دکتر علی دینی درباره علت کاهش رشد تورم در ماه‌های اخیر که تا فروردین امسال نیز ادامه داشته است، اعتقاد دارد که مهمترین علت آن را باید در ثبات بازار ارز جست‌و‌جو کرد. این استاد دانشگاه در گفت‌و‌گو با ایران ادامه داد: «در سال گذشته دولت یازدهم موفق شد در بازار ارز ثبات ایجاد کند […]

دکتر علی دینی درباره علت کاهش رشد تورم در ماه‌های اخیر که تا فروردین امسال نیز ادامه داشته است، اعتقاد دارد که مهمترین علت آن را باید در ثبات بازار ارز جست‌و‌جو کرد.
این استاد دانشگاه در گفت‌و‌گو با ایران ادامه داد: «در سال گذشته دولت یازدهم موفق شد در بازار ارز ثبات ایجاد کند و قیمت دلار روی 3 هزار تومان ثابت ماند. بنابراین ثباتی که در بازار ارز محقق شد به بازار کالا و خدمات سرایت کرد و موجب آرامش بازار شد که در نتیجه نرخ تورم نیز بر خلاف ماه‌های قبل که روند افزایشی داشت، نزولی شد.» به گفته وی در سال‌جاری نیز اگر دولت بتواند بازار ارز را به آرامش برساند می‌توان انتظار داشت که نرخ تورم مانند ماه‌های پایانی سال گذشته کاهشی باشد. دینی در خصوص ادامه افت نرخ تورم در ماه‌های آینده گفت: «با توجه به افزایش نرخ ارز و قیمت حامل‌های انرژی به نظر می‌رسد که روند کاهشی نرخ تورم در ماه‌های آینده متوقف شود ولی دولت می‌تواند با به کارگیری سیاست‌های غیر متعارف در جهت مهار تورم تلاش کند.»
این اقتصاددان افزود: «بطور معمول برای کنترل تورم در بازار پول سیاست‌های انقباضی به کار گرفته می‌شود ولی به دلیل این که در کشور دچار رکود تورمی هستیم سیاست‌های این چنینی باعث آسیب دیدن بخش تولید می‌شود که در نتیجه به افزایش نرخ تورم منجر خواهد شد. بنابراین باید با استفاده از سیاست‌های غیر متعارف نسبت به مبارزه با تورم و رکود همزمان اقدام کرد.» وی تأکید کرد: «به اعتقاد من تنها راهکار برای مقابله با رکود تورمی گشایش‌های بین‌المللی و ارزی است که موجب افزایش عرضه ارز و رفع مشکلات این بخش می‌شود.» وی توضیح داد: «در دو سال اخیر میزان درآمدهای ارزی کشور به نصف کاهش یافته است که این موضوع کنترل بازار ارز را با مشکل مواجه می‌کند.»

تازه‌ترین گزارش مراجع اقتصادی حاکی است که تورم سیر نزولی خود را حفظ کرده است.
روند کاهش نرخ تورم از تیر سال گذشته به صورت تورم نقطه به نقطه (درصد تغییر نسبت به ماه مشابه سال قبل) و سپس از مهر ماه در قالب تورم سالانه اتفاق افتاد در نخستین ماه سال‌جاری نیز حفظ شد.
براساس گزارش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی که از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده، نرخ تورم نقطه به نقطه در فروردین امسال به 6/17 درصد و نرخ تورم سالانه به 2/30درصد رسیده است که در هر دو شاخص شاهد کاهش قابل توجه این نرخ هستیم.
هر چند تغییر ماهانه شاخص همانند ماه‌های گذشته صعودی بوده است ولی بررسی شاخص نرخ تورم در بازه‌های زمانی دیگر، حاکی از افت آن است. بنابراین در حالی که نرخ تورم نقطه‌ای در اسفند ماه سال قبل 6/19 درصد گزارش شده است، این نرخ در فروردین امسال با 2 درصد کاهش به 6/17 درصد رسیده است.
اما در این بخش یعنی تغییرات شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل در خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات افت چشمگیری داشته است بطوری که تورم 7/21 درصدی اسفند گذشته به 8/15 درصد رسیده است که نشان دهنده کاهش حدود 6 درصدی این شاخص است. در گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات نیز با شیب کمتری شاهد کاهش نرخ تورم در فروردین ماه هستیم. در این ماه نرخ تورم کالاهای غیرخوراکی به 4/18 درصد رسیده که نسبت به رقم 7/18 درصدی اسفند پارسال 3 دهم درصد تنزل کرده است.
در نرخ تورم سالانه نیز، شاخص با افت معناداری روبه‌رو بوده است. بنابراین نرخ تورم 12 ماهه در فروردین ماه 2/30 درصد اعلام شده است که در مقایسه با اسفند 92 (1/32 درصد) حدود 2 درصد کاهش داشته است.
در گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات این افت بیشتر بوده است به گونه‌ای که نرخ تورم 4/44 درصدی آخرین ماه سال گذشته با بیش از 4 درصد کاهش به 3/40 درصد رسیده است. کالاهای غیر خوراکی و خدمات نیز در نخستین ماه سال‌جاری نیز در فروردین یک درصد افت داشته است. در این دوره نرخ تورم در حالی که در اسفند 1/27 درصد بوده، در فروردین
به 26 درصد رسیده است.
از سوی دیگر، تغییرات ماهانه شاخص تورم نشان می‌دهد که این شاخص نسبت به ماه قبل 4/1 درصد افزایش یافته که این تغییر در گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات 9/1 درصد و در گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات 2/1 درصد گزارش شده است.
کاهش 6/23 درصدی تورم نقطه‌ای
از تیرماه سال گذشته در مسیر تورم تغییرات بسیاری ایجاد شد. در حالی که تا قبل از این ماه نرخ تورم با روند صعودی، رکوردهای بی‌سابقه‌ای به ثبت رسانده بود ولی در این ماه شیب صعودی این نرخ کند و رو به پایین شد. در ابتدا درصد تغییر ماهانه و تورم نقطه به نقطه کاهش یافت و چهار ماه بعد آثار آن در تورم سالانه نیز نمود پیدا کرد.
بنابراین در حالی که میزان افزایش نرخ تورم در خرداد نسبت به ماه قبل از آن 3 درصد بود و تورم نقطه به نقطه به 2/41 درصد رسیده بود، در تیر ماه میزان افزایش ماهانه تورم به 3/2 درصد و تورم نقطه به نقطه به 1/39 درصد رسید و در ماه‌های بعد، شتاب نرخ تورم روند معکوس به خود گرفت. در تغییر نرخ تورم ماهانه، افزایش‌های بیش از 4درصدی سال 91 و 3 درصدی سال 92 به یک دهم درصد در بهمن ماه 92 رسید و با نوساناتی در فروردین امسال، 4/1 درصد
به ثبت رسید.
اما میزان کاهش در تورم نقطه به نقطه که درصد تغییرات نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد بسیار زیاد بوده است بطوری که نرخ تورم از خرداد 92 (2/41 درصد) تا فروردین امسال 6/23 درصد کاهش یافته است. چند ماه پس از افت تورم نقطه‌ای، نرخ تورم سالانه نیز دستخوش تغییر شد و همانند شاخص‌های دیگر، روند نزولی به خود گرفت.
بدین ترتیب تورم 2/36 درصدی مهر 92 در آبان به 9/35 درصد رسید و در ادامه با کاهش گام به گام، خود را به 2/30 درصد در فروردین ماه رساند که حاکی از افت 6 درصدی تورم در این هفت ماه است.

منبع: ایران