آیت الله شبیری زنجانی: اهل منبر مستند حرف بزنند
آیت الله شبیری زنجانی: اهل منبر مستند حرف بزنند

اهل منبر باید اگر مطلبی را به عنوان تاریخ نقل می کنند، مستند بیان کنند و اگر از سند تاریخی آن مطلع نیستند بگویند در خبر آمده یا در تاریخ نقل شده است نه آنکه، مطلب را به معصومی نسبت دهند. حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی معتقد است: قسمت مهم اعتقادات مردم همین اشعاری […]

اهل منبر باید اگر مطلبی را به عنوان تاریخ نقل می کنند، مستند بیان کنند و اگر از سند تاریخی آن مطلع نیستند بگویند در خبر آمده یا در تاریخ نقل شده است نه آنکه، مطلب را به معصومی نسبت دهند.

حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی معتقد است: قسمت مهم اعتقادات مردم همین اشعاری است که خوانده می شود و لذا باید دقت بیشتری در انتخاب انها صورت گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام به نقل از شفقنا، این مرجع تقلید و استاد حوزه علمیه قم امروز در دیدار، رئیس شورای شهر تهران با اشاره به گزارش مبسوط وی در اقدامات خود برای پاسداشت فاطمیه اظهار داشت: اثر راهی که شما طی می کنید، در درجه اول به آثار آن در جامعه باز می گردد.
او تصریح کرد: نظم و نثر در هدایت و انحراف اعتقادات مردم نقش مهمی دارد و ما امیدواریم تاییدات اولیای الهی دنبال کار شما باشد.
آیت الله شبیری زنجانی با اشاره به اشعار محتشم کاشانی در 450 سال قبل گفت: مردم بعد از 450 سال هنوز وقتی اشعار او را می شنوند گریه می کنند و توجه خاصی به اولیاء الله پیدا کرده اند و این اثر خاص این اشعار است.
ایشان ادامه داد: البته نثر هم در هدایت افراد تاثیرگذار است اما عبارات نظم در حافظه می ماند و تکرار می شود و این خود منشا آثار مثبتی می گردد. اگر امروز ما متدین و معتقد هستیم به دلیل اشعاری است که شعرا گفته و منبری ها خوانده اند؛ اگر اینها گفته نمی شد معلوم نبود ما امروز این اعتقادات را داشتیم و باید قدر این نعمتهای الهی را بدانیم.
استاد برجسته حوزه علمیه قم اشتباه در به کاربردن کلمات اشعار را از روی تسامح یا کم اطلاعی دانست و ابراز کرد: تسامح در خواندن اشعار جایز نیست چرا که اعتقادات مردم مرهون این اشعار و اقدامات شماست.
او غلو و افراط و تفریط را در اشعار امری ناپسند دانست و گفت: گاهی از یکی از معصومین به گونه ای تعریف می شود که سبب کمرنگ شدن معصوم دیگر می گردد که نباید اینگونه باشد بلکه حدود باید حفظ شود؛ اظهار ارادت به یکی از ائمه معصومین(ع) ملازمه ای با هتک معصوم دیگر ندارد.
آیت الله شبیری زنجانی با بیان اینکه بسیاری از اعتقادات ما به قرآن  و سیره اهل بیت (ع) است در حالیکه مردم عامی اعتقاداتشان همان مطالبی است که اهل منبر نقل می کنند، ابراز کرد: این چند بیت شعر تاثیر مهمی در هدایت مردم دارد و در واقع قسمت مهم اعتقادات مردم همین اشعاری است که خوانده می شود و لذا باید در انتخاب و نحوه بیان انها دقت کرد.
ایشان در عین حال تاکید کرد: اهل منبر باید اگر مطلبی را به عنوان تاریخ نقل می کنند، مستند بیان کنند و اگر از سند تاریخی آن مطلع نیستند بگویند در خبر آمده یا در تاریخ نقل شده است نه آنکه، مطلب را به معصومی نسبت دهند.
استاد حوزه علمیه قم در پاسخ به سئوالی در خصوص دلیل اختلاف در روز شهادت حضرت زهرا(س) عنوان داشت: منشا اختلاف در 75 روز و 95 روز، طریقه نوشتن این اعداد در عربی است که خیلی به هم شبیه هستند و لذا جایگزین یکدیگر انگاشته میشده است