فردا دیر است، هم اکنون اقدام کنید
فردا دیر است، هم اکنون اقدام کنید

خط امام : حدود یک دهه از آن اتفاق تلخ می گذرد اما هروقت به یاد حادثه سوختن دانش آموزان مدرسه روستای «سفیلان» شهرستان لردگان می افتم، صدای فریاد امدادخواهی آنان در میان شعله ها در گوشم طنین می افکند. تلاش معلم فداکار مدرسه روستای سفیلان برای نجات جان دانش آموزانش از میان شعله های […]

خط امام : حدود یک دهه از آن اتفاق تلخ می گذرد اما هروقت به یاد حادثه سوختن دانش آموزان مدرسه روستای «سفیلان» شهرستان لردگان می افتم، صدای فریاد امدادخواهی آنان در میان شعله ها در گوشم طنین می افکند.

تلاش معلم فداکار مدرسه روستای سفیلان برای نجات جان دانش آموزانش از میان شعله های سرکش بخاری نفتی کلاس، کارگر واقع نشد و او نیز همراه با 13 دانش آموز این مدرسه آخرین برگ کتاب زندگی را ورق زد و با شاگردانش روی در نقاب خاک کشید.

هر سال با آغاز فصل سرما و زمستان، رنجی کهنه رخ می نمایاند، رنج ناشی از وسایل گرمایشی در برخی از مدارس و حوادث تلخی که استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد در سال های گذشته در برخی از مدارس کشور به وجود آورده است.

استان چهارمحال و بختیاری، هرگز خاطره غمبار سوختن معلم و 13 دانش آموز مدرسه روستای سفیلان شهرستان لردگان را از خاطر نخواهد برد، اما این روزها نیز هنوز کلاس های درسی وجود دارد که مانند مدرسه سفیلان با بخاری نفتی غیراستاندارد گرم می شود و خطری بالقوه جان دیگر نوگلان باغ دانش را در این کلاس ها تهدید می کند، پس تا دیر نشده باید برای این خطر چاره ای اندیشید.

به گزارش ایرنا، سابقه آتش سوزی در مدارس کشور که به مرگ ده ها دانش آموز و سوختگی بیش از 50 دانش آموز منجر شده است از سال 1376 آغاز شد و در هفته جاری نیز در یک روز تعطیل در مدرسه ای در مهاباد این اتفاق بازهم بوقوع پیوست و شاید فردا در مدرسه ای دیگر نیز شاهد حدوث تراژدی مشابه دیگری باشیم .

آتش سوزی در مدرسه شهرستان شفت گیلان در بهمن سال 1376، آتش سوزی در مدرسه روستای سفیلان چهارمحال و بختیاری در آبان 1383،آتش سوزی در مدرسه شهید رحیمی درودزن در سال 1385، مرگ یک دانش آموز در آتش سوزی خوابگاه شبانه روزی روستای ˈچاه رحمانˈ سیستان و بلوچستان در آبان 89 ، آتش سوزی در دبیرستان شبانه روزی وابسته به دانشگاه چابهار در آبان 90 و آتش سوزی مدرسه شین آباد در آذر سال گذشته، همه و همه سلسله وقایع هشدار دهنده برای مسوولان است.

استان چهارمحال و بختیاری از مناطق سردسیر کشور است که از اواخر پاییز تا بخشی از بهار در این استان بدلیل برودت هوا از وسایل گرمایشی استفاده می شود، لذا این امر ضرورت استفاده از وسایل گرمایشی مناسب و استاندارد را دوچندان کرده است.

این در حالی است که در برخی مناطق استان، دانش آموزان و فرهنگیان از کمبود وسایل گرمایشی استاندارد در مدارس رنج می برند.

جمعی از والدین دانش آموزان در چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با گزارشگر ایرنا، کمبود اعتبار و پاسخگو نبودن برخی مدیران را از عواملی دانستند که باعث کندی اجرای طرح استانداردسازی وسایل گرمایشی مدارس شده است.

