خط امام : وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: می‌خواهیم فضایی ایجاد کنیم که همه صداها شنیده شود. در حوزه‌های مدیریتی نیز همه کسانی که دل در گرو انقلاب دارند و به دور از افراط و تفریط و تحجر هستند، در مدیریت کشور مشارکت دارند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، علی جنتی […]

خط امام : وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: می‌خواهیم فضایی ایجاد کنیم که همه صداها شنیده شود. در حوزه‌های مدیریتی نیز همه کسانی که دل در گرو انقلاب دارند و به دور از افراط و تفریط و تحجر هستند، در مدیریت کشور مشارکت دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، علی جنتی در نشست با اهالی فرهنگ و هنر استان کرمان اظهار کرد: هنر رساترین ابزار انتقال مفاهیم، ایده‌ها و فرهنگ‌ها به دیگران است و زبان هنر برای عموم افراد بشر قابل فهم بوده و از همه مرزهای جغرافیایی، فرهنگی و سیاسی عبور می کند و تا اعماق جان ملت ها راه پیدا می کند.

وی افزود: هنرهای نمایشی، موسیقی، نقاشی و همه هنرهای تجسمی ما هنرهای گویایی هستند که زبان آن برای همه قابل فهم است.

تلاش می‌کنیم کمتر محدودیت ایجاد کنیم

جنتی گفت: تلاش ما در این دولت بر این است که برای همه فرهیختگان و هنرمندان فضای مناسبی برای عرضه آثارشان ایجاد و کمتر محدودیت ایجاد کنیم.

وی بیان کرد: در روزهای اول وزارت در بین سینماگران اختلافات زیادی و اکثر آنها با دولت قهر بوده و با سه گروه به صورت جداگانه صحبت کردیم و بالاخره خانه سینما باز شد و سینماگران در جشن ملی سینما اعلام کردند که با این دولت همراهی دارند.

ورشکستگی صندوق حمایت از هنرمندان

جنتی اظهار کرد: باید کاری کنیم که هنرمندان بتوانند روی پای خودشان بایستند و صندوق حمایت از هنرمندان در آغاز دولت یازدهم تقریبا ورشکسته و 20 میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار بود.

وی افزود: 60 هزار نفر تحت پوشش این صندوق قرار گرفته و بسیاری از هنرمندان ما تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند و در این چند ماه تلاش کردیم تبدیل به صندوق اعتباری اقتصادی شود و چند مدیرعامل بانک های بزرگ و شخصیت های اقتصادی کشور حضور دارند که بتواند در حوزه های اقتصادی کار و از هنرمندان کشور حمایت کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای ما یک ننگ است که یک هنرمند پیشسکوت که 50 سال در زمینه‌های مختلف کار کرده و الان برای یک عمل قلب پول نداشته باشد، باید به این وضعیت پایان داد این کار زمان می برد اما امیدواریم مشکلات به تدریج رفع شود.

جنتی تصریح کرد: هنرمندان در اولویت تحت پوشش قرار گرفتن بیمه در روند جدید دولت هستند.

تک صدایی را نمی‌پذیریم

وی ادامه داد: ما طرفدار همه سلیقه‌ها در حوزه فرهنگ و هنر هستیم و اصولا تک صدایی را نمی پذیریم و همه باید مشارکت کنند.

جنتی افزود: در جشنواره شعر فجر سعی کردیم همه شاعران با همه سلیقه ها شرکت کنند و جمع شدند و باید در حوزه‌های دیگر به همین ترتیب باشد.

جنتی اظهار کرد: می‌خواهیم فضایی ایجاد کنیم که همه صداها شنیده شود. در حوزه های مدیریتی نیز همه کسانی که دل در گرو انقلاب دارند و به دور از افراط و تفریط و تهجر هستند، در مدیریت کشور مشارکت دارند.

بحث اصلاح‌طلب و اصولگرا و بحث چپ و راست نداریم

وی افزود: در دولت و سایر بخش ها در استان ها بحث اصلاح طلب و اصولگرا و بحث چپ و راست نداریم. همه کسانی که معتقد به نظام و تخصص در رشته ای دارند، از آنها استفاده می شود و حتی اگر افراطیون دست از افراط بردارند، باید برای کشور کار کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به شخصیت‌های برجسته استان کرمان گفت: بسیاری از شخصیت های مبارز اول انقلاب همراه امام راحل از استان کرمان بوده اند و از همان روزهای ابتدایی تا امروز می توانیم کارهای هاشمی رفسنجانی را ببینیم.

