کتایون ریاحی با دالایی لاما دیدار کرد
کتایون ریاحی با دالایی لاما دیدار کرد

خط امام – ˈکتایون ریاحیˈ هنرپیشه ایرانی در روز نخست فروردین امسال در هند با ˈدالایی لاماˈ رهبر راهبان بودایی دیدار و گفت وگو کرد.ریاحی بنیانگذار بنیاد نیکوکاری کمک در پی سفرهای همیشگی خود برای همدردی با محرومان و شنیدن صدای خاموش آوارگان و بی پناهان در روزهای پایانی سال 1392 با سفر به هند […]

خط امام – ˈکتایون ریاحیˈ هنرپیشه ایرانی در روز نخست فروردین امسال در هند با ˈدالایی لاماˈ رهبر راهبان بودایی دیدار و گفت وگو کرد.ریاحی بنیانگذار بنیاد نیکوکاری کمک در پی سفرهای همیشگی خود برای همدردی با محرومان و شنیدن صدای خاموش آوارگان و بی پناهان در روزهای پایانی سال 1392 با سفر به هند به دیدار و ملاقات با پناهجویان و رانده شدگان مسلمان میانماری رفت و از تعدادی از کمپ ها و اماکن زندگی آنان بازدید کرد و به درد دل ها و حرف های آنان گوش داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ریاحی در این دیدار پیشنهاد داد که روز نخست فروردین (23 مارس) هر سال را به عنوان روز خدا (خود آ) نامگذاری کنند؛ روز صلح و آرامش بشر، روزی که نباید در آن هیچ خونی نه از انسان و از نه حیوان بر زمین ریخته شود.

ریاحی هنرمند و بنیانگذار بنیاد نیکوکاری کمک در پی سفرهای همیشگی خود برای همدردی با محرومان و شنیدن صدای خاموش آوارگان و بی پناهان در روزهای پایانی سال 1392 با سفر به هند به دیدار و ملاقات با پناهجویان و رانده شدگان مسلمان میانماری رفت و از تعدادی از کمپ ها و اماکن زندگی آنان بازدید کرد و به درد دل ها و حرف های آنان گوش داد.

در هند، هشت کمپ متعلق به مسلمانان رانده شده میانماری وجود دارد که اغلب در بدترین شرایط زیستی به سر می برند و به ویژه وضعیت بهداشت و تحصیل برای کودکان و نوجوانان بسیار تاسف آور است.

ریاحی در این سفر ضمن بازدید از کمپ میانماری های حومه دهلی به کمپ دیگر آنان در حومه شهر هاریانا هم رفت و از نزدیک با تعدادی از بزرگان آنان ملاقات کرد و کمک هایی از جمله ساخت جایگاه و خریداری هشت مخزن آب دو هزار لیتری برای داشتن آب آشامیدنی و سالم برای هشت کمپ فوق به آنها اختصاص داد.

ریاحی درباره این سفر گفت: مثل همیشه انگار صدایی از درونم از جایی به گوشم می رسد و بی طاقت می شوم برای انسانی که گاهی به شدت درمانده و تنها شده است، چند ماه پیش هم نقل مردمی آواره و بی پناه به گوشم رسید و به این جا فراخوانده شدم، خوشبختانه اینجا با سومالی تفاوت هایی محسوس دارد. این مردم آرام و صبور، فقیر نبودند بلکه آواره از شهر و دیار و کاشانه شان و با مناعتی غریب ما را پذیرا شدند و با گفتن دردهایشان فکر می کنم که تا حدی تسکین یافتند. ما نمی توانیم این همه مشکل را حل کنیم و فقط در حد بضاعت خود قدمی برداشتیم، اما من امیدوارم و هدفم بطور کلی این است که صدای کمک این مردم به گوش آنان که باید این درددل ها را بشنوند برسد و من می دانم که می رسد. ما باید امید داشته باشیم.

پس از آن، کتایون ریاحی به دعوت دفتر فرهنگی دالایی لاما و برای همراهی با وی در روز آخر اسفند ماه 92 به دهکده جذامیان دهلی رفت و در مراسم بازدید و سخنرانی مسئولان مربوطه و مدیران چند موسسه نیکوکاری شرکت کرد.

دالایی لاما در این دیدار ضمن آن که بارها با دلجویی و همدردی با جذامیان، دست های آسیب دیده آنان را گرفت و نوازش کرد و خطاب به بیماران گفت: با این که مشکلات جسمی دارید اما لبخند، اعتماد بنفس و ذهن زیبا و پاک را همیشه حفظ کنید تا زمانی که مغز و دل انسان خوب کار می کند، هیچ مشکل جسمانی نمی تواند خیلی مهم و موثر باشد.

همچنین ریاحی مهمان ویژه دانشگاه دخترانه «لیدی شری رام» بود و با رئیس دانشگاه دیدار و گفت وگو کرد. در این مراسم دالایی لاما خطاب به دانشجویان گفت: شما جوانان این شانس را دارید تا دنیای بهتری برای خودتان بسازید. من به سیستم آموزشی بطور کلی نقد دارم و می گویم که کامل و درست نیست. باید تلاش کنیم تا خاصیت مهرپروری و توانایی محبت کردن و کلا انسانیت را در سیستم های آموزشی وارد کنیم و در این راه بسیار بکوشیم.

وی افزود: از نظر بیولوژیک زن توانایی و پتانسیل بیشتری برای مهر ورزیدن دارد، پس زنان باید در راه گسترش مهر و صلح ، بیشتر از قبل و فعالتر باشند. در هستی فقط انسان است که می تواند به مرتبه بالای مهر و محبت دست پیدا کند. مهر بورزید به همه، حتی به دشمنانتان.

پس از این دیدارها در روز اول فروردین، ملاقات نهایی با دالایی لاما به شکل اختصاصی و با حضور تعدادی از همکاران بنیاد کمک صورت پذیرفت.

ابتدا دالایی لاما، سال نو را به کتایون ریاحی و همراهان وی تبریک گفت. سپس ریاحی با ابراز خوشحالی از این دیدار، پیشنهاد «روز خدا» را طرح کرد و گفت: آرزوی دیرینه من سلامتی و صلح در جهان هست و فکر می کنم که در این زمینه با هم هم عقیده باشیم. من مدام از خودم می پرسم چه اتفاقی برای بشریت افتاده که این قدر به فکر جنگ افتاده است. در حالی که انسان ذاتاً باید خواستار صلح باشد. من این روزها از کمپ مسلمانان میانماری هم دیدن کردم ، وضعیت آنان اسفبار است و در گوشه گوشه دنیا می توان تبعیض و فقر و جهل و جنگ را دید. من شما را یکی از مظاهر صلح و مهر در جهان می دانم و از آنجا که صلح و سلامتی در جهان آرزوی دیرینه من هم هست ، پیشنهادی با خودم هدیه آورده ام. پیشنهاد می کنم در سال یک روز را هم به نام خدا نامگذاری کنیم که در این روز هیچ خونی روی زمین ریخته نشود. نه از انسان و نه از هیچ جانداری. جنگ ها در این روز آتش بس شوند، اعدام ها لغو و هیچ قربانی صورت نپذیرد. باشد که این روز، اولین روز صلح در جهان شود.

دالایی لاما نیز با استقبال و زیبا خواندن چنین اندیشه ای گفت: بسیار ایده و فکر خوبی است و فکر می کنم که سرزمین هند بهترین جا برای طرح آن باشد زیرا هند مظهر همجواری و همزیستی زیبای همه مذاهب و قومیت ها و نژادهاست. من این ایده را در یک مراسم و یا کنفرانسی با حضور سران کشورها و با افتخار مطرح خواهم کرد و حتما عنوان می کنم که این فکر را از دوست ایرانیم، کتایون ریاحی دریافت کرده ام. من از فعالیت های شما در زمینه کمک رسانی به محرومان مطلع شده ام، تبریک می گویم و از آنجایی که شما را خیلی مشتاق گسترش مهر و صلح می بینم، تقاضا دارم بیشتر در این زمینه ها فعالیت کنید.

دالایی لاما در ادامه افزود: متاسفانه در تمام تیره های مذهبی و قومی، جنگ و بی عدالتی دیده می شود و ما از دیدن این همه درگیری در جای جای جهان ناراحتیم. باید بیشتر بکوشیم و بیشتر انرژی صلح را در جهان گسترش بدهیم. من واقعا امید دارم که سرانجام بشریت یکی شود و بسوی صلح حرکت کند، ما همه انسان هستیم و در احساسات با هم مشترکیم. من هم به صلح، امید بسیار دارم.