امام موسی صدر در مهرنامه ۳۲
امام موسی صدر در مهرنامه ۳۲

سی و دومین شماره از ماهنامه خبری تحلیلی مهرنامه، با مطالب متنوعی در حوزه تاریخ و اندیشه منتشر شده است و حاوی مطالبی دربارۀ امام موسی صدر است به گزارش خط امام ، در این شماره از ماهنامه مهرنامه، در بخش «کتاب نامه» این شماره که به مناسبت ترجمۀ کتاب اسلام ایرانی، به هانری کربن، […]

سی و دومین شماره از ماهنامه خبری تحلیلی مهرنامه، با مطالب متنوعی در حوزه تاریخ و اندیشه منتشر شده است و حاوی مطالبی دربارۀ امام موسی صدر است

به گزارش خط امام ، در این شماره از ماهنامه مهرنامه، در بخش «کتاب نامه» این شماره که به مناسبت ترجمۀ کتاب اسلام ایرانی، به هانری کربن، فیلسوف فرانسوی پرداخته است، مطلبی با عنوان «از ایده معنوی تا امر ایرانی» به قلم حامد زارع منتشر شده است که گزارش نقد و برداشت امام موسی صدر از پروژۀ فکری هانری کربن است.
در این نوشتار می‌خوانیم: «قریب به ۶۰ سال پیش در لبنان کتاب تاریخ فلسفه اسلامی کربن توسط فاضل نصیر احمد مروه به زبان عربی ترجمه می‌شود. جالب توجه است که امام موسی صدر بنا به درخواست مترجم عربی کتاب مقدمه‌ای برای کتاب نگاشت. خوشبختانه ترجمه فارسی این مقدمه صدر در اختیار ما قرار دارد اما به نظر می‌رسد تا کنون توجه جدی به آن نشده است. در این یادداشت گزارشی کوتاه و سپس انتقادی از دریافت و برداشت امام موسی صدر از پروژه فکری هانری کربن عرضه خواهیم کرد.»

حامد زارع در این نوشتار با دادن گزارشی از برداشت امام موسی صدر از پروژه فکری هانری کربن در ضمن چند سرفصل، به نقد دیدگاه امام موسی صدر دربارۀ پروژه فکری کربن نیز پرداخته است.

در بخش «حوزه» این شماره از مهرنامه نیز که با عنوان «استاد حوزه» منتشر شده و ویژه نامه ای دربارۀ آیت الله محقق داماد است، حجت الاسلام سید مرتضی ابطحی در نوشته‌ای با عنوان «ایراد کردن به ایشان مشکل بود» که گفتار آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی دربارۀ جایگاه علمی مرحوم آیت الله داماد است، آورده است: «امام موسی صدر که از دوستان خانوادگی و اولین هم‌مباحثه آیت الله العظمی شبیری محسوب می‌شوند نیز تجربه قابل توجهی از درس مرحوم آقای داماد داشتند.»
و پس از آن به نقل خاطره‌ای از آیت الله العظمی شبیری بدین شرح می‌پردازد: «آقای آقاموسی صدر پیش ایشان کفایه می‌خواند. البته کفایه ایشان اگرچه اسمش سطح بود ولی واقعش خارج بود. مسائلی پیش آمد که ایشان برای مدت کوتاهی به آن درس نیامد و به دروس بعضی آقایان دیگر رفت که مثلا ملای حسابی بودند. بعد دیده بود که استفاده‌ای که از آقای داماد می‌تواند بکند از هیچ کدام از این آقایان نمی‌تواند بکند؛ برای همین دوباره برگشت به درس.»

سی و دومین شمارۀ ماهنامه مهرنامه، شمارۀ آذر ۱۳۹۲، با قیمت ده هزار تومان در ۳۰۴ صفحه منتشر شده است.

منبع:سایت امام صدر