نگاه منفی به عکاسی ، چرا ؟
نگاه منفی به عکاسی ، چرا ؟

رییس انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران گفت: نگاه منفی به عکاسی در ایران به دلیل نبود شناخت درست از این هنر است، که امیدواریم با تعامل انجمن‌های عکاسی در کشور تغییر کند. به گزارش خط امام به نقل از ایسنا نخستین نشست مشترک انجمن عکاسان ایران و انجمن صنفی عکاسان مطبوعات با هدف از بین […]

رییس انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران گفت: نگاه منفی به عکاسی در ایران به دلیل نبود شناخت درست از این هنر است، که امیدواریم با تعامل انجمن‌های عکاسی در کشور تغییر کند.

به گزارش خط امام به نقل از ایسنا نخستین نشست مشترک انجمن عکاسان ایران و انجمن صنفی عکاسان مطبوعات با هدف از بین بردن موانع و مشکلات عکاسی و عکاسان حوزه‌های مختلف در ایران و همچنین تلاش برای تعامل بین انجمن‌های فعال عکاسی در ایران برگزار شد.

ساعد نیک‌ذات، رییس انجمن عکاسان ایران درباره‌ی هدف برگزاری این نشست به خبرنگار ایسنا گفت: انجمن عکاسان ایران که فراگیرترین انجمن فعال مربوط به هنر عکاسی در ایران است تصمیم داشت که با انجمن‌های تخصصی عکاسی سمینارهایی را برای رفع مشکلات عکاسی و عکاسان برگزار کند. در همین حین انجمن صنفی عکاسان مطبوعات درخواست برگزاری نشست مشترکی را با انجمن ما مطرح کرد.

او افزود: در این نشست مسائل و مشکلاتی که انجمن‌های عکاسی در رابطه با خدمات، حمایت و امنیت عکاسان در اجتماع با آن مواجه هستند، مطرح شد. پس از آن قرار شد این نشست‌ها ادامه داشته باشد و از انجمن‌های دیگر هم برای حضور در سمینارها دعوت کنیم. یکی از پیشنهادات مطرح شده، راه‌اندازی یک نوع فدراسیون عکاسی است که در آن از همه‌ی عکاسان فعال در حوزه‌های مختلف حمایت و مشکلات‌شان رفع شود.

نیک‌ذات همچنین عنوان کرد: مهم‌ترین مسائلی که در اولین نشست مشترک انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی و انجمن عکاسان ایران مطرح شد، مسئله‌ی حمایت و امنیت عکاسان بود. به دلیل وجود مشکلات خاصی که عکاسی در ایران با آن مواجه است، قرار شد همه‌ی انجمن‌هایی که از سوی وزارت ارشاد یا سایر مراکز، مجوز دارند و از لحاظ ساختاری با هم فرق دارند با هم تعامل داشته باشند و درباره تقسیم و تخصیص امکانات داده شده به عکاسی به نتیجه برسند.

کاووس صادقلو، رییس انجمن صنفی عکاسان مطبوعات نیز در این باره اظهار کرد: نشستی که بین انجمن صنفی عکاسان مطبوعات و انجمن عکاسان ایران برگزار شد، از طرف انجمن عکاسان مطبوعات پیشنهاد شده بود. با توجه به نقاط مشترک بین این دو انجمن، نوع و جنسیت کاری که داریم، فکر کردیم که با هم‌فکری، کاری برای جامعه عکاسی ایران انجام دهیم و جایگاه عکس و عکاسان را در جامعه ارتقاء ببخشیم. نقاط مشترکی چون مسائل آموزشی، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی عکس را به صورت کلی در نشست مطرح کردیم و قرار شد در جلسات بعدی به جرئیات بپردازیم.

او افزود: یکی دیگر از اهداف تعامل بین این دو انجمن، برداشتن موانع و مشکلات پیش روی عکاسان و عکاسی کردن در ایران است. در کشور ما خیلی از افراد عادی به دلیل عدم آشنایی‌شان با عکاسی، به خودشان اجازه می‌دهند با عکاسانی که از طبیعت و اجتماع عکاسی می‌کنند، برخورد داشته باشند. دلیل آن هم وجود تعریف نادرست از عکاسی در ایران است و وظیفه انجمن‌هاست که این مباحث را باز و رسانه‌ای کنند و برای مردم فلسفه وجودی عکس را بیان کنند.

صادقلو همچنین اظهار کرد: نگاه به عکس و عکاسی در جامعه ما منفی است. بیشتر مردم وقتی کسی را دوربین به دست در خیابان یا پارک‌ها می‌بینند، به خودشان اجازه می‌دهند از او بپرسند که چرا عکاسی می‌کند. هدف ما این است که این فضا را تلطیف و در نهایت تغییر بدهیم. نباید این نوع برخوردها را به اسم دفاع از امنیت بگذاریم. متأسفانه در جامعه ما به افراد مختلف اجازه داده شده که در مسائلی که در تخصص آن‌ها نیست دخالت کنند. از بین بردن این نگاه کار سختی نیست اما نیاز به تلاش و حمایت دارد.

رییس انجمن صنفی عکاسان مطبوعات افزود: یکی دیگر از اهداف برگزاری این نشست، تعامل بین انجمن صنفی عکاسان مطبوعات و انجمن عکاسان ایران و جلوگیری از موازی‌کاری است. وقتی تعامل برقرار شود، خواه ناخواه این اتفاق می‌افتد. افرادی هستند که در انجمن ملی عکاسان عضو هستند و می‌خواهند در انجمن صنفی عکاسان مطبوعات هم حضور داشته باشند و یا بالعکس که با برگزاری این جلسات می‌خواهیم این گونه فعالیت‌ها را هموار کنیم تا عکاسان بدون محدودیت و براساس اساسنامه‌های موجود در هر دو انجمن عضو باشند.

او خاطر نشان کرد: مباحث دیگری که مطرح بود، نمایشگاه‌هایی است که توسط انجمن ملی عکاسان برگزار می‌شود و بخشی از آن‌ها مربوط به عکاسی مطبوعات است که نیاز به نگاه تخصصی دارد و باید در انجمن صنفی عکاسان مطبوعات قرار بگیرد. یکی از برکات این نشست‌ها این است که هر دو انجمن از هم‌فکری، پیشنهادات و کمک‌های فکری یکدیگر استفاده می‌کنند و در صورت مشکل، به یکدیگر مراجعه می‌کنند.