نمادهای جنبش اعتراضی مصر محکوم شدند
نمادهای جنبش اعتراضی مصر محکوم شدند

در پی تشدید سرکوب‌ها علیه اعتراضات از سوی دولت تحت حمایت ارتش مصر،‌ سه فعال برجسته سکولار مصری نیز به اتهام ایفای نقش در اعتراضات اخیر در این کشور به سه سال حبس محکوم شدند. به گزارش خط امام به نقل از خبرگزاری رویترز، احمد ماهر، احمد دومه و محمد عادل هر سه نماد جنبش […]

در پی تشدید سرکوب‌ها علیه اعتراضات از سوی دولت تحت حمایت ارتش مصر،‌ سه فعال برجسته سکولار مصری نیز به اتهام ایفای نقش در اعتراضات اخیر در این کشور به سه سال حبس محکوم شدند.

به گزارش خط امام به نقل از خبرگزاری رویترز، احمد ماهر، احمد دومه و محمد عادل هر سه نماد جنبش اعتراضی هستند که نقطه آغاز اعتراضات تاریخی 2011 علیه حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر، بود. هر یک از این افراد هم‌چنین محکوم به پرداخت 50.000 پوند مصری (7200 دلار) از سوی دادگاه شدند.

در زمان قرائت احکام این افراد در دادگاه شعارهایی مبنی بر “مرگ بر حکومت نظامی” و “ما در کشور زندگی می‌کنیم نه اردوگاه نظامی” شنیده می‌شد.

فعالان مصری می‌گویند که مقامات تحت حمایت ارتش که پیش از این جنبش اخوان المسلمین به رهبری محمد مرسی را به شدت سرکوب می‌کردند، طی هفته‌های اخیر اعضای گروه‌های سکولار را نیز هدف قرار داده‌اند.

تشکیل پرونده علیه این افراد پس از مخالفت آنان با قانونی که در ماه نوامبر تصویب شد و شدیدا حق تشکیل اجتماعات را محدود می‌کند، صورت گرفت.

این جنبش از طریق رسانه‌های اجتماعی افراد را به اعتراضات خیابانی دعوت می‌کرده که طی حکومت 30 ساله مبارک بی‌سابقه بوده است.

هبا مرایف، کارگردان مصری و فعال حقوق بشری می‌گوید: این مساله بسیار مهم است. این نخستین باری نیست که ما می‌بینیم احمد دومه دستگیر و محاکمه می‌شود. اما تا به حال ندیده بودیم که فعالان ارشد به چنین حبس طولانی مدت محکوم شوند.

در جلسه دادگاه این سه تن که در یک ساختمان پلیس و نزدیک زندانی در حومه قاهره برگزار شد، دیپلمات‌های اروپایی نیز حضور داشتند.