سیّد هادی خامنه ای در جمع اعضای اسبق اتحادیه انجمنهای اسلامی : سطح آگاهی های مردم بالا برود خیلی از مشکلات حل می شود
سیّد هادی خامنه ای در جمع اعضای اسبق اتحادیه انجمنهای اسلامی : سطح آگاهی های مردم بالا برود خیلی از مشکلات حل می شود

جمعی از اعضای اسبق اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان ” دفتر تحکیم وحدت ” روز پنج شنبه پنجم دیماه با حجت الاسلام و المسلمین سید هادی خامنه ای دیدار و گفتگو کردند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام : شرکت کنندگان در این نشست اعضای اسبق شورای مرکزی انجمنهای اسلامی دانشجویان دانشگاههای تهران، شهید بهشتی، […]

جمعی از اعضای اسبق اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان ” دفتر تحکیم وحدت ” روز پنج شنبه پنجم دیماه با حجت الاسلام و المسلمین سید هادی خامنه ای دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام : شرکت کنندگان در این نشست اعضای اسبق شورای مرکزی انجمنهای اسلامی دانشجویان دانشگاههای تهران، شهید بهشتی، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علامه طباطبایی، تربیت مدرس و سایر دانشگاههای تهران و شهرستانها و اعضای اسبق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت در دهه های شصت و هفتاد و اوایل هشتاد شمسی بودند که در خصوص دغدغه های خود پیرامون انحلال انجمن های اسلامی و ریشه یابی علل عدم تحرک و پویایی جنبش دانشجویی ایران در مقطع کنونی سخن گفتند.

در این دیدار آقای سید هادی خامنه ای ضمن خوشامدگویی به حضار با اشاره به دوران فعالیت دانشجویی اعضای انجمن های اسلامی دانشجویان و گذر از آن دوران و اشتغالات کاری و زندگی که مانع از تداوم فعالیت های سیاسی دوران دانشجویی می شود گفت:

آقای مهندس مهدی بازرگان تا آخر عمرش فعالیت می‌کرد؛ مقامات عالی علمی را هم گذراند. ایشان در آن سالها که زندان رفته بود؛ کرسی که ایشان تدریس می‌کرد در زمان زندان بودن ایشان کسی نبود بجای ایشان تدریس نماید. امثال ایشان هم بودند که متدین هم بودند همسر و فرزند هم داشتند کار اقتصادی هم می‌کردند مبارزه و فعالیت سیاسی هم انجام می‌دادند البته ممکن است کسی بگوید این بخاطر این بوده که اون موقع آزادی بیشتر بوده است.

سید هادی خامنه‌ای در ادامه افزود: دغدغه ما همواره فرهنگی بوده است. مطالبه ما بالابردن سطح آگاهی‌های مردم است و سطح آگاهی‌ها وقتی بالا برود خیلی از مشکلات حل می‌شود اما این آگاهی رسانی همواره باید مستمر باشد.

رییس پژوهشکده تاریخ اسلام آنگاه به اهداف قیام امام حسین (ع) اشاره نمود و گفت: ما خودمان را دنباله‌روی امام حسین (ع) می‌دانیم برخی مثل مرحوم آقای صالحی نجف‌آبادی معتقد بودند امام حسین علیه السلام برای کسب قدرت قیام کرد و عده‌ای از آن سو معتقد بودند برای ادای تکلیف و شهادت؛ من می‌خواهم بگویم مگر نمی‌شود هر دو باشد؛ امام حسین به قصد مقابله با قدرت یزید حرکت کرد؛ ولی قرار را براین گذاشت که اگر توانست قدرت را بگیرد که می‌گیرد اگر نشد برخورد می‌کند با ظلم و به شهادت می‌رسد و به تکلیف عمل کرده است. ما هم باید به همین شکل عمل کنیم کار فرهنگی که عمل به تکلیف است و کسب قدرت که هدف کم اهمیت و کوتاه مدت ما است.

من معتقدم که امروزه و حتی دیروز و در عصر فشارهای بسیار شدید هم جلوی کار فرهنگی را هیچ کس نمی تواند و نمی توانست بگیرد مخصوصا الان که دنیای ارتباطات دیجیتال هم پدید آمده اند اصلا جزء محالات است نه تنها این ها بلکه خود آمریکا هم که خودش در رأس قدرت دیجیتالی است او هم نمی تواند آن طور که دلش می خواهد دنیا را مدیریت کند به دلیل این که رابطه پیچیده ای است که من همیشه می گویم مدیریت اصلی با خداست که آن بالا به گونه ای همه چیز را سروسامان می دهد که هیچ کس قدرت مطلق نمی شود.

آقای خامنه ای در ادامه برای تبیین کار فرهنگی از طریق شبکه های اجتماعی افزود : در این راستا شبکه اجتماعی وجود دارد لازم نیست تشکیلش بدهید؛ هست فقط باید بروید از آن استفاده کنید.

