خط امام ؛ به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری محلی؛ در هفدهمین نشست کمیسیون مرزی مشترک میان مقامات ایران و پاکستان ؛ بمنظور مقابله جدی با اقدامات عناصر تروریستی در مرزهای مشترک دو کشور تصمیماتی اتخاذ شد. این سومین نشست مقام های دو کشور پس از ربوده شدن پنج مامور مرزی ایران در […]

خط امام ؛ به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری محلی؛ در هفدهمین نشست کمیسیون مرزی مشترک میان مقامات ایران و پاکستان ؛ بمنظور مقابله جدی با اقدامات عناصر تروریستی در مرزهای مشترک دو کشور تصمیماتی اتخاذ شد.

این سومین نشست مقام های دو کشور پس از ربوده شدن پنج مامور مرزی ایران در روز هفدهم بهمن (ششم فوریه) و بحث درباره مسائل مربوط به امور مرزی و تحرکات گروههای غیر قانونی بود.

موارد دیگری از جمله افزایش تجارت مرزی ، مرمت و بازسازی دیوار های حائل مرزی، افتتاح پایانه جدید در منطقه مکران ؛ انتقال برق ، استرداد اتباع ؛ صدور گذرنامه و گشت های مشترک مرزی در طول نشست مقامات مورد بحث بررسی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش؛ شانزدهمین کمیسیون مرزی مشترک میان دو کشور چهار سال پیش برگزار شده بود.

بابر فاتح یعقوب محمد معاون سروزیر ایالت بلوچستان و سرپرست هیات پاکستانی در این نشست به خبرنگاران گفت : ما نگرانی عمیق خود را به دلیل ربوده شدن ماموران مرزی ایران ابراز می داریم و آماده هستیم برای یافتن این افراد با طرف ایرانی در ارتباط باشیم.

وی افزود: ما کمیته ای مشترک متشکل از مقامات دو طرف بمنظورنقض نکردن امور مرزها و بررسی تحرکات عناصر مخالف با اقدامات صلح آمیز در مرزهای مشترک میان دو کشور را تشکیل دادیم.

این مقام پاکستان تاکید کرد که بمنظور اطمینان از ارتقای همکاری های مشترک در مرزها و اقدامات جدی برای مقابله با عناصر خودسری که سبب بی نظمی و عبور از قانون می شوند , اجماعی میان دو هیات صورت گرفت.

یعقوب محمد گفت: طرف ایرانی موافقت خود را برای افتتاح پایانه تجاری در منطقه مکران و صادرات برق به پاکستان از استان سیستان و بلوچستان را اعلام کرد.

ˈعلی اصغر شکاریˈ معاون استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست خبری گفت : از حسن نیت هیات پاکستانی بمنظور همکاری کامل در حل مسائل مرزی و یافتن مرزبانان ربوده شده کشورمان قدردانی می کنیم.

وی تاکید کرد : به اقدامات مشترک علیه تهدید های تروریستی که به روابط دوستانه ایران و پاکستان لطمه می زند و همچنین بمنظور ارتقای سطح همکاری ها در آینده نیاز به تلاش های بیشتر است.

معاون استاندار سیستان بلوچستان افزود : ما می خواهیم روابط دو کشور بیش از گذشته افزایش داشته باشد و در این ارتباط قرار است نواز شریف نخست وزیر پاکستان برای دیدار از ایران سفری در روزهای آتی داشته باشد.

شکاری ادامه داد : از سروزیر , فرماندار و رییس مجلس ایالتی بلوچستان پاکستان نیز دعوت شد تا بمنظور ارتقای سطح همکاری میان دو ایالت ( استان مجاور ) بزودی به ایران سفر کنند.

معاون سروزیر بلوچستان همچنین گفت : هجدهمین نشست کمیسیون مشترک مرزی در شهریور ماه سال آینده در شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان برگزار خواهد شد.