اقدامی عالی اما بد موقع
اقدامی عالی اما بد موقع

به قلم : رضا سلیمان نوری*>> عصر روز 21 بهمن در اوج وقایع فرهنگی مرتبط با جشنواره های مختلف فجر،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در بنایی تاریخی، فصلی جدید از سریال «به خانه باز می‌گردیم» را کلید زد. فصلی بسیار زیبا و دلنشین که در پایان آن دکتر مهدی محقق، استاد نازنین و […]

به قلم : رضا سلیمان نوری*>>

عصر روز 21 بهمن در اوج وقایع فرهنگی مرتبط با جشنواره های مختلف فجر،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در بنایی تاریخی، فصلی جدید از سریال «به خانه باز می‌گردیم» را کلید زد.

فصلی بسیار زیبا و دلنشین که در پایان آن دکتر مهدی محقق، استاد نازنین و بی بدیل ادبیات عرب و عجم باردیگر سکان هدایت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی را در میان  استقبال اهالی فرهنگ،در دست گرفت.

همان سکانی که ناخواسته و بر اساس حکمی غیرکارشناسی در دوران دولت قبل از دست اویی که تمامی بزرگان اهل معرفت کنونی ایران یا همدوره اش بودند و یا مستقیم و غیرمستقیم در محضرش تلمذ کرده‌اند،گرفته شد و به فردی کم تجربه در این حوزه سپرده شد.

جوانی که هرچند به اقتضای سن و سال از تحرک بیشتری برخوردار بود و تلاشی چند برای در چشم آمدن مجموعه کرد اما هیچ‌گاه تلاش‌های او نتوانست جای تجربه و احترام وحرمت استاد محقق را بگیرد و شاید برهمین اساس بود که در مراسم بازگشت استاد به خانه خود نیز غائب بود.

محقق به خانه برگشت تا با روش و منش  خود بار دیگر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی را به محل حضور وزنه‌های گرانسنگ فرهنگ این مملکت تبدیل کند و به نگرانی‌های وزیر برای این مجموعه که به گفته خودش از ابتدای پذیرش حضور در دولت اعتدال تا آن روز رهایش نکرده بود،پایان دهد.

آنگونه که گفت:«اکنون با اطمینان خاطر ریاست انجمن را به کسی می‌سپاریم که از چهره‌های ماندگار کشور است.»البته این جایگاه والای دکتر محقق در نزد اهل علم را به گونه ای دیگر حدادعادل به عنوان عضو هیأت امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تایید کرد و گفت:« من از تغییر بی‌دلیل مدیریت در این موسسه متاسف شدم و با اینکه عضو هیات امنای موسسه هستم هرگز پای آن تغییر را امضا نکردم چون به آن تغییر معترض بودم و دلیلی نمی‌دیدم که آقای دکتر محقق با آن همه خدمت از اینجا بروند.

زمانی هم که دیدم دکتر محقق به اینجا بر می‌گردند خوشحال شدم …..آقای دکتر محقق خود صاحب‌خانه هستند، کاملا اینجا را می‌شناسند و ان شاء‌الله بر همان سنت و سیره قبلی فعالیت خواهند کرد. ما هم در خدمت ایشان هستیم.

از آقای جنتی هم تشکر می‌کنم از اینکه دوباره استاد محقق را به خانه خود بازگرداندند و ما را هم به خانه خود برگرداندند.»البته دیگران حاضر در این مراسم هم که در پشت تریبون قرار گرفتند هر کدام به نحوی از خوبی های این بازگشت گفتند و آن را کاری در راستای تکریم مقام بزرگان اندیشه و فرهنگ دانستند.

اما با این وجود یک نکته باعث شد تا این انتخاب خوب به درستی هویدا نشود و آن زمان نادرست برگزاری مراسم بازگشت استاد دکتر مهدی محقق به خانه فرهنگی خود بود.

برگرازی این مراسم در عصر روز قبل از تعطیل آن هم روزی چون 22 بهمن که تمام رسانه‌ها، سعی وتلاش کامل خود را برای هرچه باشکوهتر به تصویر کشیدن آن به کار می گیرند و همزمانی آن با روزهای پایانی جشنواره فیلم فجر باعث شد تا این حرکت قابل تقدیر وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی کمتر رسانه‌ای شود و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی که مجموعه‌ای برای حفظ فرهنگ وهویت ایران اسلامی است بازهم غریب بماند.

هرچند که این غربت دیری نخواهد پایید و بزرگ‌مردی چون دکتر محقق با ایجاد شرایط بازگشت سایر بزرگان اهل علم و ادب و معرفت به خانه قدیمی امیر بهادر، باردیگر حیات را به این مجموعه نگاهبان فرهنگ باز می‌گرداند.

*کارشناس ارشد ایرانشناسی