سیدحسن خمینی: پارتی‌بازی، جوانان را ناامید می‌کند
سیدحسن خمینی: پارتی‌بازی، جوانان را ناامید می‌کند

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی گفت: باید مراقب باشیم که بحث جوانان زیر سایه پر زرق و برق ورزش گم نشود، چراکه با وجود اهمیت بسیار زیاد ورزش، تمام مسائل مربوط به جوانان در آن خلاصه نمی‌شود. به گزارش خط امام به نقل از ایسنا، نوه امام راحل در نشست خود با وزیر ورزش و جوانان […]

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی گفت: باید مراقب باشیم که بحث جوانان زیر سایه پر زرق و برق ورزش گم نشود، چراکه با وجود اهمیت بسیار زیاد ورزش، تمام مسائل مربوط به جوانان در آن خلاصه نمی‌شود.

به گزارش خط امام به نقل از ایسنا، نوه امام راحل در نشست خود با وزیر ورزش و جوانان و مسئولان موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)، افزود: ورزش عامل بسیار مهمی برای سلامتی همگان است، اما ورزش قهرمانی مربوط به جوانان است. باید توجه کنیم که همه امور جوانان به حوزه ورزش وابسته نیست.

وی با تاکید بر ضرورت زمینه‌سازی برای ازدواج جوانان، اظهار کرد: زمینه‌سازی برای ازدواج جوانان به عنوان یک امر بسیار مهم مطرح است و لازم است ازدواج آنان را تسهیل کنیم؛ چراکه با این کار، از زمینه‌های وقوع بزه و ناهنجاری در جامعه کاسته‌ایم. دولت محترم نیز که از تدبیر لازم برخوردار است، تلاش می‌کند موانع لازم را در این زمینه برطرف و مقدمات لازم را فراهم کند.

لازم است زمینه‌ای را فراهم کنیم تا شاهد فرار مغزها نباشیم. هیچ چیز مانند تبعیض برای استفاده از فرصت‌های جامعه، جوانان را دچار رخوت نمی‌کند و پارتی‌بازی موجب ناامیدی آنان می‌شود. هنگامی که جوان حس می‌کند که در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد و تحصیلات تکمیلی جایی ندارد و نمی‌تواند از این ظرفیت‌ها استفاده کند، از موازنه رقابت، دور و با بحران هویت مواجه می‌شود.

تفریحات یکی از بحث‌های بسیار مهم برای همه اقشار به ویژه جوانان است که تفریح در حوزه جوانان معنای عمیق‌تری می‌یابد. شاید به این علت که روحیه جوانان ساختارشکن‌تر از سایر گروه‌های سنی است.

امام خمینی (ره) به من سفارش کرده‌اند که نمازت را اول وقت بخوان و به درس و تحصیلت اهمیت بده و تفریح کن. بنابراین لازم است این سه مقوله در زندگی یک انسان مورد توجه قرار گیرد. البته تفریح باید در حدود قانون و شرع باشد و نباید محدوده آن را کوچک‌تر یا بزرگتر تعریف کرد.

باید اجازه دهیم که جوان خود تعریف تفریح را ارائه دهد. البته باید توجه کنیم که باید از خطوط قرمز دینی و شرعی عبور نشود. بنابراین لازم است تعریف درستی از تفریح در محدوده شرعی داشته باشیم و آن را به عنوان واقعیت، نیاز و ضرورت بپذیریم.

امام در این زمینه به خانواده خود تاکید می‌کردند و اگر جایی خطوط قرمز شرعی نزدیک بود نادیده گرفته شود، تذکر می‌دادند. من صفحه‌ای در فیسبوک ندارم.

نوه امام خمینی(ره) با اشاره به فرمایشات امام راحل، خاطرنشان کرد: ایشان می‌فرمایند علت موجوده انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، همان علت مبقیه آن است. علت موجوده، وحدت بین نیروهای انقلاب است. یکی از علت موجوده، جوانان و اهمیت دادن به آنان است.

وی افزود: توجه به جوانان از نگاه امام خمینی (ره) یکی از مهم‌ترین علل پیدایش انقلاب اسلامی بود. تمام مسئولان آن دوره جوان بودند و چه معجزه‌ای بالاتر از اینکه انقلاب اسلامی را امام خمینی (ره) با بهره‌گیری از افراد بسیار جوان به سرانجام رساندند و در ادامه مسئولیت وزارتخانه و نیروهای فعال در دفاع مقدس نیز به عهده جوانان گذاشته شد.

سیدحسن خمینی تاکید کرد: جوان، توانمندی و قدرت اراده برای تغییر یعنی ریسک‌پذیری و خروج از خمودگی را دارد. برای باقی ماندن باید باورمندی به جوان را در فعالیت کشور نهادینه کنیم.

نوه امام خمینی(ره) ادامه داد: قرار است برای جوانان کاری کنیم یا قرار است جوانان کاری کنند؟ اشتباه است اگر گمان کنیم که ما باید برای جوانان اقدامی انجام دهیم؛ بلکه باید کاری کنیم که جوانان تحول ایجاد کنند. درواقع به آنان به عنوان سوژه ننگریم، بلکه آنان محور عملکرد باشند.

امام از جوان‌ترین رهبران دنیا از نظر روحیه بوده‌اند و در سن 63 سالگی مبارزه را آغاز کردند.