وبسایت شبکه تلویزیونی سی ان ان با طرح این سؤال می نویسد: در حالی که رسیدن به یک توافق برای جلوگیری از تولید فقط یک بمب هسته ای در ایران توجه جهان را به خود معطوف کرده اما از خطر جدی ناشی از وجودهزاران تسلیحات هسته ای کنونی در جهان غفلت شده است. در حال […]

وبسایت شبکه تلویزیونی سی ان ان با طرح این سؤال می نویسد: در حالی که رسیدن به یک توافق برای جلوگیری از تولید فقط یک بمب هسته ای در ایران توجه جهان را به خود معطوف کرده اما از خطر جدی ناشی از وجودهزاران تسلیحات هسته ای کنونی در جهان غفلت شده است. در حال حاضر بیش از 17 هزار کلاهک هسته ای وجود دارد که همچنان تهدیدی علیه جان انسان ها محسوب می شوند اما عمدتاً از زمان پایان جنگ سرد در دو دهه قبل تاکنون نادیده گرفته شده است.

سی ان ان خاطرنشان می کند این در حالیست که برخلاف مسئله ایران، هیچ مذاکراتی برای پرداختن به زرادخانه هایی که بسیار خطرناک تر از برنامه هسته ای این کشور است، انجام نشده است. در حقیقت، تبعات انسانی ناشی از بروز جنگی هر چند محدود، همچون درگیری در منطقه جنوب آسیا بین هند و پاکستان می تواند جان دو میلیون نفر را به خطر بیندازد.

سی ان ان معتقد است: بیش از 20 میلیون نفر در هفته نخست انفجارها، اتش سوزی ناشی از آن و نشت مواد رادیواکتیو جان خواهند باخت. اما تبعات جهانی چنین جنگی بسیار وخیم تر خواهد بود. آتش ناشی از انفجارها به دلیل انتقال پنج میلیون تن دوده به اتمسفر، نور خورشید را تیره خواهد کرد و این امر باعث کاهش دمای زمین خواهد شد. این اختلال جوی باعث کاهش شدید و جهانی تولید مواد غذایی خواهد شد. این امر به کاهش 12 درصدی تولید ذرت در آمریکا و 15 درصدی تولید برنج در چین منجر خواهد شد و ممکن است یک دهه به طول انجامد.

این شبکه در ادامه خاطرنشان می کند: بروز جنگی هسته ای در همین اندازه و مقیاس در هر منطقه از جهان تأثیرات جهانی مشابهی خواهد داشت. موشک های پیشرفته تریدنت آمریکا که توسط زیردریایی حمل می شوند، به طور کلی 96 کلاهک هسته ای دارند که هر یک از آنها 10 تا 30 برابر قوی تر از سلاح های استفاده شده در سناریوی ترسیم شده در منطقه جنوب آسیا هستند. این بدان معناست که فقط یک زیردریایی می تواند چند برابر بیش از قحطی ناشی از انفجار هسته ای مخرب باشد. آمریکا به غیر از برخورداری از 14 زیردریایی از این نوع، دارای موشک های آماده پرتاب و ناوگان بمب افکن های استراتژیک، هواپیماهای بزرگی برای فرو ریختن مقادیر زیادی بمب در مسافت های دوردست است. زرادخانه هسته ای روسیه از قابلیت تخریب هسته ای مشابهی برخوردار است.

تحلیلگر سی ان ان در ادامه یادآور شده است: 17 کشور در مه 2012 با انتشار بیانیه ای مشترک درباره پیامدهای انسانی تسلیحات هسته ای نابودی کامل چنین سلاح هایی را خواستار شدند. تعداد کشورهای موافق این امر تا پاییز سال جاری به 125 رسید. سال گذشته اکثریت کشورهای جهان در کنفرانسی دو روزه در شهر اسلوی نروژ شرکت کردند که تبعات انسانی جنگ هسته ای محور گفت وگوهای آن را تشکیل می داد اما آمریکا و سایر قدرت های بزرگ هسته ای دیگر در این نشست حضور نیافتند.

منبع:ایرنا