در آغاز این دیدار ابتدا متن كامل فرمان هشت ماده‌ای امام قرائت شد و سپس حجت الاسلام والمسلمین سیدحبیب اله موسوی، مسؤول موسسه در دفتر قم، ضمن ارائه گزارش از فعالیت و برنامه‌های مؤسسه، گفت: یك همایش ملی برای تبیین كلمات و جملات آن فرمان در 24 آذر سال آینده برگزار می‌شود قبل از آن نیز دو پیش همایش داریم كه یكی برگزار شد و دیگری در اسفندماه برگزار می‌شود

ایشان از آیت الله هاشمی رفسنجانی برای تحقیق عمیق در آثار امام و روشنگری در بعضی از ابهامات، كمك خواست كه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هر كاری را كه بتوانم برای شناساندن بیشتر امام و آثار وجودی ایشان به مردم و تاریخ انجام دهم، جزو وظایف دینی و سیاسی و انقلابی خود می‌دانم.

Source:ilna.ir