وی افزود: شهید باهنر، آقای حجتی کرمانی، استاد باستانی پاریزی، هوشنگ مرادی کرمانی، آقای دعایی، آیت الله موحدی کرمانی و … نقش های کم نظیری در کشور داشته اند.

جنتی تصریح کرد: اینها بخشی از مجموعه برجستگان استان کرمان که گنج انسانی بوده و باید قدر آن را بدانیم و وظیفه مدیران فرهنگی است که این افراد را به همه ملت و ماوراء مرزهای ما بشناسانند و آثار آنها را در مجامع هنری دنیا عرضه کنیم.

آثار فاخری در دو حراجی بزرگ دبی ارائه شد

وی بیان کرد: اقتصاد فرهنگ و هنر یکی از سیاست هایی است که در وزارت ارشاد دنبال می کنیم تا هنرمندان بتوانند آثارشان را در سطح دنیا عرضه کرده و به گونه ای از نظر مادی تامین شوند.

جنتی گفت: قدم های بسیار خوبی در زمینه آثار نقاشی و خوشنویسی برداشته و در دو حراجی بزرگ دبی در چند ماه گذشته آثار فاخری ارائه و مورد استقبال قرار گرفته که از نظر مادی نیز برای هنرمندان ما بسیار ارزشمند بود.

وی ادامه داد: در دور اول 40 اثر در دبی عرضه شد که 33 اثر در آنجا فروش رفته و در طول دو شب حدود 10 میلیون دلار فروش داشتیم.

سیاست ما عدالت فرهنگی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: اگر اثر فاخر ارائه شود، همه جا طرفدار دارد و باید در زمینه‌های دیگر از جمله فیلم‌سازی در دنیا آثار فاخر را عرضه کنیم که علاوه بر عرضه فرهنگ، درآمد مادی برای سازندگان دارد.

وی افزود: سیاست دیگر عدالت فرهنگی است. باید شکاف عظیمی که وجود دارد، از بین رفته و همه فضاهای فرهنگی و امکانات نباید در تهران جمع شود، باید این فضاها در همه مناطق غیربرخوردار باید توزیع شود و هنرمندان ما از امکانات متعادل برخوردار شوند و سعی می کنیم در هدایت اعتبارات به این مناطق کمک کنیم.

جنتی تصریح کرد: کمک می کنیم انجمن های مردمی حوزه های مختلف تقویت شده و بتوانند روی پای خودشان بایستند.

وی بیان کرد: در حال حاضر نیز این کار انجام می شود و جشنواره رسانه های دیجیتال را امسال با واگذاری، برنامه ریزی و حمایت و برگزار شد. بخش عمده ای از کار نمایشگاه کتاب تهران توسط ناشران انجام شد و به تدریج این کارها را دنبال می‌کنیم.

مسائل خانه مطبوعات و خانه هنرمندان را به تدریج حل کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سعی می کنیم که مسائل خانه مطبوعات، خانه هنرمندان و … را به تدریج حل کنیم و فضایی ایجاد شود که پاتوق‌های فرهنگی و هنری داشته باشیم تا هنرمندان ما تبادل افکار و فضایی برای گفت و گو برای آنها باشد.

وی افزود: نیازهای کشور در حوزه های مختلف بسیار زیاد و امکانات دولت محدود است. در گذشته می‌توانستیم کشور را بهتر از گذشته اداره کرده و با دنیا دعوا نکنیم. می‌توانستیم بر آرمان ها پافشاری و سیاست ها را پیش ببریم و با دنیا تعامل داشته باشیم.

جنتی تصریح کرد: با ادبیاتی با دنیا صحبت کردیم که نتیجه تحریم ظالمانه علیه کشور شد که درآمد کشور محدود و فشار بر همه بخش های اقتصادی کشور وارد شد.

دنبال تعامل با دنیا هستیم

وی تصریح کرد: امروز دولت، ضمن حفظ ارزش‌ها و معیارها و رعایت خطوط قرمز – دولت یک قدم نمی‌خواهد از آرمان عقب نشینی کند – دنبال تعامل با دنیاست و این رویکرد موثر بوده است.

