|اختصاصی خط امام| حجت الاسلام فاضل میبدی : اگر جامعه عقلانی شد تن به ظلم نمی دهد
|اختصاصی خط امام| حجت الاسلام فاضل میبدی : اگر جامعه عقلانی شد تن به ظلم نمی دهد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام : بمناسبت میلاد پیامبر نور و رحمت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صل الله علیه و آله و سلم ، روز شنبه 28 دیماه مصادف با شب 17 ربیع  مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم مراسم جشن و سخنرانی در محل این مجمع برپا نمود . سخنران این […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام : بمناسبت میلاد پیامبر نور و رحمت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صل الله علیه و آله و سلم ، روز شنبه 28 دیماه مصادف با شب 17 ربیع  مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم مراسم جشن و سخنرانی در محل این مجمع برپا نمود .

سخنران این مراسم حجت الاسلام و المسلمین محمد تقی فاضل میبدی دین پژوه و استاد دانشگاه مفید قم بود.

وی در این سخنرانی اظهار داشت: جامعه پیش از پیامبر را جامعة جاهلیت قلمداد کرده اند و امام علی (ع) در چند خطبه وضع مردم عرب را تشریح کرد.

پیامبر اسلام ریشه جاهلیت را در جنگ و خشونت و بی عقلی می دانست و متقابلا رسالت خود را علاوه بر موضوع محوری توحید و یکتاپرستی بر روی  رشد و بالندگی عقل و ترویج خرد ورزی متمرکز نمود. خداوند باریتعالی در اولین آیات نازله بر پیامبر اسلام  روی علم و تعلم و کرامت انسانی تاکید نمود و این جهت گیری رسالت پیامبر اسلام را از همان ابتدا مشخص نمود.

پیامبر اسلام اصل و اساس بیچارگی انسان را از روی بی عقلی و نا آگاهی انسان می دانست و جهل در برابر علم گرفته نمی شد بلکه جهل در برابر حلم و جهل را به معنای بی خردی انسانی که دست به  خشم و خشونت می زند بکار می برد. در عرب جاهلی خرد ورزی و عقلانیت نبود. جهل عرب به معنای بی سوادی ایشان نبود بلکه به معنای این بود علم و سواد نافع نداشتند و خشم و خشونت و کشتار و فاصله طبقاتی ویژگی بارز جامعه جاهلی بود.

پیامبر اسلام علاوه بر این که پیام آور توحید و یکتاپرستی برای عالم بود بویژه تاکید داشت که دین باید همراه با عدالت و آزادی و رفاه و آزادگی باشد و اگر دین واجد این ویژگیها نباشد آن دین  همچنان بر مدار جهل و جهالت است.

رسالت پیامبر اسلام فقط این نبود که به مردم آموزش بدهد که چگونه صوم و صلات برپا دارند و به آخرت و معنویت بپردازند بلکه پیامبر تلاش می کرد اسلام دین رهایی بخش باشد برای اینکه عمل به دستورات اسلام فقر و ظلم و استبداد را از جامعه بزداید و جامعه اسلامی جامعه تدبیر و عقل و آزادگی بشود. جامعه پیامبر پسند جامعه ای است که فقر و ظلم در آن نباشد و عقلانیت و کرامت انسان محور مناسبات میان مردم با خودشان و مردم و با حاکمیت باشد که در غیر اینصورت حتی اگر نام اسلام و شعائر اسلام فریاد زده شود اما جامعه از حقیقت اسلام تهی است.

جامعه ای که انسان احساس امنیت نکند و معیشت مردم مختل باشد آن جامعه پیامبر پسند نیست بلکه جامعه کفر پسند است.  جامعه پیامبر پسند جامعه ای است که رزق و روزی به وفور در اختیار مردم باشد. پیامبر اسلام در آخرین دقایق حیات مبارکشان توصیه کردند : ” مبادا حاکمان بعدی بگونه ای عمل کنند که مردم دچار فقر بشوند که تمام زحمات من پیامبر بر باد خواهد رفت”.

فقر اقتصادی کفر اعتقادی را به دنبال خود می آورد و ظلم از کفر بدتر و محکوم تر است. ظلم مولد کفر است اما لزوما کفر مولد ظلم نیست ، ظالم کافر می زاید.

این پژوهشگر دینی در ادامه با انتقاد از رسانه ملی و برخی سخنوران که پیامبر اسلام را مظهر خشونت و خون ریزی معرفی می نمایند تا خشم و خشونت خود را لباس دینی بپوشانند گفت : این ظلم بزرگی به پیامبر اسلام است . پیامبر اسلام آنگاه شمشیر به دست گرفت که جامعه مدنی مدینه مورد تعرض کفار قرار گرفت و پیامبر به عنوان دفاع از امنیت و ناموس مردم به تجهیز جیش و آمادگی نظامی دست زد.

پیامبر اسلام پیامبر خشم و خشونت نبود . پیامبر با مخالفین شخصی خودش با بزرگواری گذشت می کرد و با شعار العفو عند القدرت با همه رفتار می کرد. همچنین در روز فتح مکه که اوج اقتدار پیامبر اسلام بود شعار ” الیوم یوم المرحمه ” سر داد. وقتی بر سر او خار و خاشاک ریختند و یا شکمبه گوسفند بر سرش هوار کردند کمترین توقع اطرافیان پیامبر این بود که پس از پیروزی بر کفار مکه سراغ تک تک آنان بروند و مجازات اعدام را برای توهین کنندگان اعمال کنند اما پیامبر اسلام با اشاره به رفتار و گذشت یوسف پیامبر نسبت به برادران ظالمش امر به گذشت و بخشش و رحمت نمود.

پیامبر اسلام فرمود : “ان الله امرنی بمدارات الناس کما امرنی بتبلیغ رسالات الله. بدرستیکه خداوند مرا به مدارای با مردم امر کرد آنچنانکه مرا امر کرد به تبلیغ رسالت و پیامبری خدا” .محور تلاش و رسالت پیامبر اسلام ترویج مدارا برای از بین بردن خشم و خشونت بود در یک کلام خشم و خشونت و نامداراگری عین جهل و جهالت بود که پیامبر برای زدودن آن مبعوث شد.

تمام خوبیهای بشر در این است که انسانها با یکدیگر رفق و مدارا داشته باشند و مردم و حاکمیت هم متقابلا با همدیگر با رفق و مدارا برخورد کنند چنین جامعه ای جامعه پیامبر پسند خواهد شد ولی اگر سفک دماء باشد و خشم و خشونت و ارعاب و زورگویی محور مناسبات مردم با خودشان و حاکمان با مردم باشد حتی اگر صوم و صلات هم برپا داشته شود این جامعه ایده آل اسلام و رسول الله نیست.

پیامبر اسلام اخلاق و عقلانیت را در کنار هم قرار داده است. پیامبر می فرماید هر کس که عقل ندارد دین ندارد اما رواج جهل و خرافه مذهبی و ترویج بدعتهای فراوان عنصر عقل و عقلانیت را در جامعه ضعیف و نحیف کرده است. اگر جامعه عقلانی شد تن به ظلم نمی دهد و درست به همین دلیل ظالمان راه رشد عقل و آگاهی مردم را می بندند تا بستر ظلم و ستمشان فراهم شود. امام علی (ع) می فرماید : اگر نتوانیم در جامعه حق ضعیف را از قوی بگیریم این جامعه به سعادت و قداست نمی رسد.

تلاش پیامبر و ائمه این بود که مردم به عقلانیت و مدارا دست پیدا کنند و این راهی است که می توان برای برچیدن ظلم و خشونت در جامعه توصیه کرد . ظلم باعث هلاکت انسانها می شود. رشد عقل مانع قوت گرفتن ظلم و ظالم می شود. پیامبر اسلام جامعه عقلانی می خواست نه جامعه تقلیدی.

بشر اگر از خودش تحلیل نداشته باشد ، حق اعتراض و انتقاد نداشته باشد این جامعه جامعه عقلانی نیست و اقتصاد و سیاست در آن فاسد است زیرا عقل و خرد جمعی ناظر بر حاکمان نیست. به هیچ وجه جامعه نمی تواند عقل و اختیارش در دست یک نفر باشد و در نتیجه تجربه بشری و دستورات دینی ما را به سوی عقل و خرد جمعی می برد و پیامبر هم فرموده کسی که عقل ندارد دین ندارد و مخاطب تمام اولیاء و و اوصیا عقل بشر بوده است.

آموزه های پیامبر اسلام را اگر بخواهیم خلاصه کنیم عبارت است از اول ایمان و معنویت دوم اخلاق سوم عقلانیت .

آقای فاضل میبدی در انتها با اشاره به شخصیت مداراگرای نلسون ماندلا از عدم صدور اجازه خروج برای حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی برای شرکت در مراسم تدفین ایشان گلایه نمود و گفت : این یک فرصت طلایی برای معرفی اسلام رحمانی در ابعاد جهانی بود که ما متاسفانه از دست دادیم. اگر آقای خاتمی به آن مراسم می رفت و از تعالیم متعالی اسلام و ابعاد رحمانی و مترقی اسلام می گفت چه ضرری داشت که مانع از سفر ایشان شدند؟

IMG_0022 IMG_0021