خیبریان؛ مدافعان حریم وطن
خیبریان؛ مدافعان حریم وطن

خط امام سوم اسفند سالروز آغاز عملیات خیبر است؛ عملیاتی که در آن جوانان شجاع و دلاور ایران با دفاعی جانانه از حریم وطن به جهانیان نشان دادند که در راه آرمان ها و هدف هایشان ایستاده اند و با اهدای جان خویش نمی گذارند ذره ای از خاک این مرز پر گوهر به تاراج […]

خط امام سوم اسفند سالروز آغاز عملیات خیبر است؛ عملیاتی که در آن جوانان شجاع و دلاور ایران با دفاعی جانانه از حریم وطن به جهانیان نشان دادند که در راه آرمان ها و هدف هایشان ایستاده اند و با اهدای جان خویش نمی گذارند ذره ای از خاک این مرز پر گوهر به تاراج رود.

رژیم بعث عراق با رهبری صدام حسین در 31 شهریور 1359 هجری خورشیدی با هدف تصرف بخش هایی از خاک ایران، مرزهای مختلف کشور را مورد هجوم و یورش قرار داد.

جوانان غیور این مرز و بوم از همان ابتدا در پاسخ به این تجاوز به دفاع از مام وطن پرداختند، آنها با هدایت و رهبری امام خمینی، پای در راه جهادی مقدس نهادند و با شجاعت و دلاوری از آرمان های انقلاب و تمامیت سرزمینی(ارضی) کشور دفاع کردند.

عملیات خیبر عملیاتی موفق و حماسه ای ماندگار در تاریخ هشت سال دفاع مقدس است. پیروزی های پی در پی رزمندگان اسلام که به آزادسازی خرمشهر منجر شده بود، ارتش دشمن را دچار سردرگمی و وحشت کرد و آنها برای جلوگیری از پیشروی سربازان اسلام، در ارتفاعات مرزی مستقر شدند. اما موقعیت نامساعد منطقه امکان مانور زرهی را از آنها سلب کرده و آنها را در موقعیتی ضعیف قرار داده بود.

دشمن با این تصور که عرض وسیع رودخانه اروند و منطقه هورالعظیم مانع انجام عملیات به وسیله ی نیروهای جان برکف ایرانی خواهد شد؛ در این منطقه مستقر شده بودند.

فرماندهان ارتش و سپاه با آگاهی کامل از نقاط ضعف دشمن عملیات خیبر را در منطقه ای به وسعت یکهزار و 180 کیلومتر طراحی کردند.

عملیات خیبر در سوم اسفند 1362 هجری خورشیدی با هدایت و فرماندهی قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) با رمز مقدس یا رسول الله(ص) در ساعت 21:30 در جبهه جنوبی کشور و در منطقه هورالهویزه، در شمال بصره و جزایر مجنون آغاز شد.

هدف از این عملیات انهدام نیروهای سوم سپاه عراق، تصرف جزایر مجنون شمالی، جنوبی و تسلط بر شرق دجله بود.

عملیات خیبر در 2 محور عمده یکی در پاسگاه زید و دیگری در هورالعظیم شروع شد. در محور پاسگاه زید، باوجود حجم زیاد مانع های غیر قابل عبور دشمن، به دلیل ایثارگری و فداکاری فوق العاده سربازان جان بر کف ارتش و سپاه از نفوذ دشمن جلوگیری شد و در محور هورالعظیم، غواصان و یگان های خط شکن با عبور از 13کیلومتر نی زار و آب به خط دشمن حمله کردند و با تصرف اهداف تعیین شده در نخستین ساعت ها تا شط العرب پیشروی و 2 جزیره جنوبی و شمالی مجنون را تصرف کردند.

در اجرای این عملیات نیروی هوایی ارتش و خلبانان شجاع هوا نیروز نقش تعیین کننده ای را برای تثبیت مواضع بدست آمده ایفا کردند.

با اجرای این عملیات جزیره های نفتی مجنون شمالی و جنوبی با وسعت تقریبی 200 کیلومتر مربع به تصرف نیروهای ایرانی درآمد و شمار زیادی از نیروهای دشمن کشته و زخمی شدند.

منطقه ای به وسعت یک هزار کیلومتر مربع در هور، 140 کیلومتر مربع از جزایر مجنون، 40 کیلومتر مربع در طلائیه، 50 حلقه چاه نفت و چندین روستا در خاک عراق به تصرف رزمندگان درآمد.

در این عملیات 317 دستگاه تانک و نفر بر و خودرو دشمن منهدم و هفت فروند هواپیما و 9 فروند بالگرد نیز سرنگون شدند.

موفقیت های سپاه اسلام سبب شد تا سازمان ملل در جهت کنترل اوضاع به نفع عراق قطعنامه هایی را به صورت مداوم صادر کند که هیچ کدام از آنها نظر ایران را تأمین نکرد.

اینک که سی سال از اجرای این عملیات غرورآفرین می گذرد؛ ملت ایران قدردان ایثار و فداکاری های مردان بی ادعای خیبر و دیگر همرزمانشان در هشت سال دفاع مقدس هستند.

*برگرفته از: کتاب تحلیل عملیات خیبر