پنجم دی سالروز غم بم
پنجم دی سالروز غم بم

پنجم دی ماه سال 1382 که خورشید هنوز از پس تاریکی سحرگاه سر بلند نکرده بود، درست در ساعت 5 و 26 دقیقه شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق استان کرمان بر اثر زلزله ای شش و هشت دهم ریشتری به شدت تکان خورد. بیشتر شهرهای اطراف در شوک تکان های شدید این […]

پنجم دی ماه سال 1382 که خورشید هنوز از پس تاریکی سحرگاه سر بلند نکرده بود، درست در ساعت 5 و 26 دقیقه شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق استان کرمان بر اثر زلزله ای شش و هشت دهم ریشتری به شدت تکان خورد.

بیشتر شهرهای اطراف در شوک تکان های شدید این زمین لرزه فرو رفته بودند و در پی کسب اطلاعاتی بیشتر از میزان خسارت و تلفات بودند؛ اخبار مختلف حاکی از فاجعه انسانی بود.

لحظاتی پس از وقوع زمین لرزه اخبار کم و بیش از فاجعه انسانی در بم به گوش می رسید و سرانجام آمارها نشان داد که این زمین لرزه 32 هزار نفر قربانی بر جای گذاشته است.

آری در اثر این حادثه دلخراش بیشتر سازه های شهری و روستایی بم تخریب شد و ارگ بم نماد تاریخ کهن این دیار با دو هزار و 500 سال قدمت، به عنوان بزرگترین سازه خشتی و گلی جهان بود، ویران شد.

در این حادثه تلخ نوای دلنشین گل پونه ها در میان انبوه آوار غبارآلود خاموش شد و ˈایرج بسطامیˈ سراینده این قطعه اثر هنری ماندگار و هنرمند خوش صدای نامدار و اصیل ایرانی در دامان زادگاهش به خوابی ابدی فرو رفت.

آری در این حادثه هزاران زن و مردم و کودک و نوجوان بومی و آنان که شبی را میهمان بم بودند هرگز پنجمین صبح زمستانی سال 82 را ندیدند.

تلاش برای یاری رساند به مصدومان و حادثه دیدگان این زمین لرزه از همان ساعات آغازین وقوع حادثه آغاز شد و بر اساس حس نوعدوستی برخی کشورهای مختلف نیروهایی را برای همکاری در عملیات امدادرسانی به بم فرستادند و کشورهای بسیاری نیز در این زمینه اعلام آمادگی کردند.

و اینک پس از 10 سال از وقوع زلزله دهشتناک بم و کشته، مصدوم و بی خانمان شدن دهها هزار نفر، بم سربلند تر از همیشه با قلبی تپنده تر نفس می کشد و امید به زندگی و آینده در جای جای این شهر جاری و ساری است.

اکنون 10 سال از این حادثه تلخ می گذرد و در این مدت به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی کارهای اساسی و خوبی برای ساختن دوباره انجام و امید بسیاری به مردم بم بازگردانده شده است.

اگر چه به گفته مسوولان قرار بود بازسازی بم چند سال پیش پایان یابد اما با وجود انجام کارهای بسیار هنوز در بعضی نقاط و حوزه ها نیاز به کار بیشتر برای برطرف شدن نیازهای مردم شهر بم است.

برای بررسی وضعیت فعلی بم تلاش کردیم از نقطه نظر مسوولان این موضوع را واکاوی و پیگیری کنیم.

فرماندار بم در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: شهر بم به لطف خداوند و عنایت رهبر انقلاب و تلاش مسوولان در ادوار گذشته دولت، اکنون از میان ویرانه ها، شهری آباد و مستحکم تر بیرون آمده است.

اکنون بم زیبا و مستحکم است و شش هزار واحد مسکونی در بم در طول چهار سال بعد از زلزله ساخته شد که این نشان از توانمندی، اقتدار و مدیریت بحران کشور است که در مقایسه با جهان کاری کردند که مردم صاحب خانه شدند.

همچنین علاوه بر واحدهای مسکونی 13 هزار واحد تجاری در بم ساخته و یک معماری اسلامی و ایرانی در بم ایجاد شده است.

تاکنون در طول 10 سال گذشته بیش از 20 هزار میلیارد ریال تسهیلات و وام های بلاعوض برای بازسازی بم هزینه شده است که در احداث ساختمان ادارات، مسکن، فضاهای تفریحی، رفاهی و فضاهای ورزشی، گردشگری و سایر حوزه ها به کار گرفته شد.

اکنون سرانه فضاهای ورزشی در بم یک متر و 50 سانتمیتر است که از میانگین سرانه فضاهای ورزشی استان بالاتر است.

همچنین ارگ بم صد در صد آواربرداری شده و جایگاه های حساس آن ساخته شده است.

وی با اشاره به این که 60 درصد معابر شهری بم پس از زلزله آسفالت شده است، اظهار کرد: امید به زندگی و همچنین رونق اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری نیز در بم وجود دارد و اکنون وجود بهترین مجموعه خودرو سازی در بم، مکانیزاسیون محصولات کشاورزی، صادرات خرما، شهرک صنعتی و سایر موارد زمینه سرمایه گذاری سرمایه گذاران را در بم فراهم کرده است.

اکنون پس از سال از وقوه ان حادثه دلخراش، بم می تواند پذیرای همه اقشار بویژه سرمایه گذاران و صنعت توریسم باشد.

تاکنون 300 واحد مسکونی آماده تحویل شده و 551 واحد دیگر نیز تا ابتدای خرداد سال جاری تحویل داده می شود.

در حوزه مسکن مهر نیز تاکنون هزار واحد برنامه ریزی شده است و برای هزار واحد دیگر نیز متقاضی داریم.

40 درصد آسفالت معابر شهری باقی مانده و یک هزار میلیارد ریال در این رابطه به پشتیبانی مالی نیاز داریم.

همچنین برای تکمیل مرمت و بازسازی ارگ قدیم، ابنیه های تاریخی، قنوات و ادامه کار نیز به یک هزار میلیارد ریال دیگر اعتبار نیاز است.

مردم بم اکنون نیاز دارند که 40 کیلومتر باقی مانده از باند دوم محور کرمان- بم تکمیل و راه اندازی شود و به طرح گازرسانی که در حال اجرا است شتاب بیشتری داده شود.

تقاضای مردم بخشودگی تسهیلات بانکی قبل از زلزله است که به بانک ها بدهکار بودند و امیدواریم دولت تدبیر و امید در این رابطه کمک کند.

رویکرد ما اجرای برنامه های فرهنگی با کیفیت بالا، برپایی نمایشگاه کتاب، برنامه های مذهبی و هنری بویژه در خلق عزاداری با شکوه روز عاشورا و فعالیت های قرآنی است که به تقویت روحیه روانی مردم بم کمک می کند.

برنامه های هفته های مختلف فرهنگی در بم و انجام حرکت های فرهنگی و زیربنایی به طور قطع در روحیه مردم بم پس از آن زلزله وحشتناک تاثیر گذار است.

اما پرداختن به مسائل روحی و روانی نیاز به تاکید، پشتیبانی و تامین اعتبار بیشتری دارد.

مردم بم پس از 10 سال از زلزله بم مراتب سپاسگزاری خود را از مردم ایران و دیگر نوعدوستان دنیا اعلام می کنند و شاکر زحمات آنها هستند.

* 85 درصد سازه های تخریب شده در بم بازسازی شده است

محمدجواد کامیاب معاون امور عمرانی استانداری کرمان نیز گفت: حدود 85 درصد سازه های تخریب شده در زلزله بم بازسازی شده و 15 درصد دیگر از آنها نیمه تمام است که علت آن نیز به دلیل پیگیری نکردن وام ها و یا کسری مدارک تاکنون تکمیل نشده است.

در اثر زلزله بم شبکه آب آشامیدنی شهر بم و بروات صد در صد تخریب شد که اکنون 85 درصد آن نیز بازسازی شده و 15 درصد باقی مانده در حال بررسی است.

در چند سال آینده در رابطه با تامین آب آشامیدنی مشکل خواهیم داشت که طرح انتقال آب از سد نساء که ساخته شده در حال بررسی است.

پست هوایی 15.5 درصد تخریب شد که به طور کامل بازسازی شده و مابقی نوسازی شده است.

همچنین شبکه فشار متوسط 60 درصد و شبکه برق فشار ضعیف صد در صد تخریب تخریب شده بودند که به طور کامل بازسازی و مابقی نوسازی شده است.

در مجموع برق شهر بم و توسعه آب آن در قالب 12 فاز برنامه ریزی شده که چهار فاز آن اجرا شد و فاز پنجم در حال اجراست و مابقی آن نیز با توجه به تامین اعتبار انجام خواهد شد.

کامیاب، بیان کرد: همچنین حدود 70 درصد تاسیسات مربوط به مخابرات در زلزله بم تخریب شد که بازسازی شده و 30 درصد باقی مانده نیز آسیب کلی دیده بود که نوسازی گردید و برای انجام توسعه شبکه حدود 20 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

حدود 20 درصد ابنیه راهها در شعاع شش کیلومتری آسیب دید که شامل دو پل بزرگ و دو پل کوچک بوده که میزان آسیب دیدگی بازسازی و ترمیم شده و روکش آسفالت نیز در اجرای طرح باند دوم مسیر کرمان – بم اجرا خواهد شد.

همچنین پس از زلزله بم 32 هزار واحد شهری در بم و بروات و 33 هزار واحد روستایی ساخته شده است که برای هر واحد 100 میلیون ریال وام، 35 میلیون ریال کمک بلاعوض و 20 میلیون ریال حصارکشی پرداخت شده که البته برای خانواده های پرجمعیت بالای شش نفر 10 میلیون ریال کمک بلاعوض اضافه پرداخت شده است.

کامیاب، به کمبودهای فعلی بم اشاره و تصریح کرد: عمران شهری شامل آسفالت، ابنیه تاریخی و ارگ بم، حصار باغ ها، ترمیم و نوسازی قنوات، حل مشکل وام های پرداخت شده قبل از زلزله، ساخت بیمارستان جدید با تجهیزات، ساخت سینمای جدید، تکمیل ساخت و سازهای نیمه تمام از جمله این کمبودهاست.

تمامی این طرح ها از اعتبارات سنواتی قابل اجرا خواهد بود.

* بخشی از آثار زلزله در ارگ بم دست نخورده باقی می ماند

افشین ابراهیمی مدیر پایگاه میراث جهانی بم نیز در رابطه با وضعیت فعلی و روند مرمت ارگ تاریخی بم و سایر بناهای تاریخی این شهر افزود: تاکنون 98 درصد آواربرداری ناشی از زلزله سال 82 در ارگ بم انجام شده است.

در سال های پس از زلزله مرمت فضای پیرامونی، بازار، تکیه، مسجد پیامبر(ص)، خانه سیستانی، اصطبل، محوطه سربازخانه، حصار دوم و سوم، خانه یهودی های، مدرسه میرزا نعیم و زیارتگاه مسجد جامع ارگ بم انجام شده است.

البته در رابطه با سایر آثار تاریخی شهر بم نیز تاکنون مرمت قلعه دختر، کوشک رحیم آباد، مجموعه وکیل، مجموعه عامری، کارخانه حناسابی، حوض گازورشو مرمت شده است.

این ارگ یک اثر ملی نیست که هر جور خواستیم با آن برخورد کنیم.

از دید مبانی آیین نامه کمیته میراث جهانی زلزله بخشی از تاریخ ارگ بم است و به همین دلیل باید نمود داشته باشد تا هر کسی که وارد ارگ بم می شود باید ببیند که ارگ قبل از زلزله چگونه بود و هم ببیند که زلزله چه بر سر ارگ بم آورده است.

بازگشت کل این مجموعه به حالت قبل از زلزله منتفی است.

محدوده میراث جهانی بم با 23 هزار هکتار وسعت وسیع ترین محدوده میراث جهانی کشور است که این شهر زلزله زده را در خود جای داده است.

اقداماتی در راستای توسعه شهری صورت می گیرد که بدون استعلام، بدون هماهنگی و خارج از ضوابط است که ما در اینجا وارد عمل می شویم که آنها را برچینیم.

تخریب پمپ بنزین و بخشی از شهرک زاغه نشین و همچنین رعایت ارتفاع ساخت در شهر بم از جمله مواردی بوده که برچیده شده و در این راستا انجام شده است.

البته یک دکل مخابراتی نیز در حریم منظری ارگ بم احداث شده که دستور جابجایی این دکل به مکانی خارج از این حریم منظری از سوی دادستان صادر شده است.

این پروژه مانند مرمت یک پروژه نیست که برای آن تابلوی روزشمار نصب کنیم بلکه یک کار زمان بر و پر حوصله است.

این پروژه بسیار خاص است و بخش اعتبارات مورد نیاز آن تاکنون حل شده است.

بازسازی ارگ بم در کنار اینکه یک کارگاه مرمتی بوده، کارگاه تبلیغ انسان دوستی نیز بوده است و بسیاری از سازمان‌های ملی و جهانی نیز در آن نقش داشتند.

به این پروژه فقط از دید مهندسی و عمرانی نگاه نشده و مطرح نیست.

در سال 82 ارگ بم ویران شده و در 17 تیرماه سال 83 ثبت جهانی شده و در حال حاضر بم تنها شهر کشور است که منظر فرهنگی آن ثبت جهانی شده است.

این پایگاه جهانی در تیر سال جاری توسط کمیته میراث جهانی یونسکو، تحسین و از فهرست میراث در خطر خارج شد که عملکرد مثبت از دید کمیته میراث جهانی یونسکو علت این امر بوده است.

source:irna.ir