اصلاح طرح هدفمندی یارانه ها
اصلاح طرح هدفمندی یارانه ها

مشاور ارشد اقتصادی رییس جمهور با اشاره به طرح‌های جایگزین برای شیوه فعلی اجرای هدفمندی‌ یارانه‌ها گفت: می توان یک قشر را به عنوان گروه هدف مستقیم حمایت کرد و اقشار دیگر جامعه را با طرح‌های تامین اجتماعی یاری رساند.   به گزارش خط امام ، مسعود نیلی در نشست سه کلید برای اصلاح هدفمندی‌ […]

مشاور ارشد اقتصادی رییس جمهور با اشاره به طرح‌های جایگزین برای شیوه فعلی اجرای هدفمندی‌ یارانه‌ها گفت: می توان یک قشر را به عنوان گروه هدف مستقیم حمایت کرد و اقشار دیگر جامعه را با طرح‌های تامین اجتماعی یاری رساند.

 

به گزارش خط امام ، مسعود نیلی در نشست سه کلید برای اصلاح هدفمندی‌ یارانه‌ها تصریح کرد: اگر جمعیت کشور را به صدک تقسیم کنیم می‌بینیم تا چه اندازه اقشار مختلف مردم از نظر درآمدی نزدیک به هم هستند و دولت با حمایت کوچکی از یکی از آن‌ها می تواند جایگاهشان را تغییر دهد و باعث جابه‌جایی در بین آن‌ها شود.

 

وی با بیان این‌که چنین بحث‌هایی نیاز به نگاه و بررسی دقیق دارد، عنوان کرد: برخی با دیدن ماشین‌های مدل بالا و خارجی در خیابان سریعا نتیجه‌گیری می کنند که سطح رفاهی جامعه به کجا رسیده است درحالی که تعداد کل این ماشین‌ها به 350 هزار نیز نمی‌رسد که در مقابل 10 میلیون ماشین ایرانی موجود رقمی ناچیز است.

 

مشاور ارشد اقتصادی رییس جمهور ادامه داد: در کنار آن گروهی نیز اعلام می‌کنند که 40 درصد از جمعیت کشور زیر خط فقرند در حالی که بررسی و تبیین این موضوع به این راحتی امکان ندارد و نیاز به بررسی‌های بسیاری است از این رو می‌توان گفت برای ایجاد هر گونه تغییر در سیاست‌های کلان دولت باید بررسی‌های لازم انجام گیرد تا اقدامی اشتباه هزینه به وجود نیاورد.

 

نیلی با بیان این‌که گروهی در جامعه هستند که به شدت از نظر شرایط اقتصادی آسیب‌پذیرند اظهار کرد: قاعدتا در طرح هدفمندی‌ یارانه‌ها این اقشار باید به عنوان گروه هدف مدنظر قرار گیرند و دولت برای حمایت اقتصادی از آن‌ها و به وجود آوردن حداقل شرایط زندگی برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهد.

 

وی افزود: در کنار آن اقشار بسیاری از جامعه وجود دارند که از نظر هزینه‌های درمانی و تامین اجتماعی در مضیقه‌اند از این رو می‌توان در کنار توجه مستقیم به آن گروه هدف برای دیگر اقشار جامعه نیز طرح‌هایی مبنی بر حمایت از شرایط درمانی و تامین اجتماعی‌شان اندیشید. البته تمامی این طرح‌ها مربوط به برنامه‌های بلند مدت و میان مدت است و در حالتی می‌توان به آن‌ها فکر کرد که با افزایش درآمد در حوزه هدفمندی‌ یارانه‌ها روبرو شویم.

 

مشاور ارشد اقتصادی رییس جمهور با اشاره به وضعیت اقتصاد سلامت در دیگر کشورهای جهان نیز گفت: با نگاهی دقیق به وضعیت کشورهای توسعه یافته در جهان می‌بینیم که بحث اقتصاد سلامت و حمایت از وضعیت بهداشتی، درمانی و بیمه‌ای مردم همچنان جزو معضل اصلی اقتصاد این کشورهاست. برای مثال می‌بینیم اصلی‌ترین شعار انتخاباتی اوباما در انتخابات ایالات متحده آمریکا بحث بیمه اجتماعی بود. از این رو نمی توان انتظار داشت تمامی این مشکلات در کوتاه مدت حل شود.

 

منبع : ایسنا