احکام غیرقابل اجرا
احکام غیرقابل اجرا

اخوان‌المسلمین چند ماه بعد از برکناری مبارک شیفته قدرت شدند و اهداف استراتژیک خود را که سالیان دراز برای آن مبارزه می‌کردند فراموش کردند. این مساله باعث شد که آنان شکست استراتژیک بخورند و هزینه گزافی بپردازند به‌گونه‌ای که دولت منتخب اما بی لیاقت آقای مرسی توسط نظامیانی سرنگون شد که چندی قبل مرسی آنها […]

اخوان‌المسلمین چند ماه بعد از برکناری مبارک شیفته قدرت شدند و اهداف استراتژیک خود را که سالیان دراز برای آن مبارزه می‌کردند فراموش کردند. این مساله باعث شد که آنان شکست استراتژیک بخورند و هزینه گزافی بپردازند به‌گونه‌ای که دولت منتخب اما بی لیاقت آقای مرسی توسط نظامیانی سرنگون شد که چندی قبل مرسی آنها را به اریکه قدرت نشانده بود.
نظامیان یا به عبارت دیگر کودتاگران مصری اکنون تلاش دارند تا به کمک ارتجاع منطقه عربی یعنی کشورهای عربستان و امارات که خود از حامیان اصلی افراط‌گرایان اسلامگرا در منطقه بوده‌اند و کارنامه نامرغوبی در نقض حقوق‌بشر دارند، قدرت را حفظ کرده و بر مشکلات پیش‌رو غلبه یابند. کودتاگران با ذهنیت حاکم بر نظامیان دهه 1950و با همان روش‌ها می‌خواهند در عصر ارتباطات به مبارزه با مردم بپردازند به همین دلیل احکام فله‌ای اعدام صادر می‌کنند. طبیعی است که آنان قدرت اجرای این احکام را نخواهند داشت.اگرچه کودتاگران اخیرا با چراغ سبز آمریکا مواجه شده‌اند.
دولت آمریکا بعد از توقف چند ماهه اعلام کرد که برای حفظ مرزهای اسراییل و مبارزه با گروه‌های شورشی 12 هلیکوپتر آپاچی در اختیار نظامیان قرار خواهد داد. با همه این مسایل بعید است که نظامیان موفق شوند، اگرچه بدون شک آقای السیسی برنده انتخابات آینده خواهد بود که سناریوی آن را خودش طراحی کرده است.
اما به نظر می‌رسد نمی‌توانند احکام را اجرا کنند زیرا پرونده آنها در جهان و بین مردم سیاه است، آنها برطبق آمار خود با قتل‌عام خود چهارهزارنفر را کشته‌اند و تعداد 15هزار نفر را دستگیر کرده‌اند از طرف دیگر گزارش‌ها نشانگر روش‌های عجیب شکنجه در مصر است و دولت حسنی‌مبارک هم چنین ابزاری را به کار نبرده است. طبیعی است که این ابزار ناکارآمد نمی‌تواند مرهمی باشد برای زخم‌های مردم گرسنه و مردمی که انقلاب آنها مصادره شد.
این نکته ثابت شده است که عدالت و آزادی با این روش‌های پوسیده محقق نخواهد شد و شعارهای پوپولیستی در زمینه عدالت و‌ آزادی نافرجام خواهد بود.
رسیدن به اهداف عالی فقط با روش‌های عالی امکانپذیر است. گزارش چندی پیش بی‌بی‌سی از شکنجه زندانیان مصری با تجهیزات نوین پرده از روش‌های غیرانسانی آنان برداشت. پناه‌بردن کودتاگران به این روش‌های نامتعارف نشانگر عجز آنان در اداره جامعه مصر است و بی‌لیاقتی اخوان‌المسلمین باعث آبرو و حیثیت ایشان نمی‌شود.
منبع: شرق