آیا تحریم اسرائیل عادلانه است
آیا تحریم اسرائیل عادلانه است

آیا تحریم اسرائیل عادلانه است؟ این عنوان یادداشت خوانندگان نیویورک تایمز در چند روز گذشته بود. پاسخ من این است که نه تنها تحریم اسرائیل عادلانه بلکه یک وظیفه انسانی است. اولین پیام از خانم حنان عشروای بود که در آن تحریم اسرائیل را تایید کرده است، همانطور نویسندگان دیگر نیز از مسئله تحریم رژیم […]

آیا تحریم اسرائیل عادلانه است؟ این عنوان یادداشت خوانندگان نیویورک تایمز در چند روز گذشته بود. پاسخ من این است که نه تنها تحریم اسرائیل عادلانه بلکه یک وظیفه انسانی است. اولین پیام از خانم حنان عشروای بود که در آن تحریم اسرائیل را تایید کرده است، همانطور نویسندگان دیگر نیز از مسئله تحریم رژیم صهیونیستی حمایت کرده اند. تحریم همچنان ادامه دارد و هر روز تشدید می شود.

به گزارش خط امام به نقل ازالحیات این تحریم از دانشجویان دانشگاه های آمریکایی شروع شده و به کلیساهای این کشور و سرانجام به اروپا رسید بعد از آن شرکت های بزرگ و بانک ها هر گونه فعالیت رژیم صهیونیستی در زمینه شهرک سازی را تحریم کردند. در رسانه های گروههای جنگ و شرارت که طرفدار رژیم صهیونیستی در آمریکا هستند، شاهد حملات روزانه علیه تحریم ها هستیم.

بعد از آن مواضع یهودیان مخالف اشغالگری مثل “چارلز مانیکین” را می خوانیم، وی استاد فلسفه در دانشگاه مریلند است که در دهه هشتاد به اراضی اشغالی رفت و تابعیت اسرائیل را گرفت اما در حال حاضر در انجمن پژوهش های آمریکایی از تحریم دانشگاه های رژیم صهیونیستی حمایت می کند و میگوید: “به عنوان یک یهودی متدین در قبال ظلم و ستم بی قفه علیه فلسطینیان نگران هستم.

” اخیرا به انتقاد “جدعون لیوی” نویسنده معروف اسرائیلی از این رژیم در مقاله ای در روزنامه صهیونیستی هاآرتص اشاره کرده بودم، یکی از خوانندگان از من متن مقاله را خواست که آن را برای او ارسال کردم. وی با من تماس گرفت وگلایه کرد که چرا که فقط به این مقاله اشاره کرد وکل آن را ترجمه و منتشر نکرده ام. امروز به ذکر یک بند از مقاله لیوی بسنده می کنم:”اگرمعلم بودم به دانش آموزانم می گفتم که نظامیان اسرائیلی، ارتشی اخلاقی نیستند؛ به دانش آموزانم می گفتم که ارتش رژیم صهیونیستی،اشغالگروجنایتکاراست.

اگر معلم بودم به دانش آموزانم می گفتم که ازسال 1948 تاکنون در قبیه، کفر قاسم، صبرا و شتیلا، قانا و عملیات صرب گداخته چه اتفاقی افتاد، به آنها می گفتم که هر روز در اراضی اشغالی چه اتفاقاتی می افتد. اگر معلم بودم حقیقت را به دانش آموزانم می گفتم.” جدعون لیوی پرنده سرگردان نیست که خارج از دسته پرندگان رژیم صهیونیستی مشغول آواز خواندن باشد.

یک روز بعد از انتشار مقاله او در روزنامه هاآرتص، همین روزنامه مقاله ای را از”زیف استیرنل” با عنوان “تحریم به معنی یهودی ستیزی نیست”منشتر کرد. وی می گوید:”تحریم فعالیت های اسرائیل در اراضی اشغالی توسط اروپا، انتفاضه علیه استعمارگری و تبعیض نژادی در این اراضی است.

“همچنین طرفداران اسرائیل از حزب لیکود در آمریکا علیه “جان جودیس” که از امپریالیسم صهیونیستی سخن گفته بود، خشمگین شدند، وی در نوشته خود به شکل گیری: ترومن و یهودیان آمریکایی و ریشه های نزاع عربی – اسرائیلی اشاره کرده بود. علاوه بر این خاخام های یهودی نیز به فعالیت لابی صهیونیستی آیپک در آمریکا حمله کرده بودند.

آنها با کسانی که رژیم صهیونیستی را کورکورانه تایید می کنند، اختلاف نظر دارند. از این دست اختلافات در کلیسای “جیشوورون” واقع در غرب منهتن در نیویورک نیز وجود دارد. این یهودیان معتدل و با انصاف اعتماد به نفس را به بشر باز می گردانند. بارها در مورد گروه های صلح در داخل اراضی اشغالی که در دفاع از فلسطینیان فعالیت های چشمگیری دارند، مطالبی نوشته ام.

تفاوت میان یهودیان تندرو و معتدل در صفحه نظرات شخصی در روزنامه نیویورک تایمز و واشنگتن پست معلوم می شود. مالک این دو روزنامه یهودیان لیبرال هستند ولی زمانی که موضوع مربوط به اسرائیل می شود آنها از جنایت دفاع می کند و برای این کار بهانه هایی دارند.طرفداران اسرائیل از این رژیم دفاع نمی کنند بلکه خود را نیز همراه این رژیم محکوم می کنند.

منبع ؛ قدسنا