پیشنهاد آیت الله صدر به امام درباره اسم نظام
پیشنهاد آیت الله صدر به امام درباره اسم نظام

پایگاه اطلاع رسانی خط امام به نقل از پرتال امام خمینی(س): دکترصادق طباطبایی در بخشی از خاطرات خود در باره دستور برگزاری رفراندوم از سوی حضرت امام نقل می کند که: … آن زمان فعالیت عمده من در صدا و سیما بود و با دوستان مشغول سازماندهی آنجا بودیم که در دیداری که خدمت حضرت […]

پایگاه اطلاع رسانی خط امام به نقل از پرتال امام خمینی(س): دکترصادق طباطبایی در بخشی از خاطرات خود در باره دستور برگزاری رفراندوم از سوی حضرت امام نقل می کند که: … آن زمان فعالیت عمده من در صدا و سیما بود و با دوستان مشغول سازماندهی آنجا بودیم که در دیداری که خدمت حضرت امام در قم رفتم ایشان فرمودند که شما به نخست وزیری بروید و به آقای بازرگان کمک کنید. ما هم اطاعت کردیم . زمان گذشت تا اینکه تا اواسط اسفند که احمد آقا از قم به من زنگ زدند. گفتند آقا می گویند رفراندوم را برگزار کنید.

گفتم خیلی هم خوب است اما خب من چه کاره هستم؟ گفت تو با وزیر کشور صحبت کن و بگو امام می گویند رفراندوم برگزار شود. پیش آقای احمد صدرحاج سید جوادی رفتم و پیام امام را رساندم. ایشان گفتند رفراندوم ابزار می خواهد. استاندار، فرماندار، بخشدار و .. می خواهد. وقتی ما هنوز چیزی نداریم، چطور می شود برگزار کرد؟! وزارت کشور یک اداره کل انتخابات داشته است که الان فعالیت ندارد. من هم به احمد آقا تلفن زدم و گفتم: وزیر کشور اینطور می گویند. یک ساعت بعد احمد آقا مجدداً زنگ زد و گفت آقا می گویند قصه رفراندوم به کجا رسید؟ گفتم احمد جان. خم رنگرزی که نیست. گفت صادق؛ تو آقا را می شناسی. من هم می شناسم! من دیگر برای بار دوم نمی روم به آقا بگویم نه! اگر می خواهی خودت بیا و بگو.

من بلافاصله راهی قم شدم و پیش امام رفتم، گفتم آقا رفراندوم برای چی؟ شما اعلام کنید. همه دنیا می دانند که همه مردم پشت سر شما هستند.من مطمئن هستم اگر شما جمهوری اسلامی را به عنوان نظام سیاسی کشور اعلام کنید هم مردم ما و هم دنیا آن را خواهند پذیرفت. رفراندوم هم می خواهد همین را نشان دهد. در حالی که هیچ امکاناتی هم نداریم.

گفتند: شما الان نمی فهمید. الان وضع همین است که شما می گویید. اما پنجاه سال بعد گفته می شود: با سوء استفاده از احساسات مردم نظام مورد نظر خود را بر مردم تحمیل کردند. عواطف مردم را تحریک کردند و آنچه مورد نظرشان بود را گفتند و مردم بازگو کردند. باید رای گیری شود و تعداد موافق و مخالف مشخص شود و رسماً اعلام شود.

گفتم این هم استدلالی است. اما شما می دانید الان کشور در چه وضعی است؟ بگذارید دولت مسلط شود. استاندارها مستقر شوند شاید بشود تا آخر تابستان برگزار کرد. امام گفتند: چی؟! ایام تابستان؟! نه خیر، همین ایام تعطیلات عید برگزار کنید.

گفتم ما الان در ۱۵ اسفند هستیم! گفتند خود تو انجمن چی هستی، سابقه کار تشکیلاتی داری و این کار را خوب بلدی. برو آنجا و سیستم رفراندوم را راه اندازی کن. در مراکز استان ها به آقایان روحانی می گویم هرجا کمک خواستید کمکتان کنند.

ظاهرا همان دوران افرادی پیشنهاد کرده بودند که فقط از عنوان جمهوری استفاده شود. دایی بزرگ من، مرحوم آیت الله سید رضا صدر، به امام می گفتند اگر در سیستم جمهوری اسلامی نقص و ضعفی و یا خدایی ناکرده انحرافی یا خطایی صورت پذیردآن خطا و انحراف متوجه اسلام خواهد شد.لذا پیام ایشان به امام این بود که تلاش خود را برای پیاده کردن احکام اسلام به کار ببریدو همه ما پشتیبانی خواهیم کرد ولی نام اسلام را روی جمهوری نگذارید.( منبع : خاطرات دکتر صادق طباطبایی ج ۳ ؛ ص۲۶۹-۲۷۶).