سعی کنیم کابوس زنان، مردان و کودکان سوری به پایان برسد
سعی کنیم کابوس زنان، مردان و کودکان سوری به پایان برسد

خط امام : کوفی عنان رئیس گروه متنفذین پس از دیدار با محمدجواد ظریف در جمع خبرنگاران بیانیه خود را قرائت کرد. ، دبیرکل پیشین سازمان ملل پس از دیدار با وزیر خارجه ایران در جمع خبرنگاران گفت: این اولین سفر متنفذین به ایران است. برخی از ما به صورت فردی به کشور شما سفر […]

خط امام : کوفی عنان رئیس گروه متنفذین پس از دیدار با محمدجواد ظریف در جمع خبرنگاران بیانیه خود را قرائت کرد.

، دبیرکل پیشین سازمان ملل پس از دیدار با وزیر خارجه ایران در جمع خبرنگاران گفت: این اولین سفر متنفذین به ایران است. برخی از ما به صورت فردی به کشور شما سفر کردیم و کشور فوق العاده شما را به خوبی می‌شناسیم.

وی افزود: امروز جلسات بسیار خوبی داشتیم، ابتدا با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و با محمدجواد ظریف، تمامی این جلسات مفید سودمند و عمیق بودند.

کوفی عنان گروه متنفذین را گروهی از رهبران مستقل توصیف کرد که ماندلا آن‌ها را گردهم آورده است و تأکید کرد: متأسفانه ماندلا در دسامبر چشم از جهان فروبست. ماندلا به ما گفته بود حقیقت را به قدرتمندان بگویید و صدای ضعفا و بی‌صدایان باشید. این گروه از زمان تأسیس سعی کرده زخم‌هایی را التیام بخشد ما کوشیده‌ایم در سودان جنوبی، کنیا و فلسطین صلح پایدار ایجاد کنیم. هدف ما از دیدار با رهبران ایران این است که طیف متنوعی از نظرات آن‌ها را در باره تحولات جاری به ویژه تحولات منطقه بشنویم.

دبیرکل پیشین سازمان ملل افزود: همه ما من‌جمله رهبران ایران عمیقا نگران وضعیت تراژدیک سوریه هستیم باید تلاش کنیم از رنج‌ها بکاهیم و منافع مردم سوریه را در اولویت قرار دهیم. باید سعی کنیم کابوس زنان مردان و کودکان سوری به پایان برسد.

وی با اشاره به اینکه هنوز دو روز از سفر ما باقی مانده و قرار است با دیگر مقامات ایرانی دیدار کنیم، اضافه کرد: ما منتظر هستیم پیشنهادات رهبران ایران را بشنویم تا بتوانیم تنش‌های جاری را در منطقه و در سطح بین المللی کاهش دهیم. همانطور که پریزیدنت روحانی در سازمان ملل در سپتامبر اشاره کردند با وجود ترس‌های گسترده؛ جهان هم اینک امید دارد که مردم و نخبگان جهان به صلح آری بگویند و به جنگ نه. و گفتگو را به افراطی‌گری ترجیح دهند.

رئیس گروه متنفذین خاطرنشان کرد: ما اعتقاد داریم شماری از تحولات مثبت رخ داده است. از همه مهم‌تر توافق هسته‌ای ایران است. این تلاش‌ها باید ادامه یابد تا توافق نهایی انجام گیرد. در این باره باید اتحاد و احترام متقابل در منطقه و جهان را از نو بسازیم این کار راحتی نیست و به استقامت و شکیبایی نیاز دارد. اجازه دهید با گفتن چیزی که به میزبانان خود نیز گفتم سخنم را ادامه دهم. مردم دنیا به دنبال مشارکت در حکمرانی کشورهای خود هستند.

کوفی عنان افزود: جوامع دموکراتیک و سالم روی سه پایه ساخته می‌شوند. اول صلح ثبات و توسعه، دوم حاکمیت قانون و سوم احترام به حقوق بشر. توسعه پایدار صلح و ثبات می‌خواهد و این امر ریشه در حاکمیت قانون و احترام به حقوق بشر دارد.

دبیرکل پیشین سازمان ملل در پایان اظهار داشت: همه ما وظیفه داریم و کارهای زیادی داریم تا به صورت گروهی انجام دهیم تا دنیای ما دنیای توأم با صلح باشد. باید دست به دست هم دهیم تا مناقشات دنیا را حل کنیم.

گفتنی است، چهار تن از اعضای گروه متنفذین روز یک شنبه ۶ بهمن ماه به منظور برگزاری چند جلسه با مسئولان ایرانی به تهران سفر کردند. اعضای گروه متنفذین عبارتند از: کوفی عنان رئیس گروه متنفذین، دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد و برنده جایزه صلح نوبل (رئیس هیئت)، مارتی آتی ساری رئیس جمهور پیشین فنلاند و برنده جایزه صلح نوبل، دزموند توتو اسقف اعظم بازنشسته کیپتان و برنده جایزه صلح نوبل، ارنستو ردیلو رئیس جمهور پیشین مکزیک. متنفذین گروهی از رهبران مستقل هستند که نلسون ماندلا در سال ۲۰۰۷ آن‌ها را گردهم آورد تا از تجربه جمعی و نفوذ خود برای گسترش صلح، عدالت و حقوق بشر در سراسر جهان بهره گیرد. هدف این گروه از بازدید سه روزه، ترفیع روحیه از نو شکل گرفته و برای گفتگو مابین ایران و جامعه بین المللی و همچنین بررسی راه‌های گسترش همکاری در مورد مسائل منطقه عنوان شده است.

منبع : خبرگزاری کار