وطن فروشی پیشنهاد جان کری به فلسطینی ها
وطن فروشی پیشنهاد جان کری به فلسطینی ها

« جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در چارچوب طرح جنجال برانگیز خود به پناهجویان فلسطینی در لبنان و سوریه پیشنهاد کرده است یا در همین کشورها برای همیشه بمانند و یا با دریافت پول به هر جایی که توانستند، بروند. به گزارش خط امام ، روزنامه لبنانی (الاخبار) در شماره روز سه شنبه خود […]

« جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در چارچوب طرح جنجال برانگیز خود به پناهجویان فلسطینی در لبنان و سوریه پیشنهاد کرده است یا در همین کشورها برای همیشه بمانند و یا با دریافت پول به هر جایی که توانستند، بروند.

به گزارش خط امام ، روزنامه لبنانی (الاخبار) در شماره روز سه شنبه خود به نقل از منابع آگاه در سفارت فلسطین در بیروت افزود: براساس طرح جان کری، پناهجویان فلسطینی می توانند با دریافت پول به کشورهای دیگر مهاجرت کنند و فقط به فلسطین نباید بازگردند.

این منبع الاخبار اضافه کرد:آن دسته از پناهجویان فلسطینی هم که نمی خواهند لبنان و سوریه را ترک کنند، دولت های این دو کشور باید زمینه اقامت دایم و اعطای تابعیت به آنها را فرام نمایند.

الاخبار خاطرنشان کرد: براساس این طرح حتی فلسطینی هایی که در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس اقامت دارند، تابعیت این کشورها را اخذ خواهند کرد و فلسطینی های ساکن کشورهای اروپایی نیز پیش از این تابعیت کشورهای میزبان را دریافت کرده اند.

این در حالی است که صاحبنظران باقی ماندن دایمی پناهجویان و آوارگان فلسطینی در لبنان و سوریه را که از آن به عنوان «وطن جایگزین» یاد می شود، خطری مهم برای این دو کشور و در جهت تامین منافع رژیم صهیونیستی یاد کرده اند.

الاخبار با بیان اینکه چند ماهی است در اردوگاه های فلسطینی نشین در لبنان جنبشی به منظور تلاش برای مهاجرت دست جمعی از این کشور به راه افتاده است، نوشت: یکی از مسئولین شناخته شده در این اردوگاه ها اعلام کرده است که تمامی فلسطینی ها حق دارند زندگی بهتری داشته باشند و باید بتوانند به کشورهای دیگر بروند و در آن کشورها از شرایط بهتری برخوردار شوند.

این روزنامه لبنانی افزود: احتمال مقابله با مهاجرت فردی فلسطینیان وجود ندارد و اینکه می بینیم تلاش هایی آشکار به منظور مهاجرت دست جمعی در حال جریان است، بدان معناست که برخی از طرف های فلسطینی تمایل دارند طرح جان کری برای حل و فصل مساله آوارگان فلسطینی عملی شود.

الاخبار اضافه کرد: از سوی دیگر برخی جوانان فلسطینی جنبشی علیه مهاجرت براه انداخته اند و چند هفته پیش نیز جلسه ای در سفارت فلسطین، چگونگی مقابله با این پدیده مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم بر این شد تماس هایی با مسئولین لبنانی به منظور بهبود اوضاع ساکنان اردوگاه ها برقرار شود.

یک مقام فلسطینی در این رابطه گفته است که « باید حقوق اجتماعی فلسطینی های ساکن در اردوگاه ها به رسمیت شناخته شود، این اردوگاه ها اوضاع انسانی بسیار بدی را سپری می کنند و این امر سبب گسترش اندیشه مهاجرت در بین فللسطینی ها شده است و ما منتظر این هستیم که دولت جدید لبنان رای اعتماد بگیرد تا خواسته های خود را مطرح کنیم.

این مقام فلسطینی افزود: می بایست با ایجاد فرصت اشتغال برای جوانان فلسطینی ساکن در اردوگاه ها، شرایط زندگی آنها را تامین کرد تا به اشخاص و جریان های غیرهمسو تمایل پیدا نکنند.

علاوه بر مساله فلسطینیان، مساله پناهجویان سوری نیز به یکی از مشکلات مهم در لبنان تبدیل شده است، بویژه اینکه میزان بسیار بالایی از این پناهجویان در اردوگاه های فلسطینی نشین سکونت گزیده اند.

بنابر آمارهای ارائه شده از سوی مقامات لبنان و سازمان ملل تاکنون حدود یک میلیون پناهجوی سوری از زمان آغاز بحران سوریه به لبنان وارد شده اند و این تعداد بعلاوه حدود 500 هزار پناهجوی فلسطینی حاضر در این کشور، به یک بحران اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی برای لبنان تبدیل شده است.

جمعیت لبنان که دریک پهنه سرزمینی 10 هزار کیلومتری زندگی می کنند ، حدود 4 میلیون نفر است.

روزنامه لبنانی «النهار» روز گذشته با اشاره به افزایش روز افزون پناهجویان سوری در لبنان، نوشت که اگر بحران سوریه پایان نیابد پیش بینی می شود که شمار این پناهجویان تا چهار میلیون نفر در سال 2015 برسد.