خط امام ؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طی چند سال گذشته همه رتبه‌های بین‌المللی ایران نه تنها ثابت مانده بلكه در مواردی رشد منفی نیز داشته و سال گذشته در اشتغال صنعتی با منفی ۳۶ درصد و در رشد اقتصادی و رشد صنعتی به ترتیب با منفی ۶ و منفی ۱۲ درصد مواجه […]

خط امام ؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طی چند سال گذشته همه رتبه‌های بین‌المللی ایران نه تنها ثابت مانده بلكه در مواردی رشد منفی نیز داشته و سال گذشته در اشتغال صنعتی با منفی ۳۶ درصد و در رشد اقتصادی و رشد صنعتی به ترتیب با منفی ۶ و منفی ۱۲ درصد مواجه بوده‌ایم.
به گزارش خط امام محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش از ظهر امروز در سی و دومین جلسه هیئت نمایندگان اتاق ایران اظهار داشت: تاکنون ۲۰ مصوبه دولت گذشته را لغو یا اصلاح کرده‌ایم و طی این مدت ۹۶ کارگروه عجیب و غریب در دولت گذشته که کارایی نداشت را منحل کردیم که نخستین کارگروه آن ستاد معدن در استان‌ها بود.
وی افزود: طی ماههای گذشته دوران پاکسازی را طی کردیم و برای سهولت در برنامه‌های اتاق بازرگانی پیشنهاد افزایش اعتبار کارت بازرگانی را که در دولت گذشته به یکسال کاهش پیدا کرده بود به ۵ سال به دولت ارائه دادیم ضمن آنكه هم اكنون دیگر نیازی به اخذ مفاصا حساب مالیاتی و مفاصا حساب بیمه‌ای نیست و پیشنهاد حذف آن را نیز ارائه كرده‌ایم.
نعمت‌زاده گفت: همچنین روند دریافت جواز تاسیس و پروانه كسب نیز طی این مدت کاهش دادیم و دیگر ۶ ماه و یکسال برای دریافت آن طول نخواهد کشید.
وی با اشاره به آزاد شدن ثبت سفارش کالاهای اولویت ۱۰ و طرح شبنم گفت: از دیگر اقدامات دولت گذشته که به دکان تبدیل شده بود طرح شبنم بود که حذف کامل طرح شبنم انجام شده و تنها برخی مشکلات در سیستم بانکی باقی مانده که به دنبال رفع کامل آن هستیم.
وی گفت: در ستاد تدابیر ویژه در دولت گذشته برای حساب و کتاب ارز تصمیم گرفتند و تعهد ارزی ایجاد کردند که این اقدام باعث کاهش صادرات کشور شد این موضوع نیز رفع شد البته بیشتر از۳۰ مورد دیگر نیز به عنوان موانع تولید آماده شده که به دولت ارائه می‌دهیم.
نعمت‌زاده افزود: در همه جلساتی که داشته‌ایم در مورد چگونگی خروج از این شرایط صحبت‌های متعددی شده و بخشی از آثار آن را هم‌اکنون شاهد هستیم به نوعی که بدون هیچ ارز و یا کمکی تغییر شرایط گذشته را شروع کرده‌ایم و تغییر مصوبات دولت گذشته نیز یکی از اقدامات است.
نعمت‌زاده در ادامه با اشاره به رشد اشتغال صنعتی در سال گذشته گفت: طی چند سال گذشته همه رتبه‌های بین‌المللی ایران نه تنها ثابت و یا رشد نیافته است بلکه تنزل نیز داشته در رشد صنعتی به منفی ۱۰ تا ۱۲ و در اشتغال صنعتی به منفی ۳۶ و در رشد اقتصادی نیز به رتبه منفی ۶ رسیده‌ایم.
نعمت‌زاده ادامه داد: تجارت ایران با کشورهای همسایه در سال ۲۰۱۲ به میزان ۵ میلیارد دلار بود که امکان افزایش آن به ۱۰ میلیارد دلار وجود دارد ولی باید سرمایه‌گذاری و اقداماتی که در کشورهای همسایه انجام می‌دهیم مطابق استانداردهای بین‌المللی بوده و آبروی کشورمان را حفظ کند.
وی با بیان اینکه باید تحریم‌های داخلی را برطرف ساخت تصریح کرد کشورهای خارجی که به ایران می‌آیند به ما اعلام می‌کنند که باید علاوه بر تحریم‌های خارجی، به فکر رفع تحریم‌های داخلی نیز باشیم که یکی از آن‌ها بخشنامه‌های بانکی بود که سال گذشته صادر می‌شد.
وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی به عنوان یک بخش موثر می‌تواند در رفع تحریم‌های داخلی نقش موثری داشته باشد گفت: دولت تنها می‌تواند بخشی از کار‌ها را انجام دهد اما شما به عنوان بخش خصوصی می‌توانید حرف حق را در هرجایی اعلام کنید و مسئولان نیز آن را اجرا کنند و از زدن حرف حق نترسید.
منبع: ایلنا