شنبه, ۰۴ اسفند ۱۳۹۷

مقاومت، راه آزادی فلسطین

خط امام – روزنامه جمهوری اسلامی روز یکشنبه در سرمقاله خود با عنوان « مقاومت، راه آزادی فلسطین» نوشت:این حقیقت که ˈمقاومتˈ اصلی ترین و عزتمندانه ترین راه آزادی فلسطین است روز به روز بیشتر نمود پیدا می کند و تجربه دو دهه مذاکرات سازش ثابت می کند دستاوردهایی که نصیب فلسطینی ها شده، در سایه مقاومت بوده است.

در این مطلب که به قلم « جلیل حسنی » است می خوانید : جان کری وزیر خارجه آمریکا در تازه ترین اظهارات خود درباره سرنوشت روند سازش خاورمیانه، با اذعان به شکست تلاش ها برای احیای مذاکرات گفت آمریکا در نقش خود در روند مذاکرات بازنگری خواهد کرد. کری با گفتن اینکه تلاش های آمریکا دائمی نخواهد بود تاکید کرد طرفین باید در مواضع خود تجدیدنظر کنند و از بخشی از خواسته های خود صرفنظر نمایند.

روشن است که مخاطب اصلی کری فلسطینی ها هستند که باید از خواسته های خود کوتاه بیایند، چرا که گذشته نشان داده است دولتهای آمریکا نه توان اعمال فشار به طرف اسرائیلی را داشته اند و نه اصولاً قصد آنرا دارند.

اعلام شکست دور تازه تلاش ها برای احیای مذاکرات سازش پس از آن مطرح شد که تلاش ۹ ماهه دولت باراک اوباما برای کشاندن طرفین فلسطینی و اسرائیلی به پای میز مذاکره نتیجه ای نداشته است. در این مدت جان کری بیش از ده بار به فلسطین اشغالی سفر کرد و با صهیونیستها و مقامات حکومت خودگردان به بحث نشست تا بلکه بتواند برگزاری اجلاس سازش را در موعد مقرر یعنی ۹ اردیبهشت که پیشتر تعیین شده بود، فراهم سازد.

از ابتدا هم مشخص بود امید چندانی به موفقیت این دور از تلاش ها برای احیای مذاکرات وجود ندارد. صهیونیستها نه تنها حاضر به کمترین تغییر در مواضع توسعه طلبانه و اشغالگرانه خود نبوده اند بلکه شرایط تازه و افراطی تری را نیز پیش کشیدند، از جمله اینکه فلسطینی ها باید ˈدولت یهودˈ را به رسمیت بشناسند.

این خواسته وقیحانه صهیونیستها به مفهوم تسلیم بدون قید و شرط و رسمی فلسطینی هاست و طبیعی است که مقامات حکومت خودگردان جرأت پذیرش چنین ننگ بزرگی را به دلیل تبعات بسیار سنگین آن ندارند.

براساس ارزیابی صهیونیستها، پذیرش دولت یهود، به منزله آن خواهد بود که حتی در صورت تحقق ایده ˈدو دولتˈ، که محور مأموریت جان کری نیز بوده است، رژیم صهیونیستی همچنان حاکم بلامنازع خواهد بود و فلسطینی ها، در بهترین حالت صاحب یک حکومت خودمختار خواهند شد که همواره زیر سلطه و کنترل صهیونیستها خواهد بود.

اتحادیه عرب به عنوان تشکیلات خط دهنده به حکومت خودگردان فلسطین، در اجلاسی که هفته گذشته در سطح وزیران خارجه برگزار کرد با شرط پذیرش ˈدولت یهودˈ مخالفت نمود.

سران این اتحادیه، که سیاست های کلان آن را عربستان، قطر و مصر تعیین می کنند به خوبی واقف هستند که ملتهای منطقه به دلیل اقدامات ضدانسانی صهیونیستها و سیاستهای انفعالی رهبران عرب به شدت خشمگین هستند و هرگونه اقدام تسلیم طلبانه جدید، از قبیل پذیرش ˈدولت یهودˈ به منزله جرقه باروت، آتش این خشم را شعله ور خواهد ساخت که دامنه آن حکومت های تسلیم طلب و مرعوب منطقه را که در وضعیت نامساعدی قرار دارند، با تهدید جدی مواجه خواهد ساخت.

صهیونیستها از چند سال قبل و به خصوص از زمان روی کار آمدن افراطیون به سرکردگی نتانیاهو، سیاست توسعه شهرک های یهودی نشین را به طور جدی در دستور کار قرار داده اند و علیرغم درخواست های مصلحتی و مکرر آمریکا، حاضر به عقب نشینی در این زمینه نشده اند.

صهیونیستها حتی در طول ۹ ماه گذشته نیز که تلاش فشرده ای از سوی آمریکائیها برای فراهم ساختن شرایط و مقدمات برگزاری مذاکرات در جریان بود برنامه گسترش شهرک ها را ادامه دادند و احداث مجتمع های جدیدی را در کرانه باختری و قدس شرقی آغاز نمودند.

از سوی دیگر، آزادی زندانیان فلسطینی، که صهیونیستها با هدف تقویت جایگاه حکومت خودگردان و شخص محمود عباس جهت توجیه حضور آنها در مذاکرات، به آن وعده داده بودند نیز عملی نشد و صهیونیستها عدم پذیرش دولت یهود را بهانه زیر پا گذاشتن این وعده عنوان کردند. در کنار این اقدامات، ارتش رژیم صهیونیستی نیز به جنایات بی وقفه خود علیه فلسطینی ها ادامه داد که در جریان آن گروهی از فلسطینی ها شهید و مجروح شدند.

این حوادث در طول مدتی اتفاق افتاد که دولت آمریکا به شدت می کوشید از رژیم صهیونیستی چهره ای صلح طلب ارائه دهد و چنین القا کرد که صهیونیستها به صلح تمایل پیدا کرده اند.

واقعیت این است که مذاکرات سازش به پایان راه و به زمان مرگ خود نزدیک شده و این موضوع روز به روز روشن تر می شود که ایده گفتگو با صهیونیستها از ابتدا نیز اشتباه بوده و نتیجه ای جز اتلاف وقت و به تعویق انداختن آزادی فلسطین نداشت.

تأمین امکانات و شرایط مساوی برای طرفین و وجود یک میانجی بی طرف، از الزامات یک مذاکره صلح واقعی می باشد که چنین ملزوماتی در مذاکرات سازش خاورمیانه وجود نداشته است.

زمانی که آمریکا در نقش میانجی، اصلی ترین حامی رژیم صهیونیستی است، انتظار یک نقش عادلانه از این میانجی، مضحک به نظر می رسد. در چنین شرایطی، بدیهی است که صهیونیستها الزامی برای تن دادن به یک صلح عادلانه نخواهند داشت.

آمریکایی ها بارها صراحتاً به تعهد خود برای حفظ برتری رژیم صهیونیستی اذعان کرده و تأکید نموده اند در این باره از هیچ اقدامی فروگذار نخواهند کرد. آنها علاوه بر اینکه در مجامع بین المللی بطور کامل جانب صهیونیستها را می گیرند و کلیه قطعنامه های شورای امنیت علیه سیاست های اشغالگرانه و ضد بشری رژیم صهیونیستی را وتو کرده اند، زرادخانه این رژیم را نیز با انواع تسلیحات مرگبار پر کرده اند تا به تعهدشان برای بقای رژیم صهیونیستی و حفظ برتری نظامی آن عمل کرده باشند.

با توجه به این واقعیتها، ساده اندیشی است که تصور شود آمریکا به رژیم صهیونیستی برای گردن نهادن به خواسته برحق فلسطینی ها فشار خواهد آورد و این رژیم غاصب، قانون شکن و متجاوز را به پذیرش شرایط یک صلح عادلانه مجاب می کند.

این حقیقت که ˈمقاومتˈ اصلی ترین و عزتمندانه ترین راه آزادی فلسطین است روز به روز بیشتر نمود پیدا می کند. تجربه بیهوده بودن دو دهه مذاکرات سازش ثابت می کند دستاوردهایی که نصیب فلسطینی ها شده، در سایه مقاومت و انتفاضه بوده است و مقاومت، تنها زبان و منطقی است که صهیونیستها آنرا می فهمند.

نوشته شده توسط خط امام در چهارشنبه, ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۸ ق٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.