مقامات عربستانی معتقدند دولت آمریکا با انتشار تصویر ملک عبدالله در دیدار با اوباما که در حال استفاده از لوله تنفسی بود به دنبال منزوی ساختن حکومت پادشاهی عربستان است. به گزارش ورلد تریبیون، منابع دیپلماتیک معتقدند دولت باراک اوباما به عمد تصویری از ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی را منتشر کرده که وی را […]

مقامات عربستانی معتقدند دولت آمریکا با انتشار تصویر ملک عبدالله در دیدار با اوباما که در حال استفاده از لوله تنفسی بود به دنبال منزوی ساختن حکومت پادشاهی عربستان است.

به گزارش ورلد تریبیون، منابع دیپلماتیک معتقدند دولت باراک اوباما به عمد تصویری از ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی را منتشر کرده که وی را درحال استفاده از لوله اکسیژن نشان می داد. به گفته این منابع پرسنل کاخ سفید در جریان جلسه باراک اوباما با ملک عبدالله این عکس را از ملک عبدالله تهیه کرده اند اما مقامات عربستان به هیچ وجه تمایلی به انتشار این تصویر نداشتند.

این منابع در ادامه افزودند: “اما عکاس کاخ سفید تاکید کرد که به علت تاریخی بودن این صحنه اقدام به عکس برداری کرده است.”

یک روز بعد این تصویر در اختیار گروه های مخالف در عربستان قرار گرفت.

منبع فوق دراین باره گفت: “انتشار این عکس از سوی کاخ سفید بیانگر این مساله بود که ملک عبدالله و دیگر اعضای خاندانش درحال سقوط هستند.”

با توجه به حساسیت مساله دادگاه سلطنتی عربستان درخواست کرده بود که عکسی از ملک عبدالله در این شرایط گرفته نشود. این دادگاه همچنین پیشنهاد کرده بود که عکسبرداری پس از پنهان کردن لوله تنفسی در زیر عبای ملک عبدالله انجام شود.

عکس جنجالی ملک عبدالله پس از ملاقات شبانه اما بی نتیجه وی با اوباما منتشر شد. مدتی بعد وبسایت کاخ سفید به غیر از یک عکس تمام تصاویر ملاقات اوباما و پادشاه عربستان را حذف کرد.

به گفته منابع پس از آنکه مشاوران اوباما به این نتیجه رسیدند که مذاکرات میان  اوباما و ملک عبدالله بی نتیجه خواهد بود ملاقات رئیس جمهور آمریکا به عربستان پس از چند ساعت به پایان رسید. برخی کارشناسان معتقدند آمریکا پس از توافق احتمالی با ایران به دنبال منزوی ساختن عربستان و درعین حال نزدیک شدن به دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بخصوص امارات متحده، عمان و قطر است.

در 17 آوریل یک گروه مخالف دولت عربستان به نقل از منابع آمریکایی اعلام کرد که پادشاه عربستان از سرطان ریه رنج می برد.

علی الاحمد، مدیر موسسه مسائل خلیج (فارس) اعلام کرد یکی از مقامات دولت آمریکا به من اعلام کرده ملک عبدالله از سرطان رنج می برد و 2 تا 6 ماه بیشتر زنده نخواهد ماند.

منبع: تسنیم