سه شنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۷

دولت پاکستان، توانایی حفظ امنیت مرزهای خود را ندارد و فاقد اقتدار کافی برای اعمال حاکمیت مرکز، در ایالات مرزی است

سخنی با زمامداران پاکستان

خط امام -نوروز نزدیک است، اما خانواده هایی درمیان ما هستند که دل شکسته و دل نگرانند.خانواده های دل شکسته، آنهایندکه فرزندانشان در حراست از مرزهای شرقی کشور،در سالجاری ازکف دادند وخانواده های دل نگران، آنهایند که جگرگوشه هایشان درچنگال مشتی تروریست وحشی درخاک پاکستان اسیرند.

در ادامه یادداشتی که روز یکشنبه با عنوان «سخنی با زمامداران پاکستان » به قلم « غلامرضا عسکری » در روزنامه «اطلاعات» منتشر شد آمده است : قبل از هر چیز باید به این خانواده ها بگوییم که همه ما در این شرایط، شاید درد شما را مانند خودتان حس نکنیم، اما مسلماً آن را درک می کنیم و قلب تک تک ایرانیان برای سرنوشت مرزداران غیرتمند و سلحشورشان جریحه دار است.

در چنین لحظاتی، جای مرثیه سرایی نیست، بلکه باید زبان به بازخواست گشود و از آنان که خاکشان به جولانگاه بدسگالانی تبدیل شده است که با ربایش سربازانی مظلوم و ذبح آنها در برابر دوربین ها، دهشت افکنی می کنند، مطالباتی به حق، قانونی و کاملاَ مشروع داشت، بدون آنکه اصول حسن همجواری را مخدوش کرد.

ظاهر امر نشان می دهد که دولت پاکستان، توانایی حفظ امنیت مرزهای خود را ندارد و فاقد اقتدار کافی برای اعمال حاکمیت مرکز، در ایالات مرزی است.

چنین شرایطی، به تمامی کشورهای همسایه که از این فقدان اقتدار مرکزی، در مرزهای خود متضرر می شوند، اجازه می دهد که طبق موازین بین المللی در خاک کشور فاقد اقتدار، منطقه حائل ایجاد کرده و در این منطقه به تأمین امنیت مرزهای خود بپردازند.

دولت پاکستان نباید از یاد ببرد که ایران با پدیده ناامنی مرزی بیگانه نیست و راه مقابله با آن را در دهه های گذشته در مرزهای غربی و جنوبی خود به خوبی آموخته است.

به راستی آنان که چند مسلسل و کارد سلاخی و وانت «مزدا» در اختیار مشتی آدمکش حرفه ای در مرز پاکستان قرار می دهند و نام «جیش العدل» و «جندالله» روی آنها می گذارند، فکر می کنند دسته ای قوی تر از «کومله» و «دموکرات» و «پژاک» ساخته اند؟!

از نگاه ما ایرانیان، بر این اجامرو اوباش، شاید خرده ای نباشد، اما با دولت اسلام آباد و شخص «نوازشریف» به عنوان فردی بسیار نزدیک به «ریاض»! سخن بسیار داریم.

آقای نوازشریف بهتر از هر کس می دانند که تاکنون، امن ترین مرز پاکستان، مرز مشترک این کشور با ایران بوده است، اما امروزه مشاهده تنش های مرزی پاکستان با هند و افغانستان، به ما ایرانیان نیز هشدار می دهد که با امنیتی متزلزل در مرزمان با این کشور مواجه هستیم و باید به این سو برویم که برای تأمین آن، بیشتر به خود تکیه کنیم و از اسلام آباد، رسماً بخواهیم که اجازه دهد ضعفش را در مرزبانی، با نیروها و شیوه خود جبران کنیم.

ورود اینچنینی به مسأله، نه فقط ضرورتی اساسی برای تأمین امنیت مرزی و حقوق شهروندان مرزنشین ایران است، بلکه به نظر می رسد برای هویت نظامی ایران نیز، یک ضرورت اساسی باشد.

شایسته نیست که فرزندان قدرتمندترین ارتش خاور میانه را به این شکل در مرز بربایند و در خاک پاکستان در برابر دوربین ها سلاخی کنند.

ارتش ایران مسلماً مانند بقیه آحاد کشور به این نتیجه رسیده است که امنیت مرزی ما از خاک پاکستان تهدید می شود و باید مرحله به مرحله برای رفع این معضل بکوشد.

ارتش ایران در چنین شرایطی، لزوماً همگام با دستگاه سیاست خارجی و احضار سفیر پاکستان، باید هشداری شدیداللحن به اسلام آباد بدهد و به این وسیله بر میزان فشار، برای حل و فصل سریع تر مسأله بیفزاید.

به هر روی، آقای نواز شریف مطمئناً می دانند که شرایط منطقه به گونه ای است که ایران می تواند و باید به هر حرکتی که از آن بوی دخالت عربستان و ایجاد فتنه های فرقه ای می آید، واکنش نشان دهد و این کار را بدون کوچکترین تردیدی می کند، بنابراین، بهتر آن است که پاکستان با رعایت اصول حسن همجواری و برداشتن گام های مؤثر و ملموس برای آزادی مرزداران ایرانی، وارد ماجرایی نشود که توان خروج سالم از آن را ندارد.

نوشته شده توسط خط امام در سه شنبه, ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۶:۰۶ ب٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.