حقوقدان ِ مبارز
حقوقدان ِ مبارز

خط امام : ناصر میناچی حقوقدان مبارز و وزیر تبلیغات و جهانگردی دولت مهندس مهدی بازرگان شنبه پنجم بهمن 1392 خورشیدی درگذشت. او یکی از بنیانگذاران حسینیه ارشاد بود؛ فعالی انقلابی که سال ها عمر خود را در راه براندازی نظام مستبد پهلوی و برقراری حکومتی مردمی بکار بست. ناصر میناچی در 1310 هجری خورشیدی […]

خط امام : ناصر میناچی حقوقدان مبارز و وزیر تبلیغات و جهانگردی دولت مهندس مهدی بازرگان شنبه پنجم بهمن 1392 خورشیدی درگذشت. او یکی از بنیانگذاران حسینیه ارشاد بود؛ فعالی انقلابی که سال ها عمر خود را در راه براندازی نظام مستبد پهلوی و برقراری حکومتی مردمی بکار بست.

ناصر میناچی در 1310 هجری خورشیدی در تهران دیده به جهان گشود. دوره ی جوانی و تحصیل ناصر میناچی با ملی شدن صنعت نفت و کودتای 28 مرداد همراه بود.

وی تحصیلات خود را در رشته حقوق به پایان رسانید و به جبهه ملی پیوست و در 1343 هجری خورشیدی در تأسیس حسینیه ارشاد که با حضور و نظارت شهید آیت الله مطهری شکل گرفت، شرکت داشت. حسینیه ارشاد به مأمن و پایگاهی برای اجتماع شخصیت های مذهبی، ملی و انقلابی تبدیل شد، این مکان با انتشار معارف اسلامی در جامعه بخصوص در میان جوانان در گسترش فرهنگ دینی نقشی تعیین کننده داشت.

ناصر میناچی به لحاظ اندیشه های پاک و وطن دوستانه اش نمی توانست نسبت به رویدادها و سرکوب های رژیم بی تفاوت باشد و به همین دلیل به مخالفت و مبارزه با جور و استبداد پهلوی برخاست و به ˈجمعیت دفاع از آزادی و حقوق بشرˈ که به وسیله ی مهدی بازرگان و یارانش تاسیس شده بود، پیوست.

ساواک به دستور محمدرضا پهلوی در 1351 هجری خورشیدی، حسینیه را تعطیل کرد و این حسینیه تا پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران بازگشایی نشد. میناچی به عنوان تنها فرد باقی مانده از میان پایه گذاران نخستین این حسینیه پس از بازگشایی ، مدیریت آن را برعهده گرفت.

شامگاه 14 بهمن 1357 هجری خورشیدی نشستی با حضور اعضای شورای انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) در دبستان علوی شماره 2 برگزار و مهدی بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت برگزیده شد.

حکم نخست وزیری وی در 15 بهمن 1357 هجری خورشیدی ابلاغ و فردای آن روز در آمفی تئاتر مدرسه علوی به او اعطا شد.

این مراسم با حضور جمع زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی با سخنان امام خمینی(ره) آغاز شد. امام در بخشی از سخنان خود تاکید کردند که انتخاب مهندس بازرگان به پیشنهاد و نظر شورای انقلاب بوده است و ایشان وزیران خود را تعیین و به ما معرفی می کنند تا شورای انقلاب که پیشنهادش و نظرش این بود که ایشان رییس دولت باشد وزرای شان را بررسی کنند و ان شاءالله مسایل به طور سهل و خوبی انجام بگیرد. ایشان همچنین به شاپور بختیار نخست وزیر دولت پهلوی دوم هشدار داد تا با دولت موقت مخالفتی نکند.

ناصر میناچی به پیشنهاد مهدی بازرگان به عنوان وزیر اطلاعات، تبلیغات و جهانگردی و سرپرست سازمان اوقاف معرفی شد. با پیشنهاد میناچی نام وزارتخانه اطلاعات و تبلیغات به وزارتخانه ارشاد ملی تغییر یافت.

میناچی با هدف سامان دادن به وضعیت مطبوعات کشور طرح ها و ایده های جالبی را در این ارتباط ارایه داد، بر اساس یکی از این طرح ها قرار بود شورایی از صاحبنظران و اندیشمندان مختلف برای تدوین قانون مطبوعات تشکیل شود.

به دلیل آنکه وزارت ارشاد متولی امور جهانگردی نیز بود، میناچی طرحی را هم برای خروج ارز و ساماندهی سفرهای خارجی به شورای انقلاب تقدیم کرد.

یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای تهیه پیش نویس قانون اساسی، ناصر میناچی به همراه شمار دیگری از حقوقدانان با برگزاری جلسه های مداوم در حسینیه ارشاد در مدت یک ماه پیش نویس قانون اساسی را آماده کردند.

با استعفای مهدی بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت در 14 آبان 1358 هجری خورشیدی، کار ناصر میناچی نیز در مسوولیت وزارت ارشاد به پایان رسید.

وی در پنجم بهمن 1392 هجری خورشیدی در 82 سالگی به دلیل ابتلا به عارضة قلبی دار فانی را وداع گفت.