بزرگ ترین گناه را به اسم امنیت مرتکب می شویم
بزرگ ترین گناه را به اسم امنیت مرتکب می شویم

خط امام – رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که عقلانی کردن مدیریت جامعه مهم ترین اقدام امروز است، گفت: «آرزو دارم بتوانم اقدامی کنم که پیشنهاد رهبری را از این تلقی که از فرهنگ در کشور هست، نجات دهم.» به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» روز سه شنبه […]

خط امام – رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که عقلانی کردن مدیریت جامعه مهم ترین اقدام امروز است، گفت: «آرزو دارم بتوانم اقدامی کنم که پیشنهاد رهبری را از این تلقی که از فرهنگ در کشور هست، نجات دهم.»

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» روز سه شنبه در جمع فرهیختگان، نخبگان و اصحاب فرهنگ و هنر در کتابخانه ملی افزود: وقتی بحث فرهنگ در کشور می شود مسایل قشر زیادی از جامعه سنتی ما به آرایش زن، موسیقی و فیلم محدود می شود و برای آن حساس می شوند، دعوا می کنند و جلسه را بر هم می زنند.
وی با بیان این که آنان خیال می کنند که فرهنگ همین است، تاکید کرد: فرهنگ اصلا این نیست و اگر این باشد یک از هزارم مسایل فرهنگی است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، عقلانی کردن مدیریت جامعه را مهم ترین اقدام امروز دانست و یادآور شد: عقل پیامبر باطن است، برخی تصور می کنند که عمل کردن به یک روایت حجت است اما باید توجه داشت که عقل سرمنشا همه آنها است و ما نباید از آن غفلت کنیم.
هاشمی رفسنجانی به آزاداندیشی در چارچوب مبانی اسلامی تاکید کرد و گفت: اگر مکارم اخلاقی در جامعه شکل گیرد ، جامعه موعود الهی و مدینه فاضله پدید می آید.
وی به نام گذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و یادآور شد: اگر بنا است واقعا اقدام فرهنگی برای این نامگذاری داشته باشیم باید فرهنگ اسلامی را تعریف کنیم.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با طرح این سوال که چه کسی منکر قبح دروغگویی، حسد، سخن چینی و تهمت که همه جامعه را به فساد می کشاند، است؟ گفت: بخشی از این فرهنگ اسلامی، ملی هم هست چرا که در خیلی از موارد ملت ایران از قدیم قبول داشته اند یک فرهنگی را شکل دهد که در نهایت مصداق خواست رهبری باشد.
هاشمی رفسنجانی افزود: من می دانم که رهبری از این که ایشان بگویند سال فرهنگ و عساکری (عده ای ) پیدا شوند که فقط به دنبال این باشند کسی را که خوب می خواند را از میدان به در کنند یا کسی که چهره زیبایی دارد را نگذارند، ظاهر شود، راضی نیستند.
وی بار دیگر بر اهمیت عقلانی کردن مدیریت جامعه تاکید کرد و گفت: جلوی دگماتیسمی که جامعه و حتی دانشگاه های ما را رنج می دهد باید گرفته شود و این موجب گسترش عقلانیت می شود.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: سالی که رهبر معظم انقلاب اسلامی تهاجم فرهنگی را مطرح کردند، در نماز جمعه ها و مانند آن به سراغ مواردی همچون روسری و مانتو رفتند که حضرت آقا گفتند ما چه گفتیم و این ها چه می گویند؟
هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: رعایت عفت یکی از نبوغ فرهنگی ما است اما چیزهای دیگری همچون صداقت، مال مردم نخوردن، انفاق و امداد هم باید جزو فرهنگ دیده شود.

** بزرگ ترین گناه را به اسم امنیت مرتکب می شویم
عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر این که این تصورات منفی در اصل دین بوده است، ادامه داد: تجسس، بدترین رویه های ضد اخلاقی است. ما حق نداریم در زندگی مردم، عقاید و اسرار مردم را تجسس کنیم تا چه رسد به این که این اسرار و عقاید را افشا کنیم.
هاشمی رفسنجانی یادآور شد: بزرگترین گناه را به اسم امنیت مرتکب می شویم، این ها همه ضد اخلاقی است. غیبت کردن هم از آن جمله است. مگر آسان است که هرجا می رسند مردم را بدنام کنند؟
وی با تاکید بر این که جامعه را باید با اخلاق اسلامی اصلاح کرد، افزود: آقایان شروع کنند، من کمک می کنم . انشاء الله مبنای اساسی برای مبنا و مصداق فرهنگی که رهبری از ما می خواهند، انجام شود.
رییس مجمع تشخیص مصحلت نظام با بیان این که همه مکارم اخلاق از لشگریان عقل هستند، گفت: اگر مکارم اخلاقی در جامعه شکل گیرد، جامعه موعود الهی و مدینه فاضله پدید خواهد آمد.
هاشمی رفسنجانی، امانت، صداقت، شجاعت و مانند آن را از مصادیق اخلاق نام برد و اظهار داشت: من به آقای رضا صالحی امیری رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی می گویم که اگر واقعا می خواهیم امسال یک اتفاق فرهنگی بیفتد و برای نامی که رهبر معظم انقلاب بر آن گذاشتند خدمتی بکنیم، این است که فرهنگ اسلامی را تعریف کنیم.
وی با تاکید بر این که جامعه را بر روی فرهنگ اسلامی تربیت کنیم، افزود: اگر اخلاق مراعات شود هیچ گاه در جامعه فساد شکل نمی گیرد.