جنتی گفت: در بحث هسته‌ای گام اول که برداشته شد، بخشی از دارایی های کشور آزاد شد و در خرید کالاهای اساسی مشکلاتی حل شد و راحت می توانیم کالای اساسی را وارد کنیم و تفاوت وضع دارو با گذشته را شاهد هستیم.

وی با اشاره به دادن یارانه نقدی به همه مردم، افزود: بخش عمده ای از درآمد کشور در بحث یارانه هزینه شد و بیش از جمعیت کشور یارانه دریافت می کردند.

دولت می‌خواهد نیازهای معیشتی مردم را رفع و اشتغال ایجاد کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: دولت در حال تجدید نظر است و دست افراد ثروتمند را از این موضوع قطع می‌کند و دولت می خواهد نیازهای معیشتی مردم را رفع و اشتغال ایجاد کند.

وی افزود: دولت به دنبال مبارزه با فساد اداری است که ثروت‌های کشور را به باد داده است باید آرام آرام این مساله حل شود و باید توقعاتمان را از دولت در حد امکانات پایین بیاوریم.

جنتی تصریح کرد: مشکلات این دوره کوتاه است و ملت به سرعت پشت سرمی‌گذارد و یک افق و چشم‌انداز روشنی در برابر این ملت است که با اراده آهنین ملت و با تائیدات خداوند می‌تواند به آرمان‌های بلندش دست پیدا کند.

نباید فقط به گذشته خودمان افتخار کنیم

جنتی با اشاره به سابقه فرهنگی دیرینه استان کرمان تصریح کرد: هنرمندان استان کرمان در جشنواره‌های کشور شرکت و آثار برجسته خود را ارائه می‌دهند و به جوایز ملی نائل می شوند.

وی بیان کرد: بدیهی است که نباید فقط به گذشته خودمان افتخار کنیم، به امروز خود نیز افتخار می کنیم. امروز باید چهره‌های ماندگاری که داریم نکوداشت گرفته و آنها را به آحاد ملت معرفی و سرمایه عظیم اجتماعی استان را به کل کشور معرفی کنیم و در دوران حیات آنها بزرگداشت برای آنها برگزار و از سراسر کشور آمده و با ایده‌ها و افکار آنها آشنا شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: باید روی میراث عظیم استان کرمان اعم از میراث فرهنگی فیزیکی، میراث مکتوب و میراث ناملموس و آیین‌های محلی و سنت‌های مردم تکیه و از آن حفاظت و پاسداری شود.

وی افزود: مقام معظم رهبری تاکید داشتند باید فرهنگ ملی و بومی خود را زنده نگه داریم. باید از این میراث ها پاسداری و توسعه دهیم.

جنتی گفت: چرا اسباب بازی‌های قدیمی را به دنیا معرفی نکرده و از خارج اسباب بازی وارد کنیم؟ باید در زمیه رسوم و سنت‌ها نیز همین گونه اقدام شود.

وی تصریح کرد: یک جشنواره ملی را باید در استان کرمان تعریف کنیم که بر اساس مزیت نسبی این استان در یکی از حوزه‌های فرهنگ و هنر و براساس آن مزیت هر ساله یک جشنواره ملی برگزار و به تدریج به جشنواره بین المللی تبدیل شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: به نظر بنده مزیت نسبی این استان در موسیقی بیشتر از حوزه‌های دیگر است و قطعا دبیرخانه جشنواره موسیقی محلی به استان برمی‌گردد اما جشنواره موسیقی محلی باید هرساله در این استان برگزار شود.

وی افزود: جشنواره‌های مختلف در استان های کشور برگزار می شود که می توان به جشنواره فیلم کودک در اصفهان و جشنواره خلیج فارس در هرمزگان اشاره کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: همه باید برای برگزاری این کار همکاری کرده و اگر این جشنواره را داشته باشیم، شور و نشاطی در استان پدید خواهد آمد و مردم احساس شادی و تحرک فرهنگی هنری می کنند.

وی تصریح کرد: کار دیگر که باید صورت گیرد، برگزاری هفته فرهنگی کرمان در تهران است و ما در این زمینه همکاری و استقبال خواهیم کرد.

منبع : ایسنا