تازترین یادداشت ظریف در فیس بوک
تازترین یادداشت ظریف در فیس بوک

به گزارش خط امام ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در تازه ترین یادداشتش در صفحه اجتماعی فیس بوک درباره موفقیت های شرکت در اجلاس داووس و حضور شخصیت های جهانی در تهران نوشته است. متن این یادداشت بدین شرح است: حدود ظهر شنبه است و من در فرودگاه زوریخ منتظر پرواز به سمت ایران […]

به گزارش خط امام ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در تازه ترین یادداشتش در صفحه اجتماعی فیس بوک درباره موفقیت های شرکت در اجلاس داووس و حضور شخصیت های جهانی در تهران نوشته است.

متن این یادداشت بدین شرح است:

حدود ظهر شنبه است و من در فرودگاه زوریخ منتظر پرواز به سمت ایران از طریق فرانکفورت هستم. فرصتی پیدا شد تا از سفر رییس جمهور و خودم به سوییس برای شرکت درمجمع جهانی اقتصاد در داوس گزارشی خدمت شما تقدیم کنم.

مجمع جهانی اقتصاد بزرگترین و مهم ترین اجلاس سالانه جهانی را در دهکده کوهستانی داوس برگزار می کند. در این اجلاس همه ساله نزدیک به 2 هزار و 500 نفر از رهبران سیاسی، اقتصادی، علمی و هنری جهان برای چند روز در هفته آخر ژانویه گرد هم می آیند و آخرین تحولات سیاسی، اقتصادی، علمی و هنری را بررسی می کنند و برای آینده برنامه ریزی می کنند. هر روز حدود صدج لسه مختلف در سالن اصلی و سالن های جانبی اجلاس موضوعات مختلف از وضعیت در سوریه تا آخرین دستاوردهای علمی در آموزش کودکان تا آخرین روندهای هنری را بررسی می کنند و معروفترین اساتید و سیاستمداران و مدیران شرکت های بزرگ به صورت رسمی و غیررسمی صحبت و گفتگو می کنند. واقعا محیط جالبی است.

در دهه هفتاد شمسی که چندین سال به عنوان معاون وزیر خارجه در این اجلاس شرکت می کردم فرصت داشتم که از برخی از این جلسات استفاده کنم ولی امسال متاسفانه فرصتی فراهم نشد.اگر دوست داشتید راجع به برنامه ها و شخصیت های شرکت کننده در اجلاس امسال بیشتر بدانید می توانید به سایت مجمع جهانی اقتصاد مراجعه کنید..weforum.org. اگر به سایت مراجعه کردید و اسم مرا جستجو کنید از دیدن عکس جوانی من تعجب نکنید. همان عکس 18 سال قبل را استفاده کرده اند که در سوابقشان بوده است.

حضور در این اجلاس تنها با دعوت صورت می گیرد و سال ها بود از دولت ایران برای شرکت ذر این اجلاس مهم دعوتی به عمل نمی آمد.

حضور دکتر روحانی در اجلاس امسال توجه همه را به خود جلب کرد و یک جلسه عمومی و چند جلسه در مورد موضوعات مختلف اقتصادی و سیاسی (منجمله انرژی، صنعت و دیدار با مدیران رسانه ها) و چندین مصاحبه آثار بسیار خوبی در ارائه تصویر مثبتی از ایران برای موثرترین شخصیت های جهانی و جامعه بین المللی بر جای گذاشت که ضمن تأکید بر مواضع و دیدگاه های اصولی کشور، بسیاری از ابهامات و فضاسازی هایی که بدخواهان این مرزوبوم درجهت ایجاد فضای امنیتی علیه ایران ایجاد کرده بودند را زدود.

 

بنده هم در یک جلسه در سالن اصلی درمورد آینده خاورمیانه همراه با وزرای خارجه ترکیه و اردن، رییس اقلیم کردستان عراق، رییس شورای روابط خارجی آمریکا و یک استاد و سیاستمدار سابق لبنانی شرکت کردم که به صورت زنده از شبکه العربیه پخش شد. در چند جلسه همراه با جمع کثیری از وزرای عربی و اروپایی در باره وضعیت منطقه و به ویژه سوریه صحبت کردیم که تقریبا تمام وقت جمعه را پر کرد و به همین دلیل نتوانستم همراه رییس جمهور به ایران برگردم.

اجلاس داوس نمونه دیگری از جضور مؤثر، موفق و همراه با عزت ایران در صحنه های مهم تصمیم سازی جهانی بود که به نوشته یک روزنامه آلمانی، دولت تدبیر و امید در حوزه سیاست خارجی کار 4 ساله را در 6 ماه انجام داد.

در کنار اجلاس چند ملاقات هم داشتم که من جمله با خانم اشتون توافق کردیم که تا اواخر بهمن اولین اجلاس ایران و 1+5 را برگزار کنیم. می خواستیم زودتر اجلاس برگزار شود ولی دوستان چینی به دلیل تعطیلات سال نو چینی آمادگی نداشتند.

از امروز هم میزبان تعدادی از مقامات گذشته و کنونی خواهیم بود. وزرای خارجه سابق روسیه و فرانسه در روزهای آتی در تهرانند. وزیر فرهنگ ایتالیا و نخست وزیر ترکیه هم در این هفته به تهران سفر می کنند. آخر هفته برای شرکت در اجلاس امنیتی مونیخ به آلمان خواهم رفت و پس از بازگشت میزبان هیاتی به سرپرستی کوفی عنان و عضویت دزموند توتو (اسقف معروف ضدآپارتاید آفریقای جنوبی) و رؤسای جمهور سابق فنلاند و مکزیک خواهم بود. بعد هم وزیر خارجه سوئد را در تهران خواهیم داشت.

تا فرصتی دیگر برای دیداری مجازی، خدا نگهدار شما و ایران عزیز باشد. شاد و سربلند باشید