به گزارش خط امام از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی صبح شنبه به مناسبت گرامیداشت هفته معلم، در دیدار جمعی از معلمان کشور و اعضای چند تشکل مربوط به فرهنگیان، تعلیم بشر را اساس نزول وحی و بعثت پیامبران خواند و اظهار داشت: معلم، هم برای مسایل عاطفی و هم […]

به گزارش خط امام از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی صبح شنبه به مناسبت گرامیداشت هفته معلم، در دیدار جمعی از معلمان کشور و اعضای چند تشکل مربوط به فرهنگیان، تعلیم بشر را اساس نزول وحی و بعثت پیامبران خواند و اظهار داشت: معلم، هم برای مسایل عاطفی و هم به خاطر جایگاهی که در جوامع دارد، همیشه عزیز بوده و خواهد بود. 

وی با بیان اینکه ˈآزادیˈ حق طبیعی خدا به همه انسان هاست، افزود: کسی نمی تواند بر معلمان آزادی منت مادی و معنوی بگذارد زیرا آنها باغبان گل های سرسبد جامعه در مقاطع مختلف تحصیل هستند. 

وی در پاسخ به تشکر  اکرمی وزیر اسبق آموزش و پرورش که گفت «بیشترین افزایش حقوق معلمان در دولت جنابعالی صورت گرفت»، افزود: این یک منطق مدیریتی و سیاست حاکمیتی است، چون رضایت و شادابی معلم، هم امنیت اجتماعی را از طریق دانش آموزان تضمین می کند و هم آینده کشور را بر پایه علم و دانش می سازد. 

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این نکته که «نباید بزرگترین قشر آموزنده کشور، از جهاتی ناراضی باشد»، گفت: معلم نبودم، ولی در جریان مبارزه، ارتباط وسیعی با معلمان داشتم و بعدها در جنگ می دیدم که سنگرها با حضور معلمان و دانش آموزان تبدیل به کلاس های عملی درس های فداکاری و ایثار می شدند. 

هاشمی رفسنجانی با اشاره به سابقه معلمی بزرگان شهید کشور مانند آیت الله بهشتی، دکتر باهنر و رجایی، یاد و خاطره شهید مرتضی مطهری را گرامیداشت و زندگی سراسر علمی این شهید عرصه علم و تفکر را ستود.

وی اظهارداشت: این متفکر و فیلسوف ارزنده طبق اظهارات خود، در مسیر منزل از خیابان ری تا مدرسه مروی، چارچوب های ذهنی مطالب و مقاله های علمی را فراهم می کرد و براساس آن، مقاله هایی نوشت که مرجع محققان در موضوعات خاص است. 

وی، شخصیت عمیق و معنوی شهید مطهری را برخاسته از روح تحقیق و پژوهش دانست و افزود: ایشان ریاکاری نداشتند و آنچه می گفت و بروز می داد، واقعیت وجودی ایشان بود که برخاسته از علم و ایمان انسان هاست. 

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان مصدایقی از ویژگی های این استاد در اجتهاد، فلسفه و تحشیه نگاری، حضور ایشان در مبارزه را بسیار موثر و منطقی خواند و گفت: رژیم پهلوی چاره ای جز اخراج ایشان از دانشگاه نداشت والبته پس از آن، سطح فعالیتشان گسترده تر شد. 

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان خاطراتی از صداقت گفتاری و رفتاری شهید مطهری و یادآوری آیات و روایات مربوط به راستگویی و راست کرداری، اظهارداشت: اگر زهد فروشی و تظاهر به دین ملاک شود، جامعه را پوچ می کند و ریاکاری با اثرات محدود، آینده را بر پایه ای سست بنا می کند. 

وی در ادامه ارتباط روز معلم با شهادت استاد مطهری را معنادار خواند و افزود: مجاهد، عالم، متقی و معلمی که با شهادت خویش سرمایه ای ارزشمند برای کشور، نظام، مذهب تشیع و مکتب اسلام شده است و جامعه از معلم همین انتظار را دارد. 

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با برشمردن انتظارات متقابل معلمان و جامعه، گفت: این یک تمجید شاعرانه نیست که هر خانواده ایرانی مرهون خدمات معلمان است.