آشتی فلسطینیان؛ بن بست مذاکرات
آشتی فلسطینیان؛ بن بست مذاکرات

خط امام – پایان 7 سال اختلاف میان گروه های فلسطینی با بازتاب های متفاوتی مواجه شد که مهمترین آن توقف مذاکرات موسوم به صلح میان فلسطین و اسرائیل بود. ایران از آشتی فتح و حماس استقبال کرد، آمریکا انتقاد، مذاکرات موسوم به صلح متوقف شد. سایت فرارو در گزارش خود ادامه می دهد: سازمان […]

خط امام – پایان 7 سال اختلاف میان گروه های فلسطینی با بازتاب های متفاوتی مواجه شد که مهمترین آن توقف مذاکرات موسوم به صلح میان فلسطین و اسرائیل بود.

ایران از آشتی فتح و حماس استقبال کرد، آمریکا انتقاد، مذاکرات موسوم به صلح متوقف شد.

سایت فرارو در گزارش خود ادامه می دهد: سازمان آزادیبخش فلسطین و جنبش حماس چهارشنبه گذشته اعلام کردند که دولت وحدت ملی تشکیل خواهند داد.

این دو سازمان در بیانیه مشترکی گفتند که نمایندگان سازمان آزادیبخش فلسطین و حماس توافقنامه ای در این خصوص در غزه امضاء کرده اند و قرار است دولت ملی به ریاست محمود عباس ظرف پنج هفته آینده تشکیل شود.

بر اساس این توافقنامه، شش ماه بعد از تشکیل دولت وحدت ملی، انتخابات پارلمانی برگزار خواهد شد.

سازمان آزادیبخش فلسطین و جنبش حماس هفت سال پیش، دچار شکاف سیاسی شدند که اختلاف نظر بین این دو گروه عمده فلسطینی سرانجام به درگیری مسلحانه آنها در نوار غزه و اخراج ماموران تشکیلات

خودگردان فلسطینی از این بخش از اراضی فلسطینی در ژوئن سال 2007 منجر شد و سرزمین های فلسطینی در کرانه باختری و نوار غزه را عملا تحت اداره دو ˈدولتˈ متفاوت قرار داد.

سازمان آزادیبخش فلسطین در کرانه باختری رود اردن و حماس در غزه کنترل مطلق را در دست گرفتند.

اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت حماس در غزه گفته است که ˈدوره اختلاف و دو دستگی پایان یافته استˈ.

فلسطینیان مدتهاست که به دنبال سازش و تفاهم سازمان آزادیبخش فلسطین و جنبش حماس بوده اند اما مذاکرات قبلی این دو گروه در دوحه (قطر) و قاهره (مصر) به نتیجه نرسیده بود.

این توافق هم موضع محمود عباس را به عنوان رییس جمهور یک دولت متحد فلسطینی را تقویت خواهد کرد و هم حماس را از انزوای نوار غزه خارج خواهد کرد.

دولت اسرائیل در واکنش به این واقعه، جلسه مذاکرات صلح با دولت خودگردان فلسطینی را که قرار بود چهارشنبه گذشته برگزار شود، لغو کرد و در یک حمله هوایی به شمال غزه پنج شهروند فلسطینی را مجروح کرد.

اما این تمام واکنش های منفی به این اقدام نبود. چرا که پس از آن اسرائیل و آمریکا نسبت به این توافق ابراز نگرانی کردند.

در همین حال ساعاتی پس از انتشار بیانیه مشترک سازمان آزادیبخش فلسطین و جنبش حماس در مورد توافق بر سر تشکیل دولت وحدت ملی، وزارت خارجه ایالات متحده نسبت به تاثیر این تحول بر روند مذاکرات صلح خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ˈزمانبندی اعلام این تصمیمˈ را نیز باعث سرخوردگی در مورد حل اختلاف بین فلسطینیان و اسرائیل دانست.

ساکی گفت: ˈاین تحول می تواند به طور جدی نه تنها تلاش ایالات متحده، بلکه کوشش طرفین در مذاکرات صلح خاورمیانه برای ادامه این مذاکرات را با مشکلات جدی مواجه سازد.ˈ

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نیز در این باره اظهار کرد: تا زمانی که توافق میان تشکیلات خودگردان فلسطین با جنبش حماس وجود داشته باشد، توافق با اسرائیل غیر ممکن خواهد بود.

آویگدور لیبرمن، مدعی شد: ما دولتی را نمی پذیریم که دستورات خود را از حماس می گیرد چرا که حماس با صراحت از خشونت و تروریسم سخن می گوید و حق موجودیت اسرائیل و توافق های پیشین را به رسمیت نمی شناسد.

 

پس از آن در پایان جلسه اضطراری شش ساعته بنیامین نتانیاهو، با اعضای کابینه، اسرائیل مذاکرات خود با فلسطینیان را متوقف کرد.

این تصمیم اسرائیل در آخرین هفته از مهلت 9 ماهه روند مذاکرات صلح با فلسطینی ها اتخاذ شد.

می بایست این گفت و گوها تا روز نهم اردیبهشت، بیست و نهم آوریل، به پیمان نهایی صلح منجر می شد.

نخست وزیر اسرائیل با اعلام خبر توقف مذاکرات موسوم به صلح هم با بیان اینکه این رژیم آماده مذاکرات ˈواقعیˈ با فلسطینیان است از عباس خواست تا در توافق آشتی ملی با حماس بازنگری کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی با طرح این ادعا که آشتی ملی میان تشکیلات خودگردان فلسطین با جنبش حماس روند صلح را به نابودی می کشد تاکید کرد: عباس هنوز هم برای بازنگری در ائتلافش با حماس فرصت دارد.

نتانیاهو مدعی شد: هرگز با دولت فلسطینی که از سوی سازمان های پایبند به جنگ با اسرائیل حمایت شود مذاکره نخواهیم کرد.

تصمیم توقف مذاکرات موسوم به صلح البته با استقبال آمریکا مواجه شد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در نخستین واکنش علنی به تصمیم اسرائیل برای متوقف کردن مذاکرات صلح با فلسطینیان، گفت «شاید اکنون زمان مناسبی برای ایجاد یک وقفه در این گفت و گوها باشد.»

باراک اوباما روز جمعه در یک نشست خبری در سئول، پایتخت کره جنوبی، گفت از توقف روند صلح متاسف است اما شاید زمان برای گرفتن فرجه ای در این گفت و گوها مناسب باشد.

به گفته رییس جمهوری آمریکا، «به مقطعی رسیده ایم که اسرائیل و فلسطینی ها باید به ارزیابی مجدد در مورد گزینه های خود بپردازند».

با وجود این واکنش ها تصمیم اخیر فلسطینی ها برای آشتی غیر قابل برگشت به نظر می رسد.

در همین حال رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود پس از اعلام آشتی ملی تاکید کرد: تنها آنچه را که به نفع فلسطینی ها باشد انجام خواهیم داد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: فلسطینیان هرگز اسرائیل را به عنوان کشور یهود به رسمیت نخواهند شناخت.

وی افزود: در سال 1993 ما اسرائیل را به رسمیت شناختیم اما فلسطینیان نباید مجبور به برداشتن گام دیگر در جهت به رسمیت شناختن هویت مذهبی اسرائیل شوند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تصریح کرد: هیچ چیز جز اینکه قدس شرقی پایتخت فلسطین باشد را نخواهیم پذیرفت.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین عنوان داشت: اسرائیلی ها تا به حال نشان داده اند که خواهان حل عادلانه و عاقلانه مشکلات نیستند و نمی خواهند دو کشور مستقل در کنار هم تشکیل شود.

عباس تاکید کرد: هیچ کس حق قبول یا رد مذاکرات یا توافقنامه های صورت گرفته را تا زمانی که این توافق ها در میان ملت فلسطین در سراسر جهان به همه پرسی گذاشته شود ندارد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: تلاش ها برای احیای مذاکرات صلح به دلیل کارشکنی های اسرائیل با شکست مواجه شده است.

با وجود واکنش های منفی به تصمیم گروه های فلسطینی برای آشتی ملی، جمهوری اسلامی ایران از این تصمیم استقبال کرد.

در همین حال مرضیه افخم سخنگوی وزارت امورخارجه اعلام کرد:جمهوری اسلامی ایران از همبستگی گروه های فلسطینی در برابر رژیم صهیونیستی و هرگونه آشتی ملی که «وحدت فلسطینی» را به دنبال داشته و اتخاذ تصمیم در چارچوب تحقق آرمان های ارزشمند این ملت در مقابله با زیاده خواهی ها و تجاوزات رژیم اشغالگر قدس باشد، استقبال می کند.