خاطره تکان دهنده درس اخلاق آیت الله مشکینی
خاطره تکان دهنده درس اخلاق آیت الله مشکینی

مواردی رحمت خداوند آنقدر گسترده است که انسان خطایی انجام می دهد، اما خداوند آن خطا را حتی از ملائکه مامور ثبت و ضبط اعمال انسان نیز می پوشاند. (… و کنت انت الرقیب علی من ورائهم و برحمتک اخفیته) به گزارش خط امام: سروش محلاتی در همین راستا به خاطره خود از حضور در […]

مواردی رحمت خداوند آنقدر گسترده است که انسان خطایی انجام می دهد، اما خداوند آن خطا را حتی از ملائکه مامور ثبت و ضبط اعمال انسان نیز می پوشاند. (… و کنت انت الرقیب علی من ورائهم و برحمتک اخفیته)

به گزارش خط امام: سروش محلاتی در همین راستا به خاطره خود از حضور در درس اخلاق مرحوم آیت الله مشکینی، در 38 سال قبل پرداخت و گفت: این دروس که قبل از انقلاب برگزار می شد و ما در اوایل دوران طلبگی در آنها حضور می یافتیم، سرشار از معنویت بود و طلاب زیادی در آن شرکت و از دروس در آن فضای مبارزه قبل از انقلاب کسب فیض می کردند.

سروش محلاتی، از مدرسین حوزه علمیه قم که اشراف بالایی بر نگاه فقهی به مسایل جدید و مستحدثه دارد، اخیرا نقل قول تکان دهنده ای از مرحوم آیت الله مشکینی، رئیس فقید مجلس خبرگان کرد که مقایسه آن با رویه برخی برادران مدعی بصیرت، انسان را دچار حیرت می کند.

این استاد حوزه علمیه قم، در سخنانی با موضوع حقوق شهروندی و حریم خصوصی، به نگاه عرفانی به انسان و از جمله برخی امور اخلاقی نظیر حفظ حریم خصوصی دیگران اشاره کرد و گفت: نگاه عرفانی معتقد است انسان باید مظهر اسماء و صفات حق باشد و از همین رو با توجه به صفت “ستار” در خداوند، حفظ رازها و عیوب دیگران، از ویژگیهای انسان مومن است.

وی در همین راستا به خاطره خود از حضور در درس اخلاق مرحوم آیت الله مشکینی، در 38 سال قبل پرداخت و گفت: این دروس که قبل از انقلاب برگزار می شد و ما در اوایل دوران طلبگی در آنها حضور می یافتیم، سرشار از معنویت بود و طلاب زیادی در آن شرکت و از دروس در آن فضای مبارزه قبل از انقلاب کسب فیض می کردند.

به گفته سروش محلاتی، در یکی از این دروس، مرحوم آیت الله مشکینی با اشاره به ملائکه مامور نوشتن اعمال خوب و بد انسانها، از حاضران پرسید: به نظر شما آیا ممکن است انسان خطایی انجام دهد و این ملائکه متوجه آن نشوند؟

بعد از آن که طلاب حاضر از چنین موضوعی ابراز شگفتی کردند، ایشان پاسخ سوال خود را با اشاره به فراز تکان دهنده ای از دعای کمیل داد و گفت: در مواردی رحمت خداوند آنقدر گسترده است که انسان خطایی انجام می دهد، اما خداوند آن خطا را حتی از ملائکه مامور ثبت و ضبط اعمال انسان نیز می پوشاند. (… و کنت انت الرقیب علی من ورائهم و برحمتک اخفیته(

این استاد حوزه سپس ضمن اشاره به فضای معنوی بعد از بیان این شیوه الهی، موارد دیگری از همین موضوع در ادعیه و مناجات را برشمرد.

این بیان آیت الله مشکینی در حالی است که بسیاری از مدعیان بصیرت و البته بسیاری از اهل سیاست و رسانه، تمام تلاش خود را برای افشای نکات پنهان خصوصی مخالفان سیاسی خود به کار می برند و تازه برای این افشاگری های خلاف اخلاق، احساس انجام تکلیف هم می کنند.

البته طبیعی است نقد حاکمان و مسوولان در امور اجتماعی با افشای مسایل خصوصی تفاوت دارد و نباید این دو مورد را با یکدیگر خلط نمود.

منبع : آینده