آقای سید هادی خامنه ای در ادامه گفت : گفته شد که اگر جو ترس برداشته شود همین الان فعالیتهای دانشجویی از سر گرفته می شود اما باید دراین باره بحث کنیم که جو چگونه برداشته می شود اگر آن حرکت فرهنگی که حالت آمادگی دائمی به انسان می دهد شارژ شود، انسان دائما هم خودش و هم حواشی پیرامونش قدرت می‌یابد و فضای ترس را کوچک می کند. والا آنهایی که ایجاد کننده ترس هستند هرگز به میل خودشان جو ترس را تخفیف نمی‌دهند؛ آن ها مدیریتشان اقتضا می کند؛ که بطور دائم، با ایجاد محدودیت و ترس، قدرت بلامنازع خود را گسترش دهند، پس باید برای درمانش فکر کرد زیرا قدرت سیاسی محدودیت پذیر نیست.

آقای خامنه ای در زمینه معیار و ملاک حرکت جنبش دانشجویی گفت : افراط و تفریط های برخی فعالان و مسولان تشکلهای دانشجویی در گذشته باید درس عبرتی برای نسل جدید فعالان دانشجویی باشد. عدم درک از توان و کشش بدنه دانشجویی و بی تدبیری در میزان سرعت تند حرکت سران تشکلهای دانشجویی منجر به ایجاد شکاف عمیق و فاصله میان بدنه و رأس جنبش دانشجویی در سالهای اخیر شد که البته سرکوب تند و خشن نهادهای امنیتی و نیز حراستهای دانشگاهها و نیز کمیته های انضباطی در این زمینه ها بی تاثیر نبوده است.

ایشان افزود : با توجه به این که اسلامی بودن یکی از ارکان حرکت انجمن های اسلامی دانشجویان است؛ تأکید بر اسلام ، دین ، اخلاق اسلامی و … به خودی خود هم لازم است و هم رمز ثبات است. پشت کردن به مبانی اسلامی که در عین حال با قرآءت نواندیشان دینی ما همچون شهید مطهری و شهید بهشتی و دکتر شریعتی تضاد و تعارضی با مردم سالاری و آزادی و حقوق بشر هم ندارد ضربه ای به جنبش دانشجویی وارد کرد که باید از آن درس گرفته شود و در کنار آن آزادی و دفاع از حق اظهار عقیده منتقد و مخالف قراءت رسمی حاکمان باید مبنای حرکت جنبش دانشجویی باشد.

رییس پژوهشکده تاریخ اسلام در تبیین معنای استقلال در جنبش دانشجویی گفت : استقلال جنبش دانشجویی به معنای تجویز بی قانونی و اباحه گری و هرج و مرج و توهین به مقدسات و باورهای مردم در دانشگاهها نیست. از سوی دیگر هرگز نباید گمان شود به بهانه استقلال جنبش دانشجویی و تشکلهای دانشجویی باید با دولت و مجموعه حاکمیت لجبازی و عناد ورزید. خیر ، مراد از استقلال جریان دانشجویی کشور احترام به قانون و مجریان قانون در عمل و در حوزه نقد و نظر و اندیشه نقد رفتار مدیران و حاکمان کشور و نیز نقد مقررات و قوانین با تکیه بر عقل و علم و تدبیر و تجربه عقلا برای رسیدن به جامعه ای بهتر است.

آقای سید هادی خامنه‌ای درباره نسبت اصلاحات و جنبش دانشجویی گفت: اصلاح‌طلبان در دوره استقرار دولت و مجلس اصلاحات افتخار می‌کردند که جنبش دانشجویی در کنار ایشان مطالبات برحق اصلاح طلبان را پشتیبانی می‌کرد و این درست زمانی بود که تشکلهای دانشجویی در دولت اصلاحات بیشترین آزادی عمل را داشتند و بصورت مستقل و با انتخابات آزاد و مستقیم اداره می‌شدند .اصلاح‌طلبان، جنبش دانشجویی مستقل و شاداب و آرمان‌گرا را برای خود جنبش دانشجویی می‌خواهند و نه به‌عنوان ابزار و اهرم سیاسی موقت و زودگذر برای مقابله با جناح مقابل.

ایشان از دولت جدید خواست با تغییر مدیریت دانشگاهها و به روی کار آوردن مدیرانی که معتقد به رشد و بالندگی فعالیت سیاسی دانشجویی مستقل از حاکمیت هستند موانع تحرک فعالان دانشجویی را بردارد تا چشم انداز مثبت و امیدوار کننده در این زمینه بوجود بیاید تا با تحقق وعده ها و شعارهای دولت جدید شادابی و نشاط در فضای دانشگاهها با عطرافشانی آزادی و امنیت فکر و اندیشه منتقد ایجاد شود.

آقای خامنه ای در ادامه سخنانش برای احیای انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاههای سراسر کشور که توسط دولت نهم و دهم به انحلال و تعطیلی کشیده شد توصیه هایی نمود.

پیش از سخنان حجت الاسلام و المسلمین سید هادی خامنه‌ای آقایان مجید فراهانی، رضا حجتی، داور نظری، سید سراج الدین میردامادی، حسین درودیان، ابراهیم شیخ، محسن محمدی معین، کاوه ثروتی، مرتضی احمدی، جواد علایی، محمود طالقانی نژاد، سید شمس‌الدین سیاسی، حمید صالحی، بدیعی، سعید الله بداشتی، مهدی درویش به بیان دیدگاههای خود درباره ریشه‌یابی وضعیت کنونی جنبش دانشجویی در ایران پرداختند.