دوشنبه, ۰۵ فروردین ۱۳۹۸

(تصاویر) موزه سرای شهید بهشتی

خانه ای برای زندگی ، سرایی برای انقلاب + گزارش تصویری

خانه ای برای زندگی ، سرایی برای انقلاب + گزارش تصویری

خط امام : در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب و دهه با شکوه فجر گزارش تصویری از خانه آیت الله شهید دکتر بهشتی همراه با توضیحاتی از فرزند این شهید بزرگوار برای آشنایی بیشتر نسل جوان با پیشتازان مردمی ترین انقلاب قرن ، در ادامه می آید

موزه شهید بهشتی در ۲٫۵ طبقه ساخته شده که برگزاری جلسات شورای انقلاب در طبقه اول آن مهم ترین موضوعی است که به صورت عینی و با هماهنگی خانواده شهید بهشتی، اسناد تاریخی و فضاهای مفهومی بنا را واقعی و ملموس کرده است . همچنین در این موزه سرا ، زندگینامه شهید بهشتی از کودکی تا سفر به هامبورگ و پس از آن تا دوران شهادت آیت الله بهشتی به تصویر کشیده شده است تا منابع غنی در اختیار بازدید کنندگان قرار گیرد.

در طبقه دوم این بنا کتابخانه ای با بیش از ۲ هزار جلد کتاب قرار گرفته است.

دکتر علیرضا بهشتی فرزند شهید بهشتی در مورد نحوه بازسازی منزل قدیمی شهید بهشتی، می گوید: این منزل از دو بخش تشکیل شده و هنرمندان در این فضا سعی کردند که هر دو بخش را به نمایش بگذارند؛ یک بخش مربوط به زندگی اجتماعی شهید بهشتی همچون قسمت اتاق جلسات بود چرا که در این منزل اتفاقات زیادی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی رخ داد و شهید بهشتی حداقل دو بار با یورش ماموران ساواک بازداشت شد. همچنین جلسات متعددی میان نواندیشان دینی، شورای انقلاب، شورای روحانیت مبارز و …در این مکان شکل می گرفت که مربوط به زندگی اجتماعی شهید بهشتی در این منزل بود.

فرزند شهید بهشتی ادامه داد: در بخش خانوادگی نیز جای جای این بنا تداعی کننده خاطراتی از رفتارهای شهید بهشتی با فرزندان و رفتارهای محبت آمیز او با خانواده و همسر است؛ به بیانی دیگر زندگی شهید بهشتی پیوند میان دنیا و آخرت، اندیشه و عمل، زندگی خصوصی و زندگی اجتماعی ایشان بود. در عین حال ایشان فردی بود که همواره میان زندگی خصوصی و خانوادگی خود پیوند مشخصی داشت.

فرزند شهید بهشتی با بیان خاطراتی از زندگی شهید آیت الله بهشتی، ابراز داشت: تا آخرین روز های زندگی شهید بهشتی، جمعه ها در هفته اختصاص به خانواده داشت و هر اتفاق مهمی که در کشور رخ می داد، شهید بهشتی روزهای جمعه را مختص به رسیدگی به خانواده می دانستند. حتی در سال های آخر زندگی این شهید دختر ایشان در کلاس اول ابتدایی بود و شهید بهشتی پس از بازگشت به خانه با تمامی خستگی، به درس های او رسیدگی می کردند. این منش می تواند برای همه ما و آیندگان درس باشد.

۰۰

گالری عکس

گالری عکس16 عکسنوشته شده توسط خط امام در سه شنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۹:۵۹ ق٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.