پدر یک دانش آموزان شهرکردی گفت: غیراستاندارد بودن وسایل گرمایشی برخی مدارس یکی از مهمترین دغدغه هایی است که در آغاز فصل سرما باعث نگرانی خانواده ها می شود.

ˈسیروس ملک پورˈ در گفت وگو با ایرنا افزود: اگرچه در اکثر مدارس مناطق شهری استان بخاری های گازسوز نصب شده است اما بعضا مشاهده می شود که شیشه این بخاری ها شکسته شده که این نقیصه نیز می تواند برای دانش آموزان مشکل ساز باشد.

وی گفت: دانش آموزان مقطع ابتدایی که برای گرم کردن دست های خود به کنار بخاری می روند بدلیل شکسته بودن شیشه برخی بخاری ها با سوختن لباس های خود مواجه می شوند که نگرانی خانواده ها را دو چندان می کند.

 

مادر یک دانش آموز کوهرنگی نیز به ایرنا گفت:وسایل گرمایشی در اکثر مدارس این شهرستان بخصوص مناطق روستایی کمتر برخوردار، غیراستاندارد است و همواره این نگرانی برای خانواده ها وجود دارد که آتش سوزی در مدرسه رخ ندهد.

ˈماه بس جلیلˈ افزود: شهرستان کوهرنگ یکی از سردسیرترین مناطق استان است و در زمستان تا 30 درجه سانتیگراد زیر صفر نیز سرد می شود، اما بخاری های نفتی غیراستاندارد مورد استفاده در مدارس این شهرستان توان تامین گرمای لازم برای کلاس درس را ندارد و گشودن بیش از حد شیر نفت این بخاری ها نیز خطر گرم شدن و انفجار مخزن سوخت را در پی دارد.

مدیر مجتمع آزادگان شهرستان لردگان نیز گفت: در مدارس این مناطق که هنوز گازرسانی نشده است از وسایل گرمایشی نفتی استفاده می شود که علاوه بر خطر زیاد، هزینه سوخت آن نیز بار مالی زیادی را بر مدارس تحمیل می کند.

ˈبهنام خالدیˈ افزود: برای تامین نفت وسایل گرمایشی چهار مدرسه در این مجتمع که بیش از 200دانش آموز دارد، بیش از هشت هزار لیتر نفت با هزینه بیش از 20 میلیون ریال خریداری شده است.

وی از خیرین فعال در زمینه مدرسه سازی خواست، بخشی از کمک های خود را برای خرید لوازم مورد نیاز مدارس مانند بخاری های استاندارد برای مدارس مناطق محروم اختصاص دهند.

یکی از مدیران یک مجتمع آموزشی شهرستان کوهرنگ نیز گفت: در برخی مدارس بخاری های تابشی که با انرژی برق کار می کند، نصب شده که خطر این نوع وسایل در مقایسه با بخاری های نفتی غیراستاندارد ، بسیار کم است اما مشکل قطع برق در برخی از اوقات و سرد شدن کلاس درس از محدودیت های استفاده از این وسایل گرمایشی است.

 

وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: بالا رفتن میزان مصرف برق در زمان استفاده از بخاری های تابشی باعث فشار به سیستم برق مدرسه و قطع آن می شود و هنوز سیستم برقی مجزا برای این بخارها در مدارس تعبیه نشده و این مشکلات باعث می شود در کنار این وسایل گرمایشی از بخاری های نفتی غیراستاندارد نیز استفاده شود.

وی خطر برق گرفتگی بدلیل سیم کشی روکار برای بخاری های تابشی را از دیگر مشکلات استفاده از این وسیله گرمایشی عنوان کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش عشایری چهارمحال و بختیاری نیز در گفت وگو با گزارشگر ایرنا اظهار داشت: در استان 158 مدرسه عشایری وجود دارد که از نظر امکانات و وسائل گرمایشی از وضعیت مطلوبی برخوردارند.

ˈمجید جلیل پیرانˈ افزود: از این تعداد در 20 درصد از مدارس از وسائل گرمایشی گازسوز و مابقی از بخاری های نفتی استاندارد استفاده می شود.

وی از تحصیل شش هزار و 850 دانش آموز در مدارس عشایری خبر داد و گفت: امسال بیش از یکصد دستگاه بخاری تابشی به مدارس محروم چهارمحال و بختیاری تحویل شد.

وی تصریح کرد: برای کاهش خطرات احتمالی ناشی از استفاده از وسائل گرمایشی نفتی و حفظ جان دانش آموزان، بخاری های تابشی جایگزین بخاری‎های نفتی می شود.

وی گفت: از سوی اداره کل آموزش و پرورش استان قول مساعد برای افزایش سهمیه بخاری تابشی مناطق محروم داده شده است.

کارشناس مسوول ساختمان اداره کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری نیز با تاکید بر اینکه در این استان بخاری نفتی چکه ای وجود ندارد، گفت: 70 درصد مدارس استان از سیستم گرمایشی شوفاژ، پکیج و بخاری گازی و 30 درصد از بخاری نفتی استاندارد استفاده می کنند.

ˈعلی صادقیˈ افزود: طبق دستورالعمل های جدید وزارتخانه، مدارس مناطق محروم و صعب العبور بین یک تا چهار کلاسه نیز از سیستم گرمایشی تابشی استفاده می کنند.

وی گفت: استفاده از سیستم گرمایشی تابشی با وجود مزیت ها، معایبی نیز دارد که باید به این معایب توجه شود تا این سیستم گرمایشی، سیستمی استاندارد باشد.

صادقی افزود: برای تجهیز مدارس به این سیستم باید از کنتور برق موجود یک جعبه فیوز جداگانه تهیه و سیم کشی جدید انجام شود که این سیم کشی نیز بصورت روکار است و افزایش خطر برق گرفتگی و خطرهای احتمالی دیگر را دارد.

وی گفت: در صورت قطع برق و اختلال در برق رسانی به این سیستم، کلاس های درس بدون سیستم گرمایشی می شود و باید از وسایل گرمایشی نفتی استفاده شود.

کارشناس مسوول ساختمان اداره کل آموزش و پرورش استان از بازرسی های مستمر از سیستم گرمایشی مدارس خبر داد و گفت: بخشنامه ای در اول سال تحصیلی به مدارس برای استانداردسازی وسایل گرمایشی ابلاغ شده است.

وی گفت: این بخشنامه شامل تعویض یا رفع عیب بخاری های معیوب و غیراستاندارد و همچنین نصب کلاهک دودکش ˈاچˈ و شارژ کپسول های آتش نشانی است.

وی گفت: همچنین بازرسی از مدارسی که ذخیره سازی سوخت برای بخاری نفت سوز دارند، انجام می شود و آموزش نگهداری نفت ذخیره شده در خارج از سالن مدارس و در یک محوطه مطمئن به مدیران ارائه شده است.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس چهارمحال و بختیاری نیز در گفت وگو با گزارشگر ایرنا اظهار کرد: استانداردسازی سیستم های گرمایشی مدارس استان به 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

ˈابوالقاسم علیاریˈ افزود: از این میزان اعتبار تاکنون 250 میلیارد ریال آن محقق شده و 250 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز است تا این طرح در تمام مدارس استان اجرا شود.

وی گفت: هم اکنون از یکهزار و 886 واحد آموزشی استان، سیستم گرمایشی 800 مدرسه شوفاژ و پکیج، 500 مدرسه بخاری تابشی و 500 مدرسه نیز بخاری گازسوز است.

وی تعداد مدارسی که سیستم گرمایشی آنها بخاری نفتی است را حدود یکصد باب اعلام کرد و گفت: از ابتدای سال تحصیلی جاری تاکنون یکهزار و 600 بخاری تابشی به مدارس استان تحویل و از این تعداد 800 بخاری در مدارس مناطق عشایری و سخت گذر سه تا چهار کلاسه نصب شده است.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس چهارمحال و بختیاری، دیگر برنامه دردست اجرا برای استانداردسازی سیستم گرمایشی در مدارس استان را جمع آوری تاسیسات غیراستاندارد عنوان کرد و گفت: امسال 30 درصد سیستم گرمایشی مدارس شهرستان های مختلف استان نوسازی می شود.

علیاری اظهار داشت: پیشرفت نوسازی سیستم گرمایشی مدارس استان بین 60 تا 80 درصد بوده که پیش بینی می شود در ماه های آینده این طرح به اتمام برسد.

مدیرکل تجهیز و نوسازی مدارس چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون 90 درصد رادیاتورهای فرسوده مدارس استان جمع آوری شده است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهرکرد نیز گفت: با توجه به اتفاقات ناگواری که در سال های گذشته و حتی امسال در بحث وسایل گرمایشی مدارس رخ داده، به منظور پیشگیری از وقوع این حوادث براساس اولویت بندی ، دانش آموزان، مربیان و متصدیان مدارس استان در کلاس های آموزشی آتش نشانی شرکت می کنند.

ˈمجید علی پورˈ افزود: آتش نشانی برای هشدار و برنامه های آموزشی پیشگیرانه، بطور میانگین ماهانه سه هزار و 500 تا چهار هزار دانش آموز را به صورت رایگان در زمینه اطفاء حریق آموزش می دهد.

علی پور افزود: تنها بخاری های نفتی خطرناک نیست، سایر سیستم های گرمایشی مانند بخاری های گازی نیز چنانچه با ایمنی لازم نصب نشود،می تواند خطرات ناگواری همچون مسمومیت یا انفجار به دنبال داشته باشد.

وی اظهار داشت: بخاری های نفتی بدلیل اینکه معمولا دارای استاندارد لازم نیست یا استاندارد پایینی دارد، در قسمت ورودی مایع قابل اشتعال مشکلاتی بوجود می آورد که عامل آتش سوزی می شود.

به گزارش ایرنا،جمعی از کارشناسان ایمنی و آتش نشانی نیز نامناسب بودن سیستم اطفاء حریق در مدارس، نداشتن سیستم آبرسانی آتش سوزی و از رده خارج بودن کپسول های آتش نشانی برخی مدارس را از مشکلات ایمنی مدارس عنوان کردند.

این عده معتقدند، نامناسب بودن سازه فضای آموزشی، مشکل درب ورود و خروج در زمان اضطرار و امکانپذیر نبودن استفاده از ماشین های آتش نشانی در برخی مدارس بدلیل مشکلات فنی ساختمانها را از دیگر مشکلات موجود عنوان کردند.

این کارشناسان بسته بودن پنجره کلاس های درس با نرده های حفاظتی، بسته بودن پله های اضطراری در بیشتر مدارس،نداشتن پله اضطراری و استفاده از وسایل و امکانات که بیشتر منجر به آتش سوزی می شود مانند موکت، بیلبورد و کف پوش ها از دیگر مشکلات و تهدیدهای هنگان بروز مشکلات آتش سوزی عنوان کردند.

این عده معتقدند، بیش از 60 درصد مدارس چهارمحال و بختیاری فاقد سیستم آبرسانی برای آتش نشانی و مواقع اضطراری است.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی چهارمحال و بختیاری با توجه به اهمیت بحث استاندارد در وسایل گرمایشی گفت: این اداره کل امسال هیچ بازرسی از وسایل گرمایشی مدارس استان نداشته است.

ˈعبدالله نظریˈ افزود: مسوولان و مدیران مدارس و خدمتگزاران مدارس باید در زمان نصب وسایل گرمایشی نکات ایمنی را رعایت کنند.

وی گفت: بیشتر وسایل گرمایشی مدارس، تجهیزاتی است که از سال های گذشته استفاده شده و باید تعمیر و تجهیز آنها توسط تعمیرکاران و نیروهای متخصص انجام شود.