| گزارش خط امام از مانع تراشی برای حضور ایران در ژنو 2 |
| گزارش خط امام از مانع تراشی برای حضور ایران در ژنو 2 |

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام مقامات کشورمان پس از دعوت مشروط بان کی مون ضمن استقبال از مشارکت برای حل بحران سوریه نسبت به دعوت مشروط به این کنفرانس واکنش منفی نشان دادند ایرنا در خبری گزارش داد حسین امیر عبداللهیان معاون امور عربی و آفریقا وزیر امور خارجه اظهار داشته : به […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام مقامات کشورمان پس از دعوت مشروط بان کی مون ضمن استقبال از مشارکت برای حل بحران سوریه نسبت به دعوت مشروط به این کنفرانس واکنش منفی نشان دادند ایرنا در خبری گزارش داد حسین امیر عبداللهیان معاون امور عربی و آفریقا وزیر امور خارجه اظهار داشته : به رغم مذاکرات و مواضع صریح مبنی بر اعلام آمادگی تهران جهت حضور بدون پیش شرط در نشست ژنو 2 به دلیل اصرار آمریکا بر گذاشتن پیش شرط، ایران در این نشست شرکت نمی کند.

در همین رابطه علی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گویی بیان داشت : انسان نمی داند به چه دلیلی بیانیه ژنو۱ به تروریست هایی که از کشورهای دیگر تفنگ به دست گرفته و توسط رژیم صهیونیستی و برخی کشورهایی که سابقه استعماری در منطقه دارند، از برخی کشورهای اروپایی گرفته تا آمریکا، حمایت های مالی و تسلیحاتی می شوند، این حق را می دهد که یک طرف مذاکره باشند و با دولت رسمی و قانونی سوریه، دولتی انتقالی تشکیل دهند که در این صورت حداقل ۵۰ درصد از این دولت باید جزو حامیان تروریست ها باشند.

در نتیجه بان کی مون تحت فشار های سازمان ملل ، ایالات متحد آمریکا و مخافان سوری دعوت از ایران برای حضور در کنفرانس ژنو ۲ را در کمتر از ۲۴ ساعت باز پس گرفت. دبیرکل سازمان ملل در این ارتباط با اظهار تاسف از اینکه ایران مبنا و هدف این کنفرانس را نپذیرفته، این دعوت را پس گرفت. نکاتی که ایران آنها را پیش شرط خوانده بود و تاکید داشت آنها را نمی پذیرد.

دیروز دوشنبه در تحولی نسبت به سیاست های پیشین سازمان ملل و قدرت های جهانی، بان کی مون در بیانیه ای از ایران و تعدادی کشورهای دیگر برای پیوستن به کنفرانس ژنو ۲ که مربوط به بحران سوریه است، خبر داد. این در حالی بود که پیش از آن دبیرکل سازمان ملل دعوت ایران را منوط به توافق وزاری خارجه آمریکا و روسیه عنوان کرده بود.

در پی این دعوت، ائتلاف ملی سوریه که مورد حمایت آمریکا و برخی کشورهای عربی است، اعلام کرد که حضورش در این کنفرانس منوط به عدم حضور ایران است.در همین رابطه اسکای نیوز عربی خبر داد ، «احمد رمضان» عضو ائتلاف مخالفان سوری گفت که این ائتلاف مشارکت خود در کنفرانس ژنو۲ را تا زمان عقب‌نشینی‌ بان از دعوت ایران برای مشارکت در این کنفرانس به حالت تعلیق در آورد.

رمضان افزود که تصمیم ائتلاف مخالفان سوری برای مشارکت در کنفرانس ژنو۲ به شرط دعوت نکردن ایران بود.

آمریکا نیز با تاکید بر اینکه ژنو ۲ کنفرانسی برای پی گیری عملی دستاوردهای ژنو ۱، از جمله مساله پی گیری تشکیل دولت انتقالی و در نتیجه گرفتن قدرت از بشار اسد است، ایران را گزینه مناسبی برای مشارکت در این راه حل ندانست.

مقامات جمهوری اسلامی ایران با استقبال از حضور در کنفرانس ژنو 2 در مورد پذیرش پیش شرط از ابتدا مخالفت خود را ابراز داشتند منظور از پیش شرط در این موضع گیری ها، رد دستور کار ژنو ۲ مبنی بر اجرایی کردن توافقات قبلی ژنو است.

به این ترتیب بان کی مون که تحت فشار زیادی بابت این دعوت از سوی آمریکا و ائتلاف ملی سوریه بود، دعوت چند ساعته خود از ایران را پس گرفت.

در همین رابطه رویترز خبر داد که مارتین نسیرکی، سخنگوی بان کی مون، اعلام کرده با توجه به این که ایران این گزینه را انتخاب کرده که توافق‌های پیشین را نپذیرد، بان کی مون تصمیم گرفته که نشست آتی بدون شرکت ایران باشد.

پیش از این، جن‌ ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دعوت از ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو ” باید لغو شود؛ مگر این که تهران به طور علنی اعلام کند که از اجرای کامل توافق ژنو در سال 2012 حمایت می‌کند.

از سوی دیگر احمد جربا، از سران مخالفان سوریه در صفحه توییتر خود نوشته بود: ما در کنفرانس ژنو 2 شرکت نمی‌کنیم مگر این که یا سازمان ملل دعوتش از ایران برای شرکت در این کنفرانس را لغو کند یا این که ایران متعهد شود که مطابق با توافق‌های “ژنو 1” عمل کند، و با حسن نیت در ژنو 2 شرکت کند.

محمد خزایی نماینده ایران در سازمان ملل متحد هم دقایقی پیش از انتشار بیانیه سخنگوی آقای بان کی مون نوشت: “جمهوری اسلامی ایران تلاش های دبیر کل سازمان ملل متحد و فرستاده ویژه او آقای ابراهیمی برای یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه را قدر می داند. ایران همواره از یافتن راه حلی سیاسی برای این بحران حمایت کرده است. با این حال جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه پیش شرطی برای شرکت در کنفرانس ژنو دو را نمی پذیرد. اگر شرط شرکت ایران پذیرش اعلامیه ژنو یک است، ایران در کنفرانس ژنو دو شرکت نمی کند.”

پیشتر در روز دوشنبه حسین امیر عبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران گفته بود که جمهوری اسلامی ایران بیانیه “ژنو ۱” درباره سوریه را نمی‌پذیرد.

آقای عبداللهیان گفته بود: “ما در ژنو ۱ حضور نداشته‌ایم و ایران نقشی در تنظیم بیانیه آن نداشته است و اصرار برای اعلام پذیرش بیانیه ژنو ۱، غیرقابل قبول و مردود است.”

همچنین دیروز رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: نکته بسیار مهم منفی مصوبه اجلاس ژنو ۱ این است که اگر آن پذیرفته شود، دولت قانونی سوریه که عضو رسمی سازمان ملل بوده و سابقه بسیار ارزشمندی در پایبندی به مقررات بین المللی دارد، باید یک طرف میز مذاکره بنشیند حال آنکه در طرف مقابل میز مذاکره تروریست هایی حضور دارند که برخی سوری هستند و البته برخی دیگر نیز از کشورهای دیگر با حمایت کشورهای مستکبر و استعماری و مرتجع به سوریه گسیل شده اند.

ولایتی در گفت و گویی افزود: انسان نمی داند به چه دلیلی بیانیه ژنو۱ به تروریست هایی که از کشورهای دیگر تفنگ به دست گرفته و توسط رژیم صهیونیستی و برخی کشورهایی که سابقه استعماری در منطقه دارند، از برخی کشورهای اروپایی گرفته تا آمریکا، حمایت های مالی و تسلیحاتی می شوند، این حق را می دهد که یک طرف مذاکره باشند و با دولت رسمی و قانونی سوریه، دولتی انتقالی تشکیل دهند که در این صورت حداقل ۵۰ درصد از این دولت باید جزو حامیان تروریست ها باشند.