خط امام ؛ با ‌عدم حضور ابراهیم حاتمی‌کیا در مراسم اختتامیه‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر، حرف و حدیث‌های مختلفی شروع شد، سکوت کارگران فیلم «چ» پس از جشنواره‌ چند روزی ادامه پیدا کرد اما ابتدای هفته‌ی گذشته سکوت ابتدا در لفافه و سرانجام صریح‌تر شکست. به گزارش خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران ، ابراهیم حاتمی‌کیا […]

خط امام ؛ با ‌عدم حضور ابراهیم حاتمی‌کیا در مراسم اختتامیه‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر، حرف و حدیث‌های مختلفی شروع شد، سکوت کارگران فیلم «چ» پس از جشنواره‌ چند روزی ادامه پیدا کرد اما ابتدای هفته‌ی گذشته سکوت ابتدا در لفافه و سرانجام صریح‌تر شکست.

به گزارش خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران ، ابراهیم حاتمی‌کیا در هفته‌ی سپری شده برای نمایش فیلم «چ» در جشنواره‌های فیلم فجر استانی به شهرهای مختلف رفت، او سفرش را از مشهد آغاز کرد و سپس به کرمانشاه، تبریز رفت و سرانجام در دانشگاه تهران و در جمع دانشجویان صریح‌تر سخن گفت.

ابراهیم حاتمی‌کیا روز 27 بهمن‌ماه با وجود اینکه برای نمایش فیلمش در مشهد به سر می‌برد اما برای نشست فیلمش حاضر نشد و پژمان‌ لشکری‌پور، مدیر پروژه فیلم «چ»، دراین باره اعلام کرد: «ایشان صلاح دانستند در این مقطع سکوت کرده و اعلام کردند نمی‌خواهند چیزی بگویند که فضا را مکدر کند؛ شاید در زمان اکران فیلم مجال حضور در چنین نشستی را داشته باشند.»

او هم‌چنین درباره‌ی دلایل لغو نشست فیلم «چ» گفت: «اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برای برگزاری این نشست تلاش بسیاری کرد اما ابراهیم حاتمی‌کیا معتقد است که جشنواره فیلم فجر باید دنباله‌رو و تقویت‌کننده‌ی هویت انقلاب باشد.»

اما ساعاتی بعد حاتمی‌کیا در مراسم اختتامیه جشنواره فجر مشهد، حضور پیدا کرد و سخنانی را مطرح کرد اما نه خیلی صریح، او گفت: «من آداب سربازی را دارم که در میدان مین حرکت می‌کند، ولی دوران، دورانی است که روی فرش قرمز باید حرکت کرد. هنوز رایحه دهه فجر تمام نشده ولی عزیزان در انقلاب فجر سربازها غریبند، غریبیم و این به همت مدیران این مملکت است.»

او سپس در فاصله‌ی یک روز بعد در آیین اختتامیه جشنواره فیلم فجر در کرمانشاه مطرح کرد: «بر خود می‌بالم که به کرمانشاه و منطقه پاوه آمدم و این فیلم را در کنار هنرمندان و مردم بزرگ این استان ساختم.

من از جای دیگری از ایران آمدم و قطعا مانند یک کرد نمی‌توانم راوی و گویای حوادث این منطقه در طول دفاع مقدس باشم، اما تمام سعی خود را کردم تا تمام ارادت خود به مردم پاوه و مظلومیت آن‌ها را با تمام قدرت بیان کنم.

امیدوارم ساخت فیلم «چ» آغازی باشد که حرف‌های عمیق‌تر و بیشتری از این خطه ایران زمین گفته شود.»

کارگردان «آژانس شیشه‌ای» در بخش دیگری از سخنانش گفت:« دوست داشتم زمانی که فیلم «چ» ساخته شد و به اکران درآمد به تنهایی در کوچه‌های پاوه قدم بزنم و سرم را از ساخت این فیلم در میان مردم آن خطه بالا بگیرم. امیدوارم امانتدار خوبی بوده باشم، زیرا به قصد اصلاح آمده بودم و دوست داشتم بیان من از تاریخ این مرز و بوم راهگشای نسل بعدی باشد.»

ابراهیم حاتمی‌کیا از شور و هیجان مردم کرمانشاه سخن گفت و ادامه داد: «نمی‌دانم در میان این همه احساس مردم کرمانشاه، ساز ما چقدر قدرت دارد که با این فضا هماهنگ شود و دیدن قدرت و شور این مردم واقعا تنم را به لرزه انداخت.»

این کارگردان در این مراسم از سوی مسوولان استان کرمانشاه پیشنهادی را دریافت کرد مبنی بر اینکه درباره‌ی «عملیات مرصاد» فیلم بسازد اما حاتمی‌کیا در پی این پیشنهاد گفت: « من سینما را اینگونه نگاه نمی‌کنم و از اینکه مسئولین استان محبت داشتند و من را لایق ساخت فیلمی درباره مرصاد دیدند سپاسگزارم، اما باید بگویم که هیچ‌گاه فیلم سفارشی نمی‌سازم.

من از روزهای جنگ در کرمانشاه و مرصاد خاطره‌های زیاد و عجیب و غریبی دارم و دوست دارم اگر روزی رمان‌نویس شوم، بسیار مفصل درباره مرصاد و وقایع آن بنویسم که چه حادثه بزرگ و باشکوهی و چه معجزه بزرگی در مرصاد رخ داد. تراژدی مرصاد در تاریخ ایران و دنیا بی‌نظیر است، زمانی که در اوج غم پایان یافتن جنگ، جنگ در این منطقه دوباره آغاز شد و آن حوادث را رقم زد.

اما متاسفانه در حال حاضر حال مرصادی ندارم.»

به گزارش ایسنا،‌ کارگردان فیلم «آژانس شیشه‌ای» هم‌چنین در مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر در تبریز که سه‌شنبه 29 بهمن‌ماه‌، برگزار شد،‌ گفت: «شهید چمران گفته است که مذاکره بله ولی نه به هر قیمت. آنچه که در مورد چمران برای من اهمیت دارد این بود که چه وجهی از چمران می‌تواند جوابگوی بحث روز من باشد و برای رسیدن به این امر دقت و مطالعه‌ی زیادی کردم. من مدعی هستم که فیلم چمران بحثی را مطرح می‌کند که در این ایام به شدت به آن احتیاج داریم و آن نیاز به تعامل است.

زنده‌یاد “علی حاتمی” در فیلم “کمال‌الملک” دیالوگی را به‌کار برده است با این مضمون که “ما همه چیزمان باید به همه چیزمان بخورد” و بر این اساس آنچه در جامعه جاریست، در سینما و فیلم نیز جاریست و هر اندازه این مسائل نهادینه باشد به همان نسبت فیلمساز و هنرمند که نسبت درستی با ارزش‌ها دارند، آن را نهادینه نموده و بروز خواهند داد.»

اما شاید تندترین سخنان حاتمی‌کیا را بتوان مربوط به جلسه‌ای دانست که چهارشنبه، 30 بهمن‌ماه پس از نمایش فیلم «چ» در دانشگاه تهران مطرح کرد.

او در جمع دانشجویان خطاب به رئیس جمهور گفت: «جریان فرهنگی ما مردان بزرگ می‌طلبد نه مردانی که 24 ساعت پای حرف خود نمی‌ایستند.»

وی با تاکید بر اینکه بابت این نوع سخن گفتن خود هزینه داده است، درباره حضور نداشتن در اختتامیه جشنواره فیلم فجر با اشاره به اینکه جشنواره فجر برایش مهم نبوده است،‌ بیان کرد: «احساس کردم مدیران این جشنواره آگاهانه یا ناآگاهانه مراسم و آرا را با آرایش خاصی چیده‌اند.»

حاتمی کیا خود و فیلم «چ» را مقبول جریان سینمایی جشنواره فیلم فجر ندانست و گفت: «متاسفانه جشنواره فیلم فجر و بخصوص مدیریت آن ساختار خود را و نیز الگوهای شان را از آن طرف آب می‌گیرند و رد کارپت می‌اندازند ولی من به آنها می‌گویم که به جای اینکه به این توجه کنید که چه رنگی زیر کفشهایمان پهن شود به افکارمان نگاه کنیم.»

وی هم‌چنین مطرح کرد:‌ «من برای عزیزان کُرد و مخصوصا اهالی پاوه بسیار احترام قائل هستم و دلم می‌خواست تمام انرژی‌ام را به کار ببرم که فریاد تظلم خواهی این عزیزان را نمایش دهم، اما به هر حال خناسانی هستند که می‌خواهند آن را شکل دیگری جلوه دهند.»

حاتمی‌کیا در ادامه با اشاره به اینکه از این سیمرغ‌های شیشه‌ای در خانه‌اش زیاد دارد، اظهار کرد: «وقتی می‌بینم یک نوع اراده‌ای هست که از من به عنوان یک فیلمساز وابسته تعبیر کنند و من را وابسته تعریف کنند و علاقه‌مندند که من از دست رئیس‌جمهور جایزه بگیرم و نه از دست همکارانم، هوشمندی به من می‌گوید، که به نام نامی بچه‌های جنگ ، کنار بایستم.»

او ضمن تاکید بر اینکه بحث‌اش اصلا سیمرغ نیست، اضافه کرد: «وقتی می‌بینیم جشنواره‌ای مثل برلین که قرار است با جهان غرب و آمریکا آشتی کند، رئیس هیئت داوران را اسپیلبرگ قرار می‌دهد و وقتی که می‌خواهد با خاورمیانه آشتی کند رئیس دیگری را انتخاب می‌کند تا آنچه آن‌ها می‌خواهند انجام بشود، نمی‌توانم ساکت بنشینم. ساده لوحی دوستان جشنواره را می‌بینیم که اشاره می‌کنند اینگونه نیست و این‌ها همه نگاه سلیقه‌ای است، اما نه عزیزان این نگاه سلیقه‌ای نیست.»

حاتمی‌کیا در بخش دیگری از سخنان خود به انتقاد از پاسخ علی معلم (عضو هیات انتخاب) نسبت به گفته‌های خودش در جشنواره فجر، پرداخت و گفت: «من قیم‌مابانه رفتار می‌کنم یا شمایی که در هر حکومتی هستید؟ یک روز با پاپیون هستید، یک روز با کراوات و یک روز با پیراهن سفید. شمایی که در دولت احمدی‌نژاد هستید و در دولت روحانی و خاتمی هم هستید. من قیم هستم یا شما؟»

به گزارش ایسنا، هفته‌ای که ابتدا با سکوت حاتمی‌کیا درباره جشنواره و مسائل دیگر آغاز شده بود با این انتقادها در دانشگاه تهران تمام شد و البته پنج‌شنبه اول اسفند ماه نیز این کارگردان در مراسم یادبود «معراجی‌ها» حضور پیدا کرد و حضورش مورد توجه عکاسان قرار گرفت.