خط امام : یک قاضی مصری در دادگاهی دسته‌جمعی «محمد بدیع»، رهبر اخوان المسلمین و 36 نفر دیگر را به اعدام و 491 نفر را به حبس ابد محکوم کرد. در پی این حکم کمیساریای حقوق بشر اتحادیه آفریقا در نامه‌ای به رئیس جمهوری موقت مصر خواهان لغو احکام اعدام شد. بدیع و ۶۸۲ نفر […]

خط امام : یک قاضی مصری در دادگاهی دسته‌جمعی «محمد بدیع»، رهبر اخوان المسلمین و 36 نفر دیگر را به اعدام و 491 نفر را به حبس ابد محکوم کرد.

در پی این حکم کمیساریای حقوق بشر اتحادیه آفریقا در نامه‌ای به رئیس جمهوری موقت مصر خواهان لغو احکام اعدام شد. بدیع و ۶۸۲ نفر دیگر از حامیان «محمد مرسی»، رئیس جمهوری برکنار شده مصر در ارتباط با حمله به یک پاسگاه پلیس متهم هستند. حمله‌ای که این گروه به دست داشتن در آن متهم بودند، در ماه اوت و در جنوب مصر هنگامی به وقوع پیوست که مأموران امنیتی با تجمع دو دسته از هواداران معترض مرسی برخورد کردند.
روند بررسی اتهام‌ها و سرعت صدور احکام با اعتراض گسترده سازمان ملل متحد و نهادی حقوق بشری رو‌به‌رو شده است.بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر هر دادگاه فقط چند ساعت طول کشیده و به وکیلان متهمان اجازه دفاع از موکلانشان داده نشده است. علاوه بر این کمیساریای حقوق بشر اتحادیه آفریقا نیز کیفر خواستی را که حزب «عدالت و آزادی»، شاخه سیاسی گروه اخوان المسلمین مصر در اعتراض به صدور حکم اعدام برای 529 تن از مخالفان کودتا ارائه کرده بود، پذیرفت و خواهان لغو احکام مذکور و مداخله برای بررسی شرایط محاکمه این افراد شد.این کمیساریا در نامه‌ای به «عدلی منصور»، رئیس جمهوری موقت مصر ضمن مطلع کردن وی از این شکایت اعلام کرد اقدام‌های لازم برای لغو احکام صادر شده را اتخاذ خواهد کرد.
ارسال پرونده متهمان مصری برای مفتی این کشور به این معناست که برای آن‌ها حکم اعدام صادر و به این ترتیب در جلسه دیروز نخستین حکم دادگاه مصر علیه بدیع صادر شده است. این افراد به آتش زدن مرکز پلیس در المنیا و قتل «مصطفی رجب»، معاون فرمانده ایست بازرسی پلیس و زخمی کردن چند تن دیگر متهم هستند.
خبر دیگر این‌که منابع مصری از وخامت اوضاع جسمانی «حسنی مبارک» در حین جلسه محاکمه‌اش خبر دادند. این منابع اعلام کردند اوضاع جسمانی حسنی مبارک طوری وخیم شد که مسئولان دادگاه مجبور شدند جلسه را مدت کوتاهی به تأخیر بیندازند تا حال وی دوباره بهبود یابد.