حاتمی کیا: امیدوارم سر صحنه‌ای بمیرم که شرمنده نباشم+عکس
حاتمی کیا: امیدوارم سر صحنه‌ای بمیرم که شرمنده نباشم+عکس

خط امام : مراسم بزرگداشت ابراهیم حاتمی کیا کار گردان سینمای ایران با حضور علی کشوری فرزند خلبان شهید علی‌اکبر کشوری،محدثه نجفی فرزند شهید کاظم نجفی رستگار،فرزندان شهیدان همت، باکری، زین‌الدین، رودکی، تهرانی در حالی در موسسه سینمای اوج برگزار شدکه حاتمی کیا از بعضی رفتارهای سازمانهای همچون بنیاد شهید انتقاد کرد ابراهیم حاتمی کیا […]

خط امام : مراسم بزرگداشت ابراهیم حاتمی کیا کار گردان سینمای ایران با حضور علی کشوری فرزند خلبان شهید علی‌اکبر کشوری،محدثه نجفی فرزند شهید کاظم نجفی رستگار،فرزندان شهیدان همت، باکری، زین‌الدین، رودکی، تهرانی در حالی در موسسه سینمای اوج برگزار شدکه حاتمی کیا از بعضی رفتارهای سازمانهای همچون بنیاد شهید انتقاد کرد

ابراهیم حاتمی کیا در این مراسم با تقدیر از کسانی که این مراسم را برگزار کردند ، گزارشی در مورد عملیات بدر و نقل خاطراتی از آن گفت:

عزیزان ما‌‌ همان موقع هم قرارمان بر این نبود. عشق سینما ما را به این عالم نکشیده بود. علاقه داشتیم اما مساله ما سینمای صرف نبود احساس من این بود که باید همین حرف‌ها را بزنم.

همین ساختمانی که داخلش هستید ساختمان سپاه تهران بود و من دم همین در کشیک‌ها دادم از اینجا به ماموریت‌ها رفتم و کلی خاطره دارم از این ساختمان.

وی افزود: دیدم در حرف‌ها و محبت‌هایی که می‌کنید حرمت نگه می‌دارید و با اشاره ظریفی از برخی فیلم‌ها می‌گذرید. اما من باید بگویم که هنرمند و اهل هنر اگر به اجبار بیفتد برای آنچه باید بگویند آن اثر دیگر اثری خوب نمی‌شود. من هم مثل همه شما در این جامعه زندگی می‌کنم طغیان بشریت را علیه خداوند می‌بینم و آزارم می‌دهد و از آنچه طغیان بشریت علیه خداوند می‌نامم در «دعوت» از آن سخن می‌گویم. برخی می‌گویند تو فقط از جهاد و باروت و خون بگو اما من این طغیان را می‌بینم و نمی‌توانم از آن بگذرم. من باید از جوان‌ها بگویم باید گزارش یک جشن بسازم و این گزارش در تاریخ این ممکلت بماند، ممکن است خیلی‌ها هم خوششان نیاید.

 

آقای کشوری امیدواریم زنده بمانم و فیلم شما را از پدرتان ببینم و چه کسی بهتر از شما. خودتان وارد شوید.

حاتمی کیا ادامه داد:این نشست خیلی دیرهنگام شکل گرفته است، اما من بیگناهم. من با تک تک شما ارتباط داشتم به انواع مختلف. ولی نگهبان بالای سر شما، بنیاد شهید وقتی که می‌خواهد خیلی از حرف‌های انقلابی و آرمانی در لایه‌های تکراری و دیکته شده و کلیشه شده طرح شود این امکان را از من می‌گیرد. من فکر می‌کنم که آرنولد شوایتزنگر هم باشم کم می‌آورم. البته باید بگویم که بحثم سیاسی نیست و نمی‌دانم الان اصلا رئیس بنیاد شهید کیست.

وی افزود: من خیلی جسارت کردم و فیلم چمران را ساختم، اما باید بگویم که این فیلم صرفا فقط در مورد چمران نیست. واقعا واقعیت آن ماجرا‌ها انقدر غلیظ و پیچیده است که ما یا اصلا حرف نمی‌زنیم یا اینکه اصلا گفتنی نیست. اما من تیرم را‌‌ رها کردم و «ما رمیت اذ رمیت» و بقیه‌اش را نمی‌دانم چه اتفاقی بیفتد.

حاتمی کیا ادامه داد: من را دعا کنید. خدا نکند که من در بستر عافیت بمیرم. در قنوت سحر همیشه می‌گویم که اصلا قرار ما این نبود. هر وقت از این ساختمان خارج می‌شدیم با پیکانی که دست ما بود به این قصد می‌رفتیم که برنگردیم و به خیل این کاروان می‌پیوندیم. اما چاره‌ای نیست ما بازماندگان قطعا به چیزهای دیگری هم مشغول می‌‌شویم این را رد نمی‌کنم مثل خود شما‌ها. شما‌ها هم همه از ذریه آدم هستید. اما وقتی از ما انتخاب را بگیرند از شعور انسانی دور می‌شویم.

وی افزود: ما نسل انتخاب‌گری بودیم و این راه را انتخاب کردیم. دعا کنید من وقف این عالم باشم و اما وقت این عالم بودن فقط باورت و جنگ نیست که دعوت جنگی‌ترین فیلم من است در شکلی که من به آن اعتقاد دارم.

حاتمی کیا ادامه داد: من اعتقاد دارم که جنگ سلسه خوبان است و اگر اختلافی هم هست از جنس ابوذر و سلمان است. دیدم که خطاهایی هم بوده اصلا این‌ها را رد نمی‌کنم اما این نسلی که دست خالی در بین المقدس بود و گردان وارد منطقه می‌شد بدون اسلحه و فرمانده‌شان با آن‌ها اتمام حجت می‌کرد که می‌توانید برگردید و کسی برنمی‌گشت آدم‌هایی واقعی در تاریخ این مملکت بودند. رفتند این بچه‌ها و عملیات دفاع مقدس را با آن غربت و دست خالی فتح کردند.

وی افزود: امیدوارم خدا به من این اجل را بدهد که سر صحنه‌ای بمیرم که شرمنده نباشم. انشاا.. که دعای خیر شما پشت سر من باشد و نفس شما مطهر کند مسیری را که من می‌روم.

در این مراسم افرادی همچون علیرضا رضا داد، پژمان لشگری‌پور، احسان محمدحسنی مهدی چمران حضور داشتند وجمعی از فرزندان و خانواده شهیدان از جمله لیلا زین‌الدین، فاطمه مرقاتی، ناصرنامدار، حسن آزما، رضا رودکی، مهدی همت، رضا کاوند با اهدای کتاب خون نوشته از این هنرمند سینمای دفاعی مقدس تجلیل کردند.

کتاب خون نوشته کتابی است که جمعی از فرزندان شهدا آن را نوشته و شامل دلنوشته‌های آنان است..

 

ایلنا/عکس : مهر