پنج شنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۸

| اختصاصی |دیدار سید محمد خاتمی با دکتر علی شریعتمداری

| اختصاصی |دیدار سید محمد خاتمی با دکتر علی شریعتمداری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی روز گذشته با حضور در منزل دکتر علی شریعتمداری از ایشان عیادت نمودند.

به گزارش خط امام دکتر علی شریعتمداری وزیر فرهنگ و آموزش عالی در دولت موقت مهندس مهدی بازرگان بوده‌است. وی همچنین عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌باشد. دکتر شریعتمداری قبل از پیروزی انقلاب از اعضای شورای مرکزی حزب مردم ایران بوده که پس از انقلاب در این حزب فعالیتی نداشته است. ایشان در خصوص نحوه همکاری با حزب مردم در خاطرات خود می گوید: زمانی که آیت ا… کاشانی را به اتهام دست داشتن در ترور شاه به لبنان تبعید کرده بودند و من در جلسات طرفداران ایشان شرکت می کردم، در یکی از این جلسات فردی به نام محمد نخشب که آن زمان مسئول نهضت آزادی خواهان سوسیالیست  بود و جوانان دیندار را به همکاری دعوت می کرد، مرا به همکاری برای تشکیل ائتلاف دعوت کرد، من هم قبول کردم، ائتلاف کردیم و به صورت حزب مردم ایران فعالیت می کردیم، سرانجام حوالی آبان ماه سال ۱۳۳۲ پس از جلسه ای که در منزل آیت ا… زنجانی به منظور تنظیم برنامه اعتصاب سراسری داشتیم، دستگیر و زندانی شدم.

ایشان مدرک کارشناسی فلسفه را از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد را از دانشگاه میشیگان و دکترا را از دانشگاه تنسی دریافت نموده‌است.

به گزارش خط امام سید محمد خاتمی رئیس جمهور سابق کشورمان با حضور در منزل این چهره ماندگار و برجسته علمی، فرهنگی که در کارنامه خود سوابق مبارزاتی فراوانی هم دارد دیدار و از آخرین وضعیت ایشان با خبر شدند.

پایگاه اطلاع رسانی خط امام به پاسداشت خدمات و تلاش‌های بی‌دریغ ایشان شرح مختصری از فعالیت‌ها و عملکرد وی را در ادامه خواهد آورد…

او تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شهر شیراز به پایان رسانید و موفق به اخذ درجه لیسانس در دو رشته‌ فلسفه و علوم تربیتی در سال ۱۳۳۲ و علوم قضایی در سال ۱۳۳۵ شد. شریعتمداری کارشناسی ارشد رشته آموزش متوسطه را در سال ۱۳۳۶ از دانشگاه میشیگان و دکترای فلسفه، تعلیم و تربیت و برنامه ریزی درسی را در سال ۱۳۳۸ از دانشگاه تنسی دریافت کرد.

علی شریعتمداری در خاطرات خود می گوید: “پس از دریافت دکتری رشته فلسفه تعلیم و تربیت از دانشگاه تنسی، در سال ۱۳۳۸ چون قبل از اینکه به خارج اعزام شوم، چند بار به زندان رفته بودم، فکر می کردم که اگر به ایران بازگردم، به من اجازه نخواهند داد، در دانشگاههای کشور به تدریس مشغول شوم به همین خاطر در آمریکا با کمک و معرفی یکی از اساتید برجسته آمریکا، به ۱۲ دانشگاه، برای تدریس دوره لیسانس معرفی شدم و کار خود را در آمریکا ادامه دادم. اما نتوانستم خودم را قانع کنم و در آمریکا بمانم، بنابراین در سال ۱۳۳۷ به ایران بازگشتم.”

او خدمات آموزشی خود را از آموزش و پرورش آغاز کرد و طی سال‌های ۱۳۲۱ تا ۱۳۲۸ به عنوان آموزگار و از سال ۱۳۳۰ لغایت ۱۳۳۵ به‌عنوان دبیر به تدریس پرداخت. وی از سال ۱۳۳۹ به عنوان دانشیار علوم تربیتی دانشگاه شیراز و از سال ۱۳۴۳ به عنوان استاد علوم تربیتی دانشگاه اصفهان به تدریس مشغول شد و طی سال‌های ۱۳۴۴ تا ۱۳۴۶ به عنوان استاد مدعو در دانشگاه‌های ایندیا و تنسی نیز به تدریس مشغول بود. دکتر شریعتمداری از سال ۱۳۵۸ تاکنون استاد تعلیم و تربیت در دانشگاه تربیت معلم تهران است.

از اهم سمت‌های اجرایی دکتر شریعتمداری سرپرستی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه اصفهان، عضویت در ستاد انقلاب فرهنگی، سرپرستی گروه علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، سرپرستی گروه‌های برنامه‌ریزی در شورای عالی برنامه ریزی، کمیته علوم تربیتی، شورای خبرگان بدون مدرک، و عضویت در هیات مرکزی گزینش استاد، شورای آموزش و پرورش، و ریاست فرهنگستان علوم جمهوی اسلامی ایران بوده است. دکتر شریعتمداری همچنین عضو شورای پژوهش‌های علمی کشور، سرپرست موسسه تحقیقات تربیتی دانشگاه تربیت معلم و عضو شورای پژوهشی دانشگاه اصفهان بوده است. وی سابقه عضویت در هیات رئیسه انجمن‌های ایرانی تعلیم و تربیت، فلسفه تعلیم و تربیت، و نیز انجمن روانشناسی ایران را دارد.

دکتر شریعتمداری مدال درجه یک علمی و نشان درجه یک تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران را نیز دریافت کرده است و مدیر مسئول چهار مجله علمی بوده است. او همچنین وزیر فرهنگ در دولت موقت مهندس مهدی بازرگان بود.

دکتر شریعتمداری مولف ۲۴ جلد کتاب، مترجم ۶ عنوان کتاب، مولف ۷۰ عنوان مقاله علمی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و مترجم ۱۸ مقاله و مجله علمی بوده است.

از جمله آثار استاد می‌توان به کتاب‌های آموزش در حوزه و دانشگاه، روشنفکر کیست، تعلیم و تربیت اسلامی، جایگاه علوم انسانی در تولید علم، چگونگی ارتقاء سطح علمی کشور، نقد و خلاقیت در تفکر، نقد آرا برخی از دانشمندان معاصر، تعلیمات حضرت علی (ع) و نظر شهید مطهری، و سیاست و خردمندی اشاره کرد.

۰۰

گالری عکس

گالری عکس2 عکسنوشته شده توسط خط امام در دوشنبه, ۱۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۳:۴۳ ب٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.