به گزارش خط امام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، « مهدی پیغمبری» با تاکید براهمیت پیشگیری از امراض قلبی و عروقی افزود: به رغم اهمیت این موضوع متاسفانه هنوز به صورت جدی در کشور به این موضوع پرداخته نمی شود. پیغمبری، آموزش همگانی را یکی از اولویت ها در پیشگیری از بیماری […]

به گزارش خط امام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، « مهدی پیغمبری» با تاکید براهمیت پیشگیری از امراض قلبی و عروقی افزود: به رغم اهمیت این موضوع متاسفانه هنوز به صورت جدی در کشور به این موضوع پرداخته نمی شود.

پیغمبری، آموزش همگانی را یکی از اولویت ها در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی دانست و اظهارداشت: در این بخش کارهای خوبی انجام شده است و مردم هم اکنون به اطلاعات و دانش خوبی در زمینه عوامل ایجاد کننده بیماری های قلبی دسترسی دارند و نسبت به آن آگاهند اما باید با تکرار این آموزش ها، کاری کنیم که این دانش به باور تبدیل شود، در غیراین صورت نمی توان این دانش را در رفتارهای فردی و اجتماعی مردم دید.

وی ادامه داد: به عنوان مثال هنوز مردم به این باور نرسیده اند که باید زمانی را صرف مراقبت از خود کنند و بسیاری هنوز با این بهانه که وقت ندارند، ورزش را در برنامه روزانه خود نمی گنجانند در حالی که برای رعایت اصول مراقبت از خود که ورزش نیز شامل آن می شود باید وقت ایجاد کرد و این موضوع را تکلیفی بر دوش خود دانست.

این متخصص قلب و عروق، تغذیه سالم، تحرک و ورزش، فراغت های ذهنی و جسمی، پرهیز از مواد دخانی، کنترل فشار خون و قند و چربی خون را از جمله اصول مراقبت از خود عنوان کرد و افزود: مراقبت از خود حتی از دید اقتصادی نیز برای فرد و خانواده بسیار مقرون به صرفه است.

پیغمبری اضافه کرد: اگر مسئولان و متولیان کشور نیز به این باور برسند که در نهایت مقرون به صرفه تر آن است که جای درمان روی پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی سرمایه گذاری کنند، بسیار موفق تر خواهیم بود و جلوی بسیاری از مرگ و میرهای ناشی از این بیماری ها گرفته می شود.

وی افزود: کشورهایی که توانسته اند در امر پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی کار کنند با استناد به آمارهای بسیار دقیق اعلام می کنند که کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی تا حدود 50 درصد مدیون پیشگیری است.

دبیر انجمن قلب و عروق ایران، بیش از یک سوم از مرگ و میرها در کشور را ناشی از بیماری های قلبی و عروقی عنوان کرد و گفت: این درحالی است که با پیشگیری می توان از وقوع بیش از نیمی از این مرگ ها جلوگیری کرد.

پیغمبری با اشاره به پیشرفت های چشمگیر در عرصه درمان بیماری های قلبی و عروقی طی سه دهه گذشته، گفت: حدود 30 سال پیش 99 درصد بیماران قلبی برای درمان به خارج اعزام می شدند و در ایران فقط یکسری اعمال ساده پزشکی در این حوزه امکانپذیر بود.

وی ادامه داد: اما هم اکنون شرایط کاملا عکس شده و بالای 99 درصد از اقدامات درمانی پیشرفته هم اکنون در کشور مهیا است و در بحث بیماری های قلبی و عروقی تنها به اندازه انگشتان یک دست اعزام به خارج داریم.