«مصرف شیشه در میان شهروندان تهران افزایش یافته است»؛ این عنوان گزارشی است که گاردین به آن پرداخته و نوشته است با وجود که تلاش‌های دولت، مصرف این ماده مخدر به نوعی روش زندگی در تهران تبدیل شده است. به گزارش خط امام به نقل از سایت پیام نو، گاردین در این‌باره نوشته است: شیشه […]

«مصرف شیشه در میان شهروندان تهران افزایش یافته است»؛ این عنوان گزارشی است که گاردین به آن پرداخته و نوشته است با وجود که تلاش‌های دولت، مصرف این ماده مخدر به نوعی روش زندگی در تهران تبدیل شده است.

به گزارش خط امام به نقل از سایت پیام نو، گاردین در این‌باره نوشته است: شیشه بسیار ارزان و قابل دسترس است و بین دانش‌آموزان و زنان خانه‌دار هم مصرف می‌شود. این ماده مخدر (کریستال مت) بخشی از پایتخت ایران را در بر گرفته است. یک تولیدکننده و فروشنده شیشه می‌گوید که وضعیت کارش خوب است و بحران اقتصادی تاثیری بر کار وی نگذاشته است.

شیشه با پخش شدن در بازار مواد مخدر ایران برای اولین بار به محبوب‌ترین مواد مخدر در این کشور تبدیل شده و هروئین در مقام دوم قرار گرفته است اما در عین حال، تریاک هنوز در صدر جدول قرار دارد.

تولید شیشه در ایران سرعت زیادی گرفته است. طبق تحقیقات سال ۲۰۱۳ دفتر مواد مخدر در سازمان ملل، تولید شیشه در ایران تنها از ۶ سال پیش آغاز شده است. در سال ۲۰۱۲ ایران چهارمین واردکننده «پسودو افدرین» در جهان است که ماده اصلی ساخت شیشه به شمار می‌رود. تحقیقات مرکز جلوگیری و پیشگیری سازمان بهزیستی در ایران نشان می‌دهد که بیش از یک میلیون تهرانی بین ۱۵ تا ۴۵ سال حداقل یک بار این ماده را مصرف کرده‌اند.

 

در حالی که اقتصاد ایران با فشار تحریم‌ها روبه‌روست و صدمات سیاست‌های دولت احمدی‌نژاد، ارزش ریال را با کاهش روبه‌رو کرده است اما مصرف مواد مخدر در حال گسترش است. ایران مدت‌ها مسیر ترانزیت مواد مخدر همچون هروئین از افغانستان به غرب بوده است و در عین حال این کشور بالاترین آمار کشف و ضبط تریاک را دارد. از انقلاب اسلامی در ۱۹۷۹ نزدیک به چهار هزار نیروی پلیس ایران در جریان مبارزه با قاچاق مواد مخدر کشته شده‌اند.

ایران در سال، یک میلیارد دلار برای عملیات مبارزه با قاچاق هزینه می‌کند. برنامه‌های پرهزینه توسط دولت برای آگاهی اجتماعی و تبلیغات تلویزیونی و رادیویی از خطرات مصرف شیشه می‌گویند که به نظر تا حدی تاثیرگذار است. دولت معتقد است که عملیات کشف و نابودی لابراتوارهای ساخت شیشه را افزایش داده و در سال ۲۰۱۲ ایران 3500 کیلوگرم شیشه را کشف و ۳۷۵ لابراتوار را بسته است.

 

اما در جنوب تهران نشانه‌های کمی از کاهش مصرف شیشه دیده می‌شود. معتادان این منطقه دسترسی کمی به خدمات اجتماعی دارند و می‌گویند که تحریم‌ها باعث کم شدن هزینه برنامه‌های ترک اعتیاد شده است.