انتقاد فرزند شهید کشوری از «چ»
انتقاد فرزند شهید کشوری از «چ»

خط امام – علی کشوری، فرزند شهید کشوری معتقد است که فیلم «چ» به هیچ عنوان واقعیات را نمی گوید و حاتمی کیا عمداً بخش های مهمی از تاریخ را درباره غائله پاوه چیزی نگفته است. علی کشوری در گفتگو با ایلنا، با اشاره به اینکه تحصیلات هنری و لیسانس تئا تر و فوق لیسانس […]

خط امام – علی کشوری، فرزند شهید کشوری معتقد است که فیلم «چ» به هیچ عنوان واقعیات را نمی گوید و حاتمی کیا عمداً بخش های مهمی از تاریخ را درباره غائله پاوه چیزی نگفته است.

علی کشوری در گفتگو با ایلنا، با اشاره به اینکه تحصیلات هنری و لیسانس تئا تر و فوق لیسانس سینما دارد، گفت: من هرگز قصد ندارم درباره ساختار فیلم «چ» صحبت کنم بلکه ایراد من به محتوای فیلم است. فیلم درباره مستندات و تاریخی حرف می زند که افراد مهمی در آن بخش تاریخی حضور داشتند اما به نظر می رسد در هنگام ساخت فیلم؛ تحقیقات درستی درباره این بخش تاریخی انجام نشده است.

وی با اشاره به اینکه فیلم «چ» با واقعیت غائله ی پاوه منطبق نیست، افزود: در جریان پاوه شهدایی همچون شهید کشوری؛ شهید شیرودی و شهید سهیلیان نقش مهمی داشتند و حتی پاوه را رشادت های این سه شهید نجات داد اما اسمی از این افراد در فیلم برده نمی شود. کشوری افزود: کارگردان فیلم می گوید فیلم درباره شهید چمران است؛ اما من می گویم این فیلم حتی درباره شهید چمران نیز نیست. وقتی این حرف را به حاتمی کیا گفتم؛ وی گفت من چمران خودم را روایت کردم درحالیکه شهید چمران یک شخصیت واقعی و مشخص است و کسی نمی تواند آن را به نفع خودش روایت کند.

وی با اشاره به نادیده گرفتن نقش ارتش در این فیلم گفت: تیمسار فلاحی در این فیلم یک فرد منفعل نشان داده می شود درحالیکه وقتی ما می خواهیم فیلم تاریحی بسازیم باید براساس اتفاقات تاریخی اثر را طراحی کنیم و اگر این کار را نکنیم حق مطلب را ادا نکرده ایم و خیانت کرده ایم. وی ادامه داد: امروز کسانی که از این فیلم به لحاط محتوای تعریف می کنند از داستان پاوه هیچ اطلاعی ندارند.

کشوری با اشاره به اینکه پیش از این در سریال سیمرغ درباره غائله پاوه تصویرسازی شده بود، گفت: این فیلم حتی از نظر سینمایی ایراد دارد. چگونه است که گروهی از دشمنان که ما آنها را در فیلم می بینیم تا پشت در قلعه ای که نیروهای انقلابی در آن حضور دارند؛ می آیند و می توانند به راحتی قلعه را بگیرند اما ناگهان با بخش یک پیام رادیویی حضرت امام(ره) عقب نشینی می کنند؟ در عالم واقع یک چنین اتفاقی ممکن نیست.

وی ادامه داد: واقعیت پاوه این است که شهید کشوری و شهید شیرودی قبل از آنکه چمران و یارانش نجات پیدا کنند، با کمک دوستان خود در هوانیروز به پاوه رفتند و به غائله ی پاوه خاتمه دادند. وی با انتقاد از سخنان حاتمی کیا در نشست خبری این فیلم گفت: اینکه گفته می شود شهید کشوری و شیرودی بعداز جنگ شناخته شده اند؛ حرف درستی نیست. شهید کشوری زمانی که در هوانیروز بود؛ اطلاعیه های امام را پخش می کرد و بعداز انقلاب نیز مدت ها با کوموله جنگید و حتی زخمی شد به همین دلیل خانواده شهید کشوری محتوای فیلم «چ» را قبول ندارد و معتقد است این فیلم از لحاظ محتوای ایرادهای جدی دارد.