250 هزار تن گندم آلمانی در راه ایران
250 هزار تن گندم آلمانی در راه ایران

روزنامه “الشرق الاوسط” در گزارشی از صادرات 250 هزار تن گندم از کشور آلمان به ایران تا اواخر ماه ژانویه سال جاری میلادی خبر داده است. این روزنامه عرب زبان از صادرات گندم به ایران در این سطح به عنوان “نشانه دیگری از تسهیل خرید محصولات غذایی ایران از کشورهای غربی پس از لغو بخش […]

روزنامه “الشرق الاوسط” در گزارشی از صادرات 250 هزار تن گندم از کشور آلمان به ایران تا اواخر ماه ژانویه سال جاری میلادی خبر داده است.

این روزنامه عرب زبان از صادرات گندم به ایران در این سطح به عنوان “نشانه دیگری از تسهیل خرید محصولات غذایی ایران از کشورهای غربی پس از لغو بخش عمده تحریم ها” به دنبال توافق هسته‌ای اخیر ایران و کشورهای غربی عضو گروه 1+5 یاد می‌کند.

به گزارش خط امام به نقل از تدبیر، روزنامه “الشرق الاوسط” در بخش دیگری از گزارش خود به نقل از یک بازرگان می‌نویسد: “حجم گندم خریداری‌شده کنونی ایران از آلمان بیش از میزانی است که پیش از این به این کشور صادر می‌شد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان ماه ژانویه کشتی‌های بسیاری گندم‌ها را به ایران بیاورند.”

این بازرگان در ادامه افزوده است “ایران یکی از مشتریان اصلی گندم آلمان بوده و آلمانی‌ها پیش‌بینی می‌کنند که بتوانند صادرات گندم بیشتری به ایران داشته باشند. ایران همچنین در تاریخ 10 ژانویه 50 هزار تن گندم از قزاقستان خریداری کرده بود.”

روزنامه “الشرق الاوسط” با اشاره به افزایش روند خرید گندم ایران از کشورهای اروپایی به خصوص آلمان می‌نویسد: “در ماه دسامبر گذشته ایران در حدود 180 هزار تن گندم خریداری کرده بود که از طریق دریای بالتیک به این کشور ارسال شدند. تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران صادرات گندم به این کشور را شامل نمی‌شد با این حال به دلیل تحریم‌های بانکی امکان نقل و انتقال پول برای این کشور دشوارتر شده بود با این حال، توافق هسته‌ای ماه نوامبر گذشته میان تهران و کشورهای اروپایی روند صادرات گندم به این کشور را تسهیل می‌کند و باعث بهبود وضعیت اقتصادی ایران تا شش ماه آینده خواهد شد.”