دولت تدبیر و امید و سرمایه اعتماد عمومی
دولت تدبیر و امید و سرمایه اعتماد عمومی

نویسنده : مهدی درویش > هفته گذشته اولین لایحه بودجه سالانه کشور توسط دولت تدبیر و امید به مجلس شورای اسلامی ارائه گردید. اهمیت این موضوع از آن بابت است که پس از 8سال بی انضباطی و تحقیر مجلس (که تحویل بودجه در یک سی دی و بصورت کاملا خلاصه و مجمل و نیز تاخیرهای […]

نویسنده : مهدی درویش >

هفته گذشته اولین لایحه بودجه سالانه کشور توسط دولت تدبیر و امید به مجلس شورای اسلامی ارائه گردید. اهمیت این موضوع از آن بابت است که پس از 8سال بی انضباطی و تحقیر مجلس (که تحویل بودجه در یک سی دی و بصورت کاملا خلاصه و مجمل و نیز تاخیرهای 70 و 80 روزه که زمان تصویب بودجه را به سال بعد می­کشاند نمونه های آن است)، با وجود کمبود زمان دولت 110روزه یازدهم ، بودجه در موعد مقرر و با رعایت موازین اصولی و رسمی آن تحویل مجلس گردید.

اما مهمترین و کم سابقه ترین واکنش ها به این رویداد ، اعلام استعفای نمایندگان استانهای جنوبی و غربی کشور در مجلس ، به کم شدن اعتبار پروژه های عمرانی در حوزه های نمایندگی­شان و انعکاس گسترده آن توسط رسانه های متعدد و پرسر و صدای مخالف دولت بود. واکنشی که با توجه به موضوع مورد اشاره آن یعنی بی توجهی دولت به اعتبارات عمرانی استانهای محروم و اعلام اتهاماتی چون “نگاه ناعادلانه به استان ها ” می­توانست به نقطه قوت اصلی و اساسی دولت که همان “اعتماد و امید” جامعه است آسیب جدی و کاری وارد سازد.

اما نتیجه نظرسنجی های دو برنامه اصلی مناظره ای رسانه ملی در این یک هفته نتیجه ای خلاف آن تبلیغات و فضاسازی های رسانه­ای داشت. برنامه های “مناظره” و “پایش” که از شبکه ملی اول سیما پخش شدند با موضوع  بررسی و تضارب آراء زنده مسئولان و کارشناسان موافق و مخالف بودجه ، اقدام به انجام نظرسنجی عمومی پیامکی درباره بودجه پیشنهادی دولت کردند که نتیجه آن موافقت 80 و 90 درصدی مخاطبان عام این برنامه ها با اولین بوجه دولت یازدهم و سیاست ضدتورمی آن (که موجب کم شدن بودجه های عمرانی می­گردد) بود. این نتیجه نشان دهنده اعتماد عموم مردم به برنامه های دولت برای بازسازی اقتصاد مجروح و آسیب خورده کشور است. اعتمادی که پس از 4سال کشاکش دولت و جامعه و با رقم خوردن حماسه پرشور 24خرداد 92 دوباره شکل گرفت و بی شک سرمایه و قوت اصلی مسئولان برای طی کردن مسیر طولانی ، دشوار و ناهموار ساختن آینده سیاسی و اقتصادی کشور است.

 مطمئنا امروز مهمترین وظیفه عموم مسئولان و بخصوص اعضای اصلی “دولت تدبیر و امید” و شخص رئیس جمهور محترم پاسداری و مراقبت از این گوهر گرانبهاست. وظیفه ای که تنها با ارتباط مستقیم ، موثر ، آگاهانه و صادقانه آنان با مردم و نیز تعیین ساز و کارهایی اصولی و اجرایی برای حفظ مستمر این ارتباط و آگاهی از نظرات عموم جامعه نسبت به برنامه ها و سیاست های دولت رقم خواهد خورد.