لغو تحریمها نه 7 میلیارد دلار بلکه 20 میلیارد دلار نصیب ایران می سازد
لغو تحریمها نه 7 میلیارد دلار بلکه 20 میلیارد دلار نصیب ایران می سازد

خط امام – واشنگتن تایمز نوشت: همه مدعاهای اوباما در مورد ایران باطل از آب درآمد. ایران از ناحیه توافق هسته ای، نه 7 میلیارد دلار که بیش از 20 میلیارد دلار به یمن فروش نفت نصیبش خواهد شد. این روزنامه نزدیک به محافظه کاران آمریکا در مطلبی به قلم «آدام کره دو» می نویسد: […]

خط امام – واشنگتن تایمز نوشت: همه مدعاهای اوباما در مورد ایران باطل از آب درآمد. ایران از ناحیه توافق هسته ای، نه 7 میلیارد دلار که بیش از 20 میلیارد دلار به یمن فروش نفت نصیبش خواهد شد.

این روزنامه نزدیک به محافظه کاران آمریکا در مطلبی به قلم «آدام کره دو» می نویسد: «آژانس بین المللی انرژیˈ اعلام کرده است که به دنبال آزادشدن میلیاردها دلار درآمد توقیف شده ایران سطح صدور نفت ایران از 6/1 میلیون بشکه در روز در ماه دسامبر به 32/1 میلیون بشکه در روز در ماه ژانویه افزایش پیدا کرده است.

این افزایش صدور نفت به یمن خریدهایی است که کشورهای ژاپن، چین و هند انجام داده اند و این حرکت کمک شایانی به ثبات اقتصاد ایران و ثبات نرخ سرسام آور تورم کرده است.

توافق هسته ای ایران؛ مشخصاˈ سطح صدور نفت ایران را بالا برده و تاثیر بسزایی در اقتصاد این کشور برجای گذارده است.

با این حساب و با ملاحظه این رشد خیره کننده در سطح درآمدهای نفتی ایران, همه مدعاهای ˈاوباما ˈ دال بر اینکه صدور نفت ایران از توافق هسته ای تاثیر نخواهد گرفت و در همان سطح 1 میلیون بشکه در روز یکنواخت باقی خواهد ماند، باطل می شودˈ.

موضوع رشد صدور نفت ایران , اوباما را هدف انتقاد منتقدان قرار داده است و این گروه از صاحب نظران سیاسی می گویند که اوباما در خصوص باقی ماندن تحریم نفت ایران مردم را فریب داده است.

کاخ سفید مدعی است که ایران از قبل توافق ژنو بیشتر از 7 میلیارد دلار نصیبش نخواهد شد, اما با توجه به نفتی که ایران بعد از توافق هسته ای فروخته است این کشور به راحتی افزون بر 20 میلیارد دلار بدست خواهد آورد.

در این منظر, مارک والاس مدیر عامل گروه وکلای اتحاد علیه ایران هسته ای اظهار داشته است : این آمار و ارقام همه صحت مدعاهای دولت اوباما راجع به ایران را باطل می سازد.

وی اضافه می کند: اینکه اوباما می گوید ایران از قبل توافق هسته ای 6 تا 7 میلیارد دلار دریافت خواهد کرد , این رقم منهای دهها میلیارد دلاری است که تهران از محل فروش نفت به دست می آورد.

والاس می افزاید: رفته رفته بر عموم مردم روشن می شود که توافق ژنو در نهایت امر به نفع ایران تمام شد چراکه در ازای تحریمهایی که لغو می شود, ایران تغییر چندانی در برنامه هسته ای اش وارد نمی سازد

طبق اعلام رسانه های دولتی ایران, این کشور در حال حاضر 30 میلیون بشکه نفت در انبارهای خود ذخیره دارد به علاوه 6میلیون بشکه هم نفتکش هایش در سواحل چین نگهداری می کند. ایران در ماه ژانویه 30 هزار بشکه بیشتر از تولید ماه قبل خود نفت تولید کرده است و در مجموع تولید آن در این ماه به روزانه 78/2 میلیون بشکه در روز رسیده است

بازارهای بین المللی آغوش خود را به روی نفت ایران گشوده اند و کره جنوبی خریدار بعدی نفت ایران است.

خبرگزاری فارس ایران هم گزارش داده است که دو بانک کره ای مشغول انجام مقدمات کار برای پرداخت بهای نفت خامی هستند که این کشور از ایران خریداری خواهد کرد . کره جنوبی هم به جمع چین و ژاپن در خرید نفت از ایران خواهد پیوست.

هند هم خود را آماده می کند یکی از بزرگ ترین خریداران نفت خام ایران شود. دهلی نو اعلام کرده است تا سال 2015 فقط از ایران نفت خریداری خواهد کرد.

یکی از مسئولان شرکت نفتی هندوستان هند اعلام کرده است که در دوره سالی 2015-1014 فقط از ایران نفت خریداری خواهد کرد . ای شرکت هم همانند سایر شرکتهای جهانی در زمان تحریم بودن ایران کار خرید نفت از ایران را قطع کرده بود.

هند مصمم است سطح مبادلات تجاری خود با ایران را در سایر زمینه ها هم گسترش دهد .

از ماه گذشته کار آزاد شدن 2/4 میلیارد دلار دارایی توقیف شده ایر ان آغاز شد. ایران قرار است اول مارس /10 اسفند/ مبلع 450 میلیون دلار از این درامد را دریافت کند و 7 مارس /16اسفند/ هم 550 میلیون دلار دیگر به دستش خواهد